Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Afgańczycy czują się zdradzeni, ponieważ talibowie nadal uniemożliwiają dziewczętom uczęszczanie do szkoły średniej | wiadomości ze świata

Pod koniec trzech dni rozmów i przemówień przywódców talibskich i uczonych religijnych na posiedzeniu Rady Najwyższej w Kabulu zwyciężyło poczucie deflacji i zdrady.

A podsumowując decyzje kleru na sejmiku, ku rozczarowaniu wielu, nie zapowiedziano edukacji dziewcząt i możliwości powrotu do nauki w pełnym wymiarze godzin.

Gdy pojawiło się ogłoszenie, talibowie nie podjęli decyzji o dopuszczeniu uczennic ze szkół średnich po tym, jak w zeszłym roku zabronili im uczęszczania do władzy.

Była to decyzja, która wywołała poruszenie wśród społeczności międzynarodowej, obrońców praw człowieka, a także w samej organizacji.

Wielu lokalnych przywódców w całym Afganistanie uważa, że ​​uniemożliwianie dziewczętom edukacji jest sprzeczne z islamem i wezwali przywódców talibów do cofnięcia swojej decyzji.

Elha i jej siostra muszą być inspiracją liceum, ucząc się do egzaminów krytycznych, ale przemiana dwojga uczniów oznacza, że ​​teraz uczą się od siebie w domu, a nie w klasie.

Ilha, 16 lat, powiedziała Sky News: „Pamiętam ten moment, kiedy dwóch uczniów uniemożliwiło nam pójście do szkoły. To był bardzo zły moment i smutny moment, ponieważ potrzebujemy edukacji na przyszłość i życie oraz potrzebujemy pracy”.

„Muszę mówić ludziom, że nie mogę chodzić do szkoły, nie mam wykształcenia, ponieważ talibowie mi na to nie pozwolili”.

W odpowiedzi na wiadomość o wielkim posiedzeniu rady dodała: „Nie ufam im i nigdy nie mogę im zaufać, ponieważ łamią wszystkie obietnice, które złożyli ludziom.

„Powiedzieli, że kobiety będą pracować w każdej służbie, ale to nieprawda. Powiedzieli, że każda dziewczyna może chodzić do szkoły, ale to nieprawda – po prostu ich nie rozumiem”.

obrazek:
Jej bóg (po prawej) i jej siostra Ilhama (po lewej)

Jak sprawić, by dziewczynki ze szkoły podstawowej zrozumiały? W szkole w Kabulu szóstoklasiści boją się i smucą, że nie pójdą na zajęcia w przyszłym roku. Ale to bolesna polityka także dla nauczycieli.

READ  US Coast Guard szuka 39 osób po wywróceniu się łodzi u wybrzeży Florydy

Fatima Amid niedawno ukończyła uniwersytet i jest teraz nauczycielką w Szkole Trzeciego Dystryktu, musiał powiedzieć jej uczniom, że nie mogą wrócić do liceum.

„Nie byliśmy kobietami od 20 lat” – mówi nam. „Talibowie chcą spacyfikować wszystkie kobiety, mówiąc, że dziś otworzymy szkoły, jutro otworzymy szkoły lub za miesiąc – ale pod koniec dnia nic się nie dzieje. Chcą oszukać wszystkie kobiety w Afganistanie”.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Fatima powiedziała Sky News, że to „naprawdę smutne” i „naprawdę wstydliwe” dla rządu talibów.

Społeczność międzynarodowa również poczuje się oszukana.

Rządy zachodnie, takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, liczą na to, że rząd talibów zmieni swoją decyzję, tak aby dyskusje i stosunki dyplomatyczne uległy poprawie.

Kiedy w zeszłym roku podjęto decyzję o zakazie uczęszczania dziewcząt do szkoły, większość krajów świata odizolowała Afganistan, a miliardy dolarów zamrożono aktywa, więc kiedy w zeszłym tygodniu w prowincji Paktika nawiedziło poważne trzęsienie ziemi, reakcja międzynarodowa była ograniczona.

obrazek:
Nauczycielka Fatima Wasit

Naoczny świadek: „Mój dom jest teraz cmentarzem” – w następstwie śmiertelnego trzęsienia ziemi w Afganistanie

Niektórzy urzędnicy talibscy uznali to za dzwonek alarmowy, ponieważ obserwowali, jak ich kraj zmaga się z poważną klęską żywiołową.

Kobiety na ulicach Kabulu opowiadały nam, jak rozczarowane, smutne i wściekłe były, że podczas trzydniowego spotkania nie słyszały nic o edukacji dziewcząt.

„To bardzo bolesne” – powiedział nam jeden z uczniów. „Oni po prostu nie zgadzają się z naszymi prawami”.

Inna kobieta dodała: „Widziałam talibów 20 lat temu, tym razem nie ma różnicy, w rzeczywistości są gorsi”.

Talibowie byli nieugięci, że dotrzymają obietnicy.

Zastępca rzecznika prasowego Bilal Karimi powiedział Sky News: „Obecnie miliony chłopców i dziewcząt chodzą do szkół i na uniwersytety, drzwi szkolne nie są zamknięte. Decyzje tego spotkania zostały podjęte przez duchownych islamskich, a nie przez rząd talibów. zapoznanie się z niniejszą polityką”.

READ  Biden: Nie ma sposobu na wycofanie sił USA z Afganistanu bez wywołania chaosu | Wiadomości z USA

Ale znowu w centrum dzisiejszego procesu podejmowania decyzji politycznych znajdują się miliony kobiet i dziewcząt w całym Afganistanie – dla nich nadziei brakuje.