Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Portugalia Zysk kwartalny Millennium bcp podwaja się pomimo strat w Polsce

Ludzie spacerują w pobliżu oddziału Banku Millennium BCB w centrum Lizbony, Portugalia, 11 maja 2016 r. REUTERS / Rafael Marchant

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LIZBONA (Reuters) – największy bank notowany na giełdzie w Portugalii, Millennium BCP.LS, odnotował w poniedziałek 95-procentowy wzrost zysku netto w pierwszym kwartale, napędzany wysokimi dochodami w kraju, pomimo strat w polskiej spółce zależnej z powodu rezerw Świetne w przypadku kredytów walutowych .

Bank odnotował skonsolidowany zysk netto w wysokości 112,9 mln euro (118 mln dolarów) w pierwszym kwartale, a zysk z działalności w Portugalii wzrósł o 29% w porównaniu z rokiem poprzednim do 107,6 mln euro, podał bank w oświadczeniu.

Polski Bank Millennium (MILP.WA), w połowie należący do Millennium bcp, ogłosił trzy tygodnie temu kwartalną stratę w wysokości 26,4 mln euro, po utworzeniu rezerw w wysokości około 108 mln euro na ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Bez tych przepisów łączny zysk portugalskiego banku wyniósłby około 175 mln euro, dodał.

Jako znak dobrych wyników operacyjnych w kraju i za granicą, skonsolidowany dochód odsetkowy netto Millennium bcp, będący miarą zysku z kredytów pomniejszonych o koszty depozytów, wzrósł o 24% do 465 mln euro.

Dyrektor naczelny Miguel Maya powiedział, że Narodowy Instytut Ubezpieczeń skorzystał ze znacznie wyższych stawek w Polsce i przewiduje dalsze korzyści z oczekiwanej normalizacji polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny w postaci wyższych stóp procentowych.

„Bank spodziewa się na tym skorzystać i będzie to pozytywne” – powiedział, dodając, że spodziewa się „umiarkowanego wzrostu” stóp procentowych w Europejskim Banku Centralnym.

Bank pozyskał o 5% więcej klientów niż pozyskał ponad 6,2 mln klientów. Baza klientów mobilnych powiększyła się o 595 000 do 3,63 miliona.

READ  Globalny rynek opakowań do lakierów do paznokci w 2021 r. Przychody ze sprzedaży - Albea, ILEOS, HCP Packaging, Gerresheimer - Out Front Colorado

Koszty operacyjne wzrosły w kwartale o 1,1% do 255 mln euro, co stanowi wzrost znacznie poniżej inflacji.

Bank, który prowadzi również podstawową działalność w Angoli i Mozambiku, obniżył w marcu ekspozycje nieoperacyjne o 13,6% do 2,68 mld euro w porównaniu z rokiem poprzednim, głównie w Portugalii.

Pomimo rosnącej inflacji wpływającej na dochody, Maya nie spodziewała się pogorszenia wrażliwości jednostek dzięki stale niskim wskaźnikom bezrobocia.

(1 dolar = 0,9602 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Sergio Goncalvesa w Lizbonie Redakcja Andre Khleiba i Matthew Lewisa)

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.