Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Państwa członkowskie naciskają na Komisję, aby przyspieszyła proces oceny planów naprawy – EURACTIV.com

Państwa członkowskie naciskają na Komisję, aby przyspieszyła proces oceny planów naprawy – EURACTIV.com

Oczekuje się, że niektórzy ministrowie finansów UE zwrócą się w piątek (16 kwietnia) do Komisji Europejskiej o skrócenie dwumiesięcznego okresu oceny planów naprawy, aby przyspieszyć wdrażanie długo oczekiwanego europejskiego bodźca.

Trzecia fala COVID-19 nadal rozprzestrzenia się w Europie pomimo rygorystycznych ograniczeń w różnych państwach członkowskich i postępu, choć niekompletnego, w strategii szczepień.

W rezultacie ożywienie gospodarcze zostało jeszcze bardziej odłożone w czasie, ponieważ pierwsze transfery z Europejskiego Funduszu Odbudowy trafią do narodowej kasy przynajmniej najwcześniej w lipcu.

W tym kontekście niektóre państwa członkowskie naciskają na Komisję Europejską, aby skróciła okres oceny swoich planów inwestycyjnych i reform w celu zniesienia zakazu przeznaczania funduszy na odbudowę. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie instrumentu naprawy i odporności komisja ma dwa miesiące na wydanie opinii w sprawie planów naprawy, a rada ma dodatkowy miesiąc.

Ale dyplomaci UE stwierdzili, że tak długi okres nie ma znaczenia, kiedy komisja omawiała projekty z niektórymi rządami od października.

„Dlaczego po tak długim czasie prowizja potrzebuje dwóch miesięcy?” – zapytał jeden z dyplomatów.

Ten sam dyplomata, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, dodał, że część ministrów podejmie w piątek sprawę z władzą wykonawczą Unii Europejskiej podczas nieformalnej wideokonferencji ministrów finansów UE.

Urzędnicy UE i nacjonaliści stwierdzili, że komisja nie była jeszcze otwarta na rozważenie krótszego okresu.

Przy pierwszych płatnościach fundusz naprawczy napotyka nowe przeszkody

Komisja Europejska może mieć trudności z przekazaniem pierwszej transzy środków na odbudowę wszystkim państwom członkowskim zgodnie z jej kalendarzem, ponieważ większość planów ma zostać zatwierdzona w tym samym czasie, a możliwość zaciągania pożyczek na rynkach będzie ograniczona.

Jak dotąd żadne państwo członkowskie nie przedstawiło oficjalnie ostatecznej wersji swoich planów inwestycyjnych i reform.

Hiszpania, Grecja, Portugalia i Francja planowały wysłać swoje projekty w marcu. Jednak kapitały i Komisja mają trudniejsze niż oczekiwano rozwiązanie niektórych ostatecznych kwestii, w tym kluczowych etapów odblokowywania funduszy lub przeglądu kosztów.

READ  Firma Hamtramck jest dostosowana do zróżnicowanej populacji

Urzędnicy powiedzieli, że oczekuje się, że te cztery kraje jako pierwsze wyślą swoje propozycje, a niektóre już w przyszłym tygodniu, chociaż niektóre źródła dodały, że Paryż stracił część władzy.

Kraje UE mają czas do końca kwietnia na przesłanie swoich planów, chociaż urzędnicy unijni i urzędnicy krajowi wskazywali, że termin ten jest „łatwy”, ponieważ rozporządzenie stanowi, że państwa członkowskie powinny to robić „z reguły”. Do 30 kwietnia.

Holandia i Finlandia już oświadczyły, że nie zakończą tego procesu w tym miesiącu.

Stworzenie bezprecedensowego programu stymulacyjnego w Unii Europejskiej mogłoby jednak zostać opóźnione ze względu na ratyfikację samego funduszu.

Do tej pory łącznie 17 państw członkowskich zatwierdziło decyzję Unii Europejskiej w sprawie środków prywatnych, która pozwala Komisji pożyczyć 800 mld euro na sfinansowanie funduszu.

Urzędnicy Unii Europejskiej i krajowi są przekonani, że ratyfikacja może zostać zakończona w pozostałych 10 krajach do końca lipca.

Ale niepewność co do aprobaty jest duża w Niemczech i Polsce. Niektórzy obawiają się, że decyzja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego zapadnie dopiero po wrześniowych wyborach w Niemczech, chociaż urzędnicy w Brukseli skłaniają się bardziej ku rezolucji w lipcu.

W Polsce zielone światło zagraża stabilności rządu ze względu na sprzeciw młodszego koalicjanta wobec rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.

[Edited by Zoran Radosavljevic]