Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Japonia współpracują przy odbudowie Ukrainy: Polskie FM – Pierwsza Wiadomość

Polska i Japonia współpracują przy odbudowie Ukrainy: Polskie FM – Pierwsza Wiadomość

„Dążymy do zapewnienia pełnego poszanowania zasad prawa międzynarodowego w Europie, na obszarze Indo-Pacyfiku i w każdej części świata” – powiedział Rao.
Tomasza Gzell/PAP

Minister spraw zagranicznych Polski zapowiedział po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Japonii, że ich kraje zacieśnią współpracę gospodarczą na rzecz powojennej odbudowy Ukrainy.

Zbigniew Rau i Yoshimasa Hayashi spotkali się w piątek w Warszawie. Po rozmowach Rao powiedział, że Japonia jest strategicznym partnerem Polski na Dalekim Wschodzie, a współpraca polityczna między obydwoma krajami jest „wzorowa”.

„Jesteśmy zobowiązani do zapewnienia pełnego poszanowania zasad prawa międzynarodowego w Europie, w regionie Indo-Pacyfiku i w każdej części świata” – powiedział.

„W tym celu postanowiliśmy sformalizować naszą współpracę w sektorze obronnym” – powiedział Rao. „Rozważamy wraz z ministrem polską inicjatywę na rzecz stworzenia regularnego dialogu na temat bezpieczeństwa, w którym będą uczestniczyć ministrowie spraw zagranicznych i obrony naszych krajów”.

Teraz współpraca instytucji obu krajów w zakresie odbudowy Ukrainy „będzie ważną częścią polsko-japońskich stosunków gospodarczych” – powiedział.

Hayashi powiedział, że intensywność dwustronnych kontaktów politycznych pokazuje, że Japonia przywiązuje dużą wagę do stosunków z Polską.

„W związku z sytuacją na Ukrainie chciałbym jeszcze raz wyrazić głębokie uznanie dla Polski, która pełni rolę ośrodka wsparcia militarnego i humanitarnego, stojąc na pierwszej linii frontu pomocy dla Ukrainy” – powiedział.

Hayashi zapewnił Rao, że Japonia będzie „nadal współpracować z Polską, aby jak najszybciej zakończyć rosyjską agresję na Ukrainę i ustanowić sprawiedliwy i trwały pokój”.

„Zgodziliśmy się co do znaczenia współpracy z Polską w sektorze publicznym i prywatnym dla odbudowy Ukrainy” – dodał.

READ  Łukaszenka określa sankcje wobec Polski i Litwy jako samookaleczenie