Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Bułgaria twierdzą, że Rosja wstrzymuje dostawy gazu ziemnego

Polska i Bułgaria twierdzą, że Rosja wstrzymuje dostawy gazu ziemnego

Warszawa, Polska (AFP) – Urzędnicy polscy i bułgarscy poinformowali we wtorek, że Moskwa odetnie dostawy gazu ziemnego do ich kraju z powodu odmowy zapłaty w rublach rosyjskich, czego zażądał prezydent Władimir Putin po nałożeniu sankcji na swój kraj w związku z wojną. Inwazja Ukrainy.

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom powiedział dwóm państwom członkowskim Unii Europejskiej i NATO, że dostawy gazu zostaną zawieszone od środy, poinformowały ich rządy.

Zawieszenia będą pierwszymi od czasu, gdy Putin ogłosił w zeszłym miesiącu, że „nieprzyjaźni zagraniczni nabywcy” będą musieli handlować z Gazpromem w rublach, a nie w dolarach i euro. Jedynie Węgry zgodziły się na to, podczas gdy inne kraje odrzuciły wniosek jako niedopuszczalne jednostronne naruszenie umów i naruszenie sankcji.

Jeśli dostawy do innych krajów również się zatrzymają, może to spowodować problemy gospodarcze w Europie, podnieść ceny gazu ziemnego i potencjalnie doprowadzić do racjonowania – ale także zadać cios rosyjskiej gospodarce.


Środowe cięcia wpłyną na dostawy rosyjskiego gazu do Polski gazociągiem Jamał-Europa, według polskiej państwowej spółki gazowej PGNiG, oraz do Bułgarii przez gazociąg TurkStream, z pomocą ministerstwa energetyki tego kraju.

Gazociąg Jamał-Europa transportuje gaz z Rosji do Polski i Niemiec przez Białoruś. Do Polski trafia ok. 9 mld m sześc. rocznie, co zaspokaja ok. 45% potrzeb kraju.

PGNiG poinformowało, że rozważa podjęcie kroków prawnych w związku z roszczeniem Moskwy o płatność.

Ale minister klimatu Anna Moskowa powiedziała, że ​​Polska jest na to gotowa, pracując nad zmniejszeniem swojej zależności od rosyjskich źródeł energii. Kilka lat temu kraj otworzył swój pierwszy terminal skroplonego gazu ziemnego, czyli LNG, w Świnoujściu na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, a jeszcze w tym roku będzie działał gazociąg z Norwegii.

„W polskich domach nie zabraknie gazu” – napisał na Twitterze Muskoa.

Analityczka Emily MacLean z Rystad Energy zgodziła się, mówiąc, że Polska ma duże rezerwy gazu ziemnego i ma potencjał do zwiększenia importu.

Bułgaria poinformowała, że ​​współpracuje z państwowymi firmami gazowymi w celu znalezienia alternatywnych źródeł i że na razie nie zostaną nałożone żadne ograniczenia na konsumpcję krajową, mimo że 6,5-milionowy naród bałkański zaspokaja ponad 90% swojego zapotrzebowania na gaz z importu z Rosji.

Możliwą i stosunkowo natychmiastową opcją dostępną dla rządu bułgarskiego jest zwiększenie importu azerbejdżańskiego gazu.

Polska była zagorzałym zwolennikiem sąsiedniej Ukrainy podczas rosyjskiej inwazji i służyła jako punkt tranzytowy dla broni dostarczanej przez Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie do Kijowa.

Warszawa poinformowała w tym tygodniu, że wysyła do armii ukraińskiej broń w postaci czołgów. We wtorek ogłosił sankcje wymierzone w 50 rosyjskich oligarchów i firmy, w tym Gazprom.

Bułgaria, niegdyś jeden z najbliższych sojuszników Moskwy, zerwała wiele więzi z Rosją po przejęciu władzy przez nowy liberalny rząd jesienią ubiegłego roku iw następstwie inwazji. Poparła sankcje wobec Rosji i wysłała pomoc humanitarną na Ukrainę.

Bułgaria niechętnie udziela pomocy wojskowej, ale premier Cyryl Petkow i członkowie jego koalicyjnego rządu mają w środę rozmawiać w Kijowie na temat dalszej pomocy.

Europa kupuje duże ilości rosyjskiego gazu ziemnego do ogrzewania mieszkań, wytwarzania energii elektrycznej i przemysłu paliwowego, a Niemcy są od niego uzależnione w szczególności. Import był kontynuowany pomimo wojny.

Około 60% importu płaci się w euro, a reszta w dolarach. Jasne jest, że prośba Putina miała na celu wzmocnienie rosyjskiej waluty przed zachodnimi sankcjami.

A w Waszyngtonie sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedział, że Stany Zjednoczone przygotowują się do takiego cięcia przez Rosję.

„Część z nich polegała na poproszeniu niektórych krajów w Azji, które miały nadmierną podaż, aby dostarczyły to Europie” – powiedział Psaki. „Zrobiliśmy to w niektórych przypadkach i jest to ciągły wysiłek”.

___

Autorzy Associated Press Veselin Tochkov w Sofii w Bułgarii oraz Zeke Miller i Paul Weisman w Waszyngtonie przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację Associated Press o wojnie na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine