Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy wstrzymują dostawy ropy rurociągami z Rosji

Niemcy wstrzymują dostawy ropy rurociągami z Rosji

Niemiecki zakaz importu ropy z rosyjskich rurociągów wejdzie w życie od niedzieli, ponieważ Berlin przyspiesza wysiłki na rzecz odzwyczajenia się od eksportu Moskwy w związku z wojną na Ukrainie.

Od 5 grudnia Unia Europejska nałożyła embargo na rosyjską ropę transportowaną drogą morską, ale wyjątek stanowi ropa transportowana rurociągami. Niemcy i Polska zobowiązały się jednak do unikania korzystania z tych wyjątków i zaprzestania wykorzystywania ropy płynącej rurociągiem Przyjaźń od 1 stycznia.

Środek ten, który wejdzie w życie na początku 2023 r., dotyczy dużych rafinerii zlokalizowanych w Schwedt, w krajach związkowych Brandenburgia i Lyonna oraz w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, który dostarcza paliwa do NRD. Oba kraje spędziły dwie dekady na przetwarzaniu rosyjskiej ropy z rurociągu Przyjaźń i teraz będą musiały zwrócić się do innych źródeł zaopatrzenia. Jednak według rządu i przemysłu naftowego dostawy są zabezpieczone w związku z obawami, że wojna może doprowadzić do niedoborów energii.

Rafineria PCK w Schwedt podała, że ​​ponad 1 miliard ton ropy naftowej płynęło rurociągiem z Rosji do byłej NRD, a rurociąg pochodzi z początku lat 60.

Carsten Schneider, przedstawiciel rządu odpowiedzialny za kwestie dotyczące byłych landów NRD, powiedział, że w zakazie importu ropy rosyjskimi rurociągami widzi szansę. Nastąpią dodatkowe inwestycje publiczne w wysokości ponad 1 miliarda euro (1,07 miliarda dolarów) w celu przekształcenia zniszczonych terenów. „W ten sposób uwalniamy Niemcy Wschodnie od zależności od Rosji i uzupełniamy kolejny element niemieckiej jedności” – powiedział Deutsche Presse Agentur (dpa).

Obecnie olej zastępczy ma płynąć częściowo przez port w Rostocku, częściowo przez polski port w Gdańsku oraz z Kazachstanu.

Rafinerie w Schwedt i Leona spodziewają się niższego niż wcześniej stopnia wykorzystania mocy na starcie. Jak dotąd potwierdzone kontraktowo ilości ropy nie są jeszcze wystarczające, powiedział niedawno Leona Metildicci Raveneri. PCK przewidywał stopień wykorzystania na poziomie 70%.

READ  Polska: 5 zabitych i ponad 20 rannych w wybuchu w kopalni węgla

Biuletyn Daily Sabah

Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w Turcji, jej regionie i na świecie.

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie. Rejestrując się, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania i Politykę prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.