Polski chargé d’affairs Arleta Przozowska przemawia na drugiej sesji Korea Herald Global Business Forum w Gangnam-gu, Seul, 11 maja (Jenny Sung) |
Forum, które trwa 13 tygodni i odbywa się w każdą środę, ma na celu dzielenie się i poszerzanie wiedzy społeczności międzynarodowej, badanie możliwości inwestycyjnych za granicą oraz poszerzanie sieci biznesowych.
„Zwłaszcza Polska jest popularnym kierunkiem dla koreańskich inwestycji” – powiedziała Brzozowska, dodając, że w Polsce działa ponad 270 koreańskich firm, a Korea jest jednym z największych inwestorów spoza UE w jej kraju.
Zapraszając obecnych prezesów do udziału w Polish Business Week w Seulu, który ma na celu promocję polskich firm działających w obszarze nowych i zaawansowanych technologii, powiedziała, że polskie firmy również nie mogą się doczekać ekspansji na rynku koreańskim.
Według Brzozowskiej, Poland Business Week promował w 2021 r. polskie firmy z takich sektorów jak fintech, cyberbezpieczeństwo, drony, zabawki, jachty, łodzie, sprzęt i sprzęt medyczny.
Brzozowska odniosła się do szacunków z 2021 r., wskazując Koreę jako największego inwestora zagranicznego w Polsce, z inwestycjami o wartości blisko 2 mld USD.
Arleta Przozowska, szefowa polskiego biznesu, omawia możliwości podczas Poland-Poland Business Week z dyrektorami generalnymi biorącymi udział w Korea Herald Global Business Forum w Gangnam-gu w Seulu, 11 maja. (Sanjay Kumar/The Korea Herald) |
Brzozowska powiedziała, że polska gospodarka stosunkowo dobrze poradziła sobie z pandemią COVID-19, utrzymując wartość kraju jako miejsca inwestycji.
– PKB Polski spadł tylko o 2,5 proc. w 2020 r., a wzrósł aż o 5,7 proc. w 2021 r. – powiedziała Brzozowska, podkreślając, że polska gospodarka wróciła teraz do poziomów sprzed pandemii.
Podkreśliła, że Polska pozostaje atrakcyjnym krajem dla inwestycji zagranicznych podczas pandemii, powołując się na CEO Magazine, który w maju 2020 r. umieścił Polskę na trzecim miejscu po COVID na świecie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej.
„Wielkość inwestycji zagranicznych w Polsce w 2021 r. szacowana jest na 24,8 mld USD, co oznacza wzrost o 82 proc. rok do roku” – podkreśliła Brzozowska.
Jako najatrakcyjniejsze sektory dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych wskazała przemysł motoryzacyjny, produkcję sprzętu i sprzętu, badania i rozwój oraz nowoczesne usługi biznesowe.
Autor: Sanjay Kumar ([email protected])
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex