Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy naciskają na zaostrzenie sankcji wobec Rosji, wraz z Polską i krajami bałtyckimi

Niemcy naciskają na zaostrzenie sankcji wobec Rosji, wraz z Polską i krajami bałtyckimi

Jastrzębie państwa członkowskie UE domagają się ostrzejszych środków przeciwko Rosji, w tym wyrzucenia większej liczby banków z sieci wiadomości Swift i zakazu importu diamentów, ponieważ blok tworzy nową rundę sankcji w związku z wojną na Ukrainie.

Kraje, w tym Polska i kraje bałtyckie, domagają się nowych środków – które będą wymierzone w towary luksusowe i rosyjski przemysł IT, cyberbezpieczeństwa i oprogramowania – w odpowiedzi na ekspansję wojskową Władimira Putina w tym tygodniu.

Niemcy również naciskają na zaostrzenie sankcji. Rozpoczęła plany zakazania firmom z UE, które finansują wydobycie metali i metali ziem rzadkich w Rosji, zakazania importu uranu z kraju i podjęcia dalszych działań przeciwko bankom i osobom fizycznym. Chce też, aby kraje UE zaprzestały eksportu specjalnego węgla wykorzystywanego do rafinacji ropy w Rosji.

Jednak urzędnicy stwierdzili, że trudno jest znaleźć konsensus wśród wszystkich 27 państw członkowskich, podczas gdy Węgry powiedziały, że nie chcą żadnych nowych sankcji.

Głównym celem Komisji Europejskiej jest zawarcie trudnej umowy z G7 w celu ograniczenia cen rosyjskiej ropy po miesiącach negocjacji prowadzonych przez USA.

Ursula von der Leyen, szefowa komisji, powiedziała w środę, że potrzebne są nowe sankcje, aby uniemożliwić Rosji rozpoczęcie mobilizacji regionalnej i anektowanie części wschodniej Ukrainy. Ale niektórzy urzędnicy uważają, że trudno byłoby uzyskać coś innego niż ograniczoną kwotę kary poza wszystkie państwa członkowskie UE.

Nowe sankcje, które blokowałyby ósmy obwód, nie zostały jeszcze formalnie złożone po rozpoczęciu w piątek spotkań między urzędnikami komisji a przedstawicielami państw członkowskich. Oczekuje się, że będzie zawierać przepisy wprowadzające rosyjskie pułapy cen ropy naftowej, dodatkowe listy osób objętych sankcjami oraz środki wymierzone w rosyjską technologię informatyczną, cyberbezpieczeństwo i branżę oprogramowania, poinformowali urzędnicy.

Ostatnie wysiłki Unii Europejskiej, by uchwalić pakiet poważnych sankcji w maju, spotkały się z oburzeniem opinii publicznej i tygodniami walk po tym, jak kraje kierowane przez Węgry odmówiły zgody na zakaz stosowania rosyjskiej ropy, chyba że uczyniono wyjątek, aby ich rafinerie mogły kontynuować import .

READ  Polska kieruje swój eksport jabłek na rynek malezyjski

Węgierski premier Viktor Orbán powiedział w środę na prywatnym spotkaniu jego partii Fidesz, że obecne sankcje UE wobec Rosji powinny zostać zniesione, jak podają lokalne media. Partia rządząca poinformowała w czwartek, że planuje „konsultacje narodowe” na temat tego, czy Węgrzy popierają sankcje UE.

Mimo tych wewnętrznych oznak sprzeciwu dyplomaci w Brukseli zwracają uwagę, że Budapeszt jak dotąd popierał wszystkie rundy sankcji wobec Moskwy i że ósme embargo na ropę będzie miało znacznie mniejszy wpływ na węgierską gospodarkę niż ósme.

Kraje, które najbardziej upierają się, że UE powinna zwiększyć presję na Moskwę, w tym Polska i kraje bałtyckie, rozpowszechniły szczegółowe środki, które mają nadzieję, że komisja powinna poprzeć. Ich pomysły obejmują zakaz importu diamentów, które uderzyły w Belgię, wyrzucenie większej liczby rosyjskich banków z globalnej sieci SWIFT, zablokowanie dostępu Rosji do technologii informatycznych i innych usług oraz zastosowanie tych samych sankcji wobec sojusznika Moskwy, Białorusi. Wojna.

Jednak urzędnicy bagatelizują perspektywę zawarcia umowy w sprawie niektórych ambitnych pomysłów, a niektóre kraje argumentują, że istniejące sankcje wymagają więcej czasu, aby wejść w życie. Aby je wdrożyć, UE potrzebuje jednomyślnej zgody.

„Im więcej dodajesz, tym trudniej niektórym państwom członkowskim” – powiedział jeden z dyplomatów UE. „Sztuczka polega na tym, że jeśli jest za mało, jastrzębie powiedzą, że to za mało”.

Inny dyplomata powiedział, że limit cen ropy powinien być w centrum uwagi nowej rundy, a luki prawne powinny zostać zamknięte. „Jesteśmy w dużej mierze odcięci od rosyjskiej gospodarki, więc nie ma wielu produktów do zaatakowania” – powiedziała osoba.

„Nie wiem, czy bez odpowiednich konsultacji posuniemy się daleko w ogłaszaniu nowych sankcji” – powiedział urzędnik UE o komentarzach van der Leyena, dodając, że trudno byłoby zbudować konsensus przed spotkaniem przywódców UE w Pradze w dwa tygodnie. .

READ  Polska twierdzi, że jest gotowa we wtorek uznać unijne fundusze stymulacyjne

Dyplomaci UE mają przedyskutować projekt zestawu nowych sankcji w przyszłym tygodniu, według dwóch osób poinformowanych o rozmowach.

Rzecznik Komisji powiedział w czwartek, że ministrowie spraw zagranicznych UE „omawiali kolejne możliwe środki kontroli” na posiedzeniu ONZ w Nowym Jorku.

Nowa runda skoncentruje się na dodatkowych sankcjach dla rosyjskich osób i firm oraz dodatkowych ograniczeniach eksportowych na „produkty cywilne” – dodał rzecznik. „Będzie to uzasadnione, gdy zobaczymy, jak Rosja zmierza w kierunku gospodarki wojennej”.