Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Po raz pierwszy odkrycie z Ziemi tajemniczej ciemnej plamy na planecie Neptun |  Wiadomości naukowe i technologiczne

Po raz pierwszy odkrycie z Ziemi tajemniczej ciemnej plamy na planecie Neptun | Wiadomości naukowe i technologiczne

Obserwacje naukowców wskazują, że ciemne plamy są prawdopodobnie wynikiem ciemnienia cząsteczek powietrza w warstwie poniżej głównej widocznej warstwy mgły planety, gdzie lód i mgła mieszają się w atmosferze Neptuna.


Czwartek, 24 sierpnia 2023 o 18:14, Wielka Brytania

Naukowcy po raz pierwszy odkryli z Ziemi tajemniczą ciemną plamę na planecie Neptun.

Eksperci twierdzą, że duży ciemny obszar znajduje się w atmosferze Neptuna, obok mniejszego, nieoczekiwanego jasnego punktu.

Plamy są zjawiskiem powszechnym na planetach-olbrzymach, z których najsłynniejszą jest Wielka Czerwona Plama na Jowiszu, ale eksperci twierdzą, że po raz pierwszy można zobaczyć taką plamę na Neptunie za pomocą ziemskiego teleskopu.

Zjawiska te pozostają tajemnicą dla astronomów, którzy mają nadzieję, że nowe odkrycie dostarczy wskazówek na temat ich przyczyn.

Michael Wong, badacz z Uniwersytetu Kalifornijskiego, powiedział: „To niesamowity wzrost zdolności ludzkości do obserwacji wszechświata.

„Początkowo mogliśmy wykryć te plamy jedynie wysyłając tam statek kosmiczny, taki jak Voyager.

„Następnie uzyskaliśmy możliwość wykonywania tego zdalnie za pomocą Hubble’a. Wreszcie technologia uległa postępowi i umożliwiła to z Ziemi”.

Ciemna plama została po raz pierwszy odkryta na Neptunie przez należącą do NASA sondę kosmiczną Voyager 2 w 1989 roku, po czym zniknęła kilka lat później.

„Od czasu pierwszego odkrycia ciemnej plamy zawsze zastanawiałem się, czym są te krótkotrwałe i nieuchwytne ciemne cechy” – powiedział Patrick Irwin, profesor na Uniwersytecie Oksfordzkim i główny badacz badania.

Naukowcy obejrzeli to miejsce na własne oczy, korzystając z Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Naukowcy wykorzystali dane z VLT, aby wykluczyć możliwość, że ciemne plamy są spowodowane znikającymi chmurami.

Czytaj więcej:
Czego dowiedzieliśmy się z lądowania Indii na Księżycu
Gwiazda może stać się jednym z najsilniejszych magnesów we wszechświecie

READ  Rakieta SpaceX zmierza na Międzynarodową Stację Kosmiczną z zapasami kalmarów, pasty do zębów i awokado | SpaceX

Ich badania, opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy, rozpoczęły się po tym, jak NASA i Kosmiczny Teleskop Hubble’a należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej odkryły w 2018 roku kilka ciemnych plam w atmosferze planety, w tym jedną na północnej półkuli Neptuna.

Udało im się dowiedzieć więcej, rozdzielając światło słoneczne odbite od planety, a obserwacje sugerują, że to naturalne zjawisko może być spowodowane ciemnieniem cząsteczek powietrza w wyniku mieszania się lodu i mgły w atmosferze Neptuna.

Metoda spektroskopowa zastosowana przez astronomów pomogła im określić, jak wysoko w atmosferze znajduje się obecna ciemna plama, a także ujawnić skład chemiczny różnych warstw atmosfery Neptuna.

Obserwacje dostarczyły również zaskakujący wynik – rzadki rodzaj jasnej, głębokiej chmury, która nie została wcześniej zidentyfikowana nawet z kosmosu.

Ten rzadki typ chmur pojawił się jako jasny punkt obok większego, głównego ciemnego punktu.