Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska drugi rok z rzędu zdobyła europejskie drzewko

Polska drugi rok z rzędu zdobyła europejskie drzewko

180-letni dąb rosnący w Łodzi został wybrany Europejskim Drzewem Roku 2023 podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim. Polska wygrała turniej drugi rok z rzędu.

Drzewo, nazwane Fabricant (co oznacza „właściciel fabryki” jako ukłon w stronę przemysłowej przeszłości Lodo), otrzymało 45 718 głosów w internetowej ankiecie, prawie 28 000 więcej niż drugi w kolejności smoczy dąb ze Słowacji. Trzecie miejsce zajęła Ukraińska Kolonia Jabłoni z Krolewca.

Fabrikant, położony przy głównej alei Parku im. Biskupa Michaela Klebocksa w Lads, powstał pod koniec XIX wieku, kiedy to teren zakupiła rodzina fabrykantów Richter. Obecnie park należy do Politechniki Łódzkiej, a drzewo podobno jest ulubionym miejscem wypoczynku studentów.

Opisywany jako „jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce” oraz „symbol długowieczności i mądrości”, baldachim Fabrikanta ma 33 metry długości, a jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech jest 20-metrowa gałąź w kształcie litery S.

„Niezwykłe drzewo w niezwykłym miejscu otrzymało tytuł Europejskiego Drzewa Roku” – powiedział Jacek Boček, szef komisji środowiskowej Klubu Caja. „Ten sukces jest przypisywany wielu ludziom, którzy są naturalnie znaczący w kontekstach kulturowych i historycznych”.

Klub Caja organizuje polską wersję konkursu, którą Oak Fabricant wygrał w 2022 roku, kwalifikując się do konkursu europejskiego.

Bożek podziękował tym, którzy głosowali online na Fabrykant w zdobyciu europejskiego tytułu. Jest szczególnie popularny na stronie mediów społecznościowych „Make Life Harder”., Prowadzony przez blogera Jakobe’a Mansztajna, prowadził kampanię wśród swoich ponad 1,2 miliona obserwujących na Instagramie, aby głosowali na drzewo.

W ubiegłym roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dunin, 400-letni dąb rosnący w Puszczy Białowieskiej na granicy Polski z Białorusią. Polska wygrała konkurs również w 2017 roku, a zwycięzcą został Józef, 650-letni dąb w południowo-wschodniej wsi Wiśniowa.

Europejskie Drzewo Roku to coroczny konkurs organizowany w celu podkreślenia znaczenia drzew w dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym. Konkurs nie skupia się na pięknie, wielkości czy wieku, ale na historii drzewa i jego związku z ludźmi.

READ  Polak, który zszedł na brzeg pontonem ze Sri Lanki, został aresztowany

Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Środowiska i wystartował w 2011 roku. Członkowie społeczeństwa są zapraszani w lutym do głosowania online na swoje ulubione europejskie drzewo z listy zwycięzców rundy krajowej.

Źródło głównego zdjęcia: Europejskie Drzewo Roku / Facebook