Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska nie dostanie unijnych funduszy, jeśli nie zmieni się system sądowniczy: szef Komisji Wyborczej

Polska nie dostanie unijnych funduszy, jeśli nie zmieni się system sądowniczy: szef Komisji Wyborczej

Podczas czwartkowej debaty na Uniwersytecie Princeton przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen powiedziała, że ​​Polska nie otrzyma żadnych pieniędzy z krajowego programu restrukturyzacji, dopóki nie przywróci niezależności sądownictwa.

Przewodniczącego KE zapytano o pieniądze przeznaczone dla Polski z nowej generacji funduszy unijnych oraz o to, jakie środki może wprowadzić UE, aby pomóc polskim obywatelom pozbyć się obecnego „niedemokratycznego” rządu. Kobieta, która poruszyła to pytanie, wspomniała też, że jest wdzięczna, że ​​Unia Europejska nie daje Polsce żadnych pieniędzy, bo to pomoże w przyszłorocznych wyborach.

W odpowiedzi na pytanie Ursula von der Leyen podziękowała Komisji za możliwość wyjaśnienia swojego stanowiska w sprawie Polski. Węgry.

Powiedział, że problem, jaki Komisja Europejska widzi w stosunku do polskiego rządu, polega na tym, że „my (KE) jesteśmy głęboko przekonani, że niezależność sądownictwa nie jest już gwarantowana”.

Pani van der Leyen powiedziała również, że Komisja Europejska nie może zastąpić polskiego rządu, ponieważ jest to zadanie dla polskich obywateli, „ale my (KE) musimy chronić praworządność w Polsce”.

Jak Komisja Wyborcza może „pomóc” polskim obywatelom?

„Co możemy zrobić? Możemy to zrobić Procedury naruszeńTo, co robimy, ale to potrwa” – powiedział szef komisji wyborczej, odnosząc się do możliwych środków, jakie komisja mogłaby wprowadzić w celu wymuszenia ręki polskiego rządu.

Jeśli chodzi o krajowy program restrukturyzacyjny (pieniądze dla Polski z nowej generacji funduszy unijnych), przewodniczący KE powiedział, że „państwo członkowskie jest w zasadzie zgodne z reformami, które trzeba przeprowadzić”. Wskazał, że istnieje porozumienie między państwami członkowskimi a KE, że „jeśli dokonasz tej reformy, spłacisz tę kwotę”.

Konsekwencja jest kluczem

Zdaniem szefa Komisji Wyborczej Polska musi przestrzegać zasady orzeczenie sądowe TSUE Dopiero wtedy Komisja Wyborcza „rozproszy pieniądze”.

READ  Orange uruchamia sieć 3G w Polsce

„Zawarliśmy transakcję. Ludzie byli trochę niezadowoleni, że zawarliśmy umowę, ale to, czego się teraz obawiałem, pokazuje, co było do przewidzenia, że ​​polski rząd nie chce zmieniać prawa, które zawarliśmy w umowie, a niezależność sądownictwa ją przywrócić. Nie możemy więc rozrzucać żadnych pieniędzy” – powiedziała Ursula van der Leyen.

Podkreślił również, że Polska myli kwestię pieniędzy z Narodowego Programu Odbudowy (KPO), które przekazuje ukraińskim uchodźcom, mówiąc, że polski rząd „myli dwie niepowiązane ze sobą rzeczy”. .

Na koniec porównał sytuację w Polsce do obecnego sporu KE z Węgrami, twierdząc, że głównym problemem Węgier jest korupcja.

Spór Polska-WE

15 lipca 2021 r. TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce jest niezgodny z prawem unijnym.

W połowie sierpnia polski rząd odpowiedział KE w sprawie Izby Dyscyplinarnej, stwierdzając, że Polska będzie kontynuować reformy sądownictwa i zająć się kwestią odpowiedzialności sędziów. Rada Ministrów poinformowała Komisję Wyborczą o planie rozwiązania Gabinetu w obecnym kształcie.

Na początku czerwca 2022 r. Sejm RP przegłosował projekt ustawy o wymianie Izby Dyscyplinarnej Sędziów na nowy system, toruje drogę do uznania KPO w Polsce.

Z kolei Rada Europejska zawiesiła KPO do czasu, gdy Polska zgodzi się na wycofanie proponowanych reform sądownictwa, które UE uznała za zbyt polityczne.

KPO był pierwotnie planowany na 2021-27 i warto Do 35,4 mld euro, z czego 23,9 mld euro w dotacjach i 11,5 mld euro w pożyczkach.

Źródło: