Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Codzienni goście Wenecji będą musieli dokonywać rezerwacji i uiszczać opłaty |  Wenecja

Codzienni goście Wenecji będą musieli dokonywać rezerwacji i uiszczać opłaty | Wenecja

Wenecja będzie wymagała od jednodniowych podróżnych dokonania rezerwacji i uiszczenia opłaty za zwiedzanie historycznego miasta nad jeziorem, aby lepiej zarządzać odwiedzającymi, którzy często przewyższają liczbę osób mieszkających w historycznym centrum.

Urzędnicy Wenecji ogłosili w piątek nowe zasady dotyczące wycieczek jednodniowych, które będą obowiązywać od 16 stycznia 2023 r.

Turyści, którzy zdecydują się nie nocować w hotelach lub innych miejscach, będą musieli zarejestrować się online na dzień, w którym planują przyjechać, i uiścić opłatę w wysokości od 3 do 10 EUR (2,58 GBP do 8,62 GBP) za osobę, w zależności od zaliczki rezerwacja i czy był to sezon, czy miasto jest zbyt zatłoczone.

Osoby naruszające przepisy ryzykują grzywną w wysokości do 300 EUR, jeśli zostaną zatrzymane i nie będą w stanie przedstawić dowodu, że dokonali rezerwacji i zapłacili za pomocą kodu QR.

Około 80% turystów przyjeżdża do Wenecji tylko na ten dzień. W 2019 roku, ostatnim pełnym roku turystyki przed pandemią, 19 milionów podróżnych z okazji Dnia Weneckiego odwiedziło Wenecję i zapewniło ułamek dochodów dla tych, którzy zostali przynajmniej na jedną noc.

Komisarz ds. turystyki Wenecji odrzucił wszelkie sugestie, jakoby środek ten miał na celu ograniczenie liczby wież przybywających do najczęściej odwiedzanego włoskiego miasta.

Nie będziemy rozmawiać o obcinaniu liczb. „Mówimy o zachętach i środkach zniechęcających” – powiedziała Simone Venturini na konferencji prasowej w Wenecji.

Podejście do rezerwacji i opłat było omawiane kilka lat temu, ale zostało wstrzymane podczas pandemii. Ograniczenia dotyczące podróży Covid-19 praktycznie spowodowały zniknięcie turystyki weneckiej – i pozwoliły Wenecjanom prawie przydzielić swoje miasto sobie, po raz pierwszy od dziesięcioleci.

Turystyka masowa rozpoczęła się w połowie lat 60. XX wieku. Liczba odwiedzających stale rosła, podczas gdy liczba Wenecjan mieszkających w mieście stale malała z powodu zatłoczenia, rosnących kosztów dostarczania żywności i innych towarów w wolnej od samochodów Wenecji oraz częstych powodzi, które niszczą domy i firmy.

READ  Najnowsze wiadomości podróżnicze: Nowe wezwania do anulowania testów przed przeglądem podróży Covid

Ponieważ goście hoteli i pensjonatów płacą już podatek od zakwaterowania, są zwolnieni z obowiązku rezerwy i opłat.

Dzięki nowemu prawu, powiedział Venturini, Wenecja ma na celu „znaleźć równowagę między długoterminowymi i krótkoterminowymi mieszkańcami a gośćmi”, obiecując, że nowy system będzie prosty w zarządzaniu dla odwiedzających.

Opisał Wenecję jako pierwsze miasto na świecie, które wprowadziło taki system dla odwiedzających dopiero dzisiaj. Urzędnik ds. turystyki wyraził nadzieję, że wprowadzenie opłat i rezerwacji „zmniejszy tarcia między dzisiejszymi turystami a mieszkańcami”. W szczytowym systemie turystycznym turyści mogą przewyższać liczbę ludności o dwa do jednego, w mieście o powierzchni 5 kilometrów kwadratowych.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Populacja Wenecji mieszkająca w tym historycznym mieście wynosi nieco ponad 50 000, co stanowi niewielki ułamek tego, co było dwa pokolenia temu.

Wyjątki od opłaty za jednodniową wycieczkę obejmują dzieci poniżej szóstego roku życia, osoby niepełnosprawne oraz właściciele apartamentów wakacyjnych w Wenecji, pod warunkiem, że mogą udowodnić, że płacą podatki od nieruchomości.

Statki wycieczkowe wprowadzają hordy odwiedzających do weneckiego labiryntu wąskich uliczek, zwłaszcza w pobliżu Piazza San Marco, kiedy wysiadają na kilkugodzinne rejsy dzienne. Ci goście również będą musieli zapłacić, chyba że ich firma rejsowa do Wenecji zapłaci określoną opłatę.