Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Northland i Orlin pozyskują 5,2 miliarda dolarów na polską morską farmę wiatrową o mocy 1,1 GW

Northland i Orlin pozyskują 5,2 miliarda dolarów na polską morską farmę wiatrową o mocy 1,1 GW

Northland Power i partner Orlen podpisali umowę kredytową na projekt morskiej energetyki wiatrowej o mocy 1,1 GW w regionie bałtyckim w Polsce.

BKN Orlen/Ilustracja

Umowa zabezpiecza zielone finansowanie o wartości 5,2 miliarda dolarów bez regresu, które jest zgodne z ramami zielonego finansowania Northland obejmującymi budownictwo przez 20 lat.

Northland Power stwierdził, że finansowanie stanowi 80 procent oczekiwanych całkowitych kosztów kapitałowych Beltic Power wynoszących 6,5 miliarda dolarów (wliczając wydatki nieprzewidziane).

Finansowanie projektu bez regresu zostanie zapewnione przez 25 międzynarodowych i lokalnych banków komercyjnych, kilku podmiotów zajmujących się kredytami eksportowymi oraz agencje wielostronne.

Pozostały kapitał zostanie wniesiony przez partnerów deweloperskich po zamknięciu finansowym i jest już zabezpieczony.

„Pomimo niedawnych wyzwań stojących przed sektorem morskiej energii wiatrowej na niektórych rynkach, Northland w dalszym ciągu znajduje sposób na rozwój dużych projektów morskiej energii wiatrowej o atrakcyjnej ekonomice”. Powiedział Mike’a Crowleyaprezes i dyrektor generalny Northland.

Northland wspólnie z Orlenem rozwija Baltic Power od momentu nabycia 49% udziałów w tej lokalizacji w 2021 roku.

Może Ci się spodobać

Inwestycja zlokalizowana jest na Morzu Bałtyckim, około 22 km od polskiego wybrzeża, w pobliżu Plaży Wydm Lubiatowskich.

Northland Power poinformował, że uzyskano główne pozwolenia na budowę i wszystkie pozwolenia środowiskowe, rozpoczęto prace budowlane i rozpoczęto produkcję niektórych kluczowych komponentów.

Deweloper również to dodał Zamknięcie finansowe spodziewane jest w nadchodzących dniach.

„Po oddaniu do użytku Baltic Power będzie czwartym projektem morskiej energetyki wiatrowej Northland w Europie i zapewni wysokiej jakości, zabezpieczoną przed inflacją, długoterminową skorygowaną EBITDA oraz wolne przepływy pieniężne dla naszej firmy i akcjonariuszy”. Powiedział Pauline Al-Yamchandanidyrektor finansowy Northland.

Morska farma wiatrowa na Bałtyku ma rozpocząć działalność komercyjną w 2026 roku i co roku przez ponad 25 lat będzie zaopatrywać w energię odnawialną ponad 1,5 mln polskich gospodarstw domowych.

READ  Macron proponuje nową unię polityczną dla krajów spoza UE

Zareklamuj się na OFFSHOREWIND.BIZ

Dotrzyj do docelowej grupy odbiorców jednym ruchem! OffshoreWIND.biz jest codziennie czytany przez tysiące profesjonalistów zajmujących się morską energetyką wiatrową.

Śledź offshoreWIND.biz na: