Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nos do historii: naukowcy odtwarzają zagubione zapachy z przeszłości |  Data

Nos do historii: naukowcy odtwarzają zagubione zapachy z przeszłości | Data

drung, tabaka, ryba, stara skóra: mogą zamienić się w składniki potrzebne do podróży w czasie. Naukowcy zajmujący się odzyskiwaniem utraconych zapachów z historii Europy chcą wprowadzić takie zapachy do wielu muzeów i atrakcji.

Działając pod szyldem Odeuropy, grupa chemików i historyków spędziła ponad dwa lata na wyodrębnianiu i odtwarzaniu kluczowych zapachów związanych z ważnymi momentami i miejscami. Twierdzą, że zapach był niesprawiedliwie ignorowany w akademickich próbach zrozumienia przeszłości, szczególnie biorąc pod uwagę jej wpływ na codzienne życie.

„Istnieje hierarchia zmysłów w nauce i badaniach historycznych. Chcemy zobaczyć podejście wielozmysłowe” – powiedziała Cecilia Pembeber, wykładowca zrównoważonego rozwoju. dziedzictwo w University College London (UCL). „Istniał pomysł, że zmysł węchu był mniej niż szlachetny ludzki zmysł i że był w jakiś sposób mniej obiektywny, mniej wykształcony i mniej godny zaufania”.

Konsorcjum ekspertów zaangażowanych w projekt ma siedzibę w Amsterdamie, ale bazy badawcze znajdują się w Niemczech, Włoszech, Francji i Słowenii, a także w UCL i Anglia Ruskin Uniwersytet Cambridge.

Holenderscy naukowcy stworzyli zapach pasujący do zapachu brudnych kanałów w Starym Amsterdamie. Dr Marieke von Erb, kierownik projektu badania Odeuropa, wyczarowała przykuwającą wzrok mieszankę zwłok, wody morskiej i ścieków, a także odtworzyła ślimaki, które kiedyś były przenoszone, aby zamaskować takie niechciane zapachy.

Szerszy projekt, finansowany z dotacji w wysokości 2,8 mln euro z Unii Europejskiej Program Horyzont W 2020 roku ma na celu ustanowienie nauki o historii węchów, opierając się na dowodach wizualnych i pisemnych, aby zebrać kluczowe zapachy wynikające z przestarzałych zwyczajów, tradycji i diety.

Bembibre, badaczka projektu Odeuropa, która pracuje również w Instytucie Zrównoważonego Dziedzictwa UCL, gdzie niedawno obroniła doktorat zatytułowany Zapach dziedzictwa.

Instalacja Anickiej Yi w Tate Modern w październiku ubiegłego roku wykorzystywała niestandardowe zapachy.
Instalacja Anickiej Yi w Tate Modern w październiku ubiegłego roku wykorzystywała niestandardowe zapachy. Zdjęcia: Nicky J Sims/Getty Images

Wyjaśniła, że ​​wiele prac skupiało się na nauce komputerów rozpoznawania obrazów związanych z zapachami, na przykład szkicu osoby trzymającej nos. Wystawiając cyfrowe narzędzia wyszukiwania na serię podobnych obrazów, naukowcy mogą stworzyć algorytm rozpoznający gesty na innych ilustracjach.

Docelowo praca ta pozwoli na zebranie encyklopedii zapachów historycznych, będącej elementem ubocznym projektu prowadzonego przez dr. Williama Tolle z Anglia Ruskin. Te zapachy wyjaśnią zmieniające się środowiska na świecie, a także zapewnią wgląd w życie zaangażowanych osób. Naukowcy przekonują, że sygnały węchowe powinny być również zachowane dla przyszłych pokoleń, a nie tylko wizualne, fizyczne i pisane.

Ale trzeba negocjować wiele nosowych zawiłości – jak zauważa Pembeber: „Naprawdę trudno jest uzyskać informacje potrzebne do odzyskania zapachów”. Jej własna praca alchemika odtworzyła zapach perfum z lat 50. XIX wieku Knole Dom przodków Sackville Westa w Kent, opisany w powieści Virginii Woolf Orlando.

Odtworzył również zapach biblioteki w katedrze św. Pawła w Londynie, wydobywając widoczne elementy z powietrza w 2017 roku, przed jego renowacją. Następnie Sarah McCartney, profesjonalna perfumiarz, została poproszona o spróbowanie stworzenia tego samego doświadczenia węchowego, opartego wyłącznie na jej instynktach dotyczących ich składników. W randomizowanych próbach opinia publiczna była równie przekonana przez moją próbę naśladowania zapachu biblioteki.

„Próbujemy zdecydować, czy jest to ważne z naukowego punktu widzenia, czy zachowujemy oryginalne zapachy za pomocą odpowiednich chemikaliów, czy po prostu próbujemy wywołać doświadczenie, tworząc podobny efekt dzisiaj” – powiedział Pembeber.

Kolejną trudnością, z jaką borykają się naukowcy, jest drastyczna zmiana ludzkich reakcji na zapachy. Nie mamy historycznych nosów. Teraz nie pachniemy w ten sam sposób, a niektóre zapachy oznaczają różne rzeczy”.

Na szczęście nie wszystkie zagubione zapachy są nieprzyjemne. Praca skupia się również na odtworzeniu zapomnianych mieszanek kadzidełkowych i ludowych przepisów kulinarnych. „Naprawdę chcemy zaangażować społeczności. Są teraz ocalali „świadkowie z nosa”, którzy mogą pomóc nam odtworzyć zapachy z dzieciństwa lub rzemiosła, które już nie istnieją” – powiedział Pembeber.

Badania Odeuropy skoncentrowały się na rosnącym zainteresowaniu komercyjnych perfumiarzy zapachami niszowymi – skóra, przyprawy i dym są obecnie powszechnymi składnikami drogich marek.

Artyści zaczęli także zbliżać się do świata perfum, decydując się na uzupełnienie oferty galerii zapachami na zamówienie, takimi jak Pokaż Annikę Ye W Tate Modern’s Turbine Hall w Londynie zeszłej jesieni. Wytyczyło to Jorvik Viking Center w Yorku Przedstawiamy aromaty Jest na wystawie od ponad dwóch dekad.