Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy, Grecja, Polska zapłacą reparacje wojenne: były kanclerz Grecji

autorstwa Ahmada Genturka

Ateny (AA) – Były prezydent Grecji Prokopios Pawlopoulos powiedział we wtorek, że Niemcy powinny wypłacić Grecji i Polsce reparacje wojenne za II wojnę światową – podały polskie media.

„Niemcy bardzo przepraszają za to, co zrobiły podczas II wojny światowej, ale to nie wystarczy. Berlin musi wypłacić reparacje” – powiedział podczas konferencji poświęconej sprawiedliwości pokonfliktowej: otwieranie ścieżek prawnych.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez polski rząd i Europejską Organizację Prawa Publicznego (EPLO) i odbyło się w Atenach, podała państwowa agencja informacyjna PAP.

Zauważając, że Grecja i Polska oficjalnie domagają się reparacji od Niemiec za wojnę, Pavlopoulos, który był kanclerzem w latach 2015-2020, zażądał od Berlina „wzięcia odpowiedzialności za swoje działania”.

Przekonywał, że kwestia reparacji może w przyszłości zostać wniesiona do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i ostrzegał przed niemieckim oporem w tej sprawie.

„Mamy do czynienia z potężnym krajem. Kiedy domagamy się reparacji za II wojnę światową, możemy być zagrożeni, ale uważamy, że nasze roszczenia są uzasadnione” – powiedział Pavlopoulos.

„Władze niemieckie są bardzo wrażliwe na praworządność, ale kiedy przestrzegają prawa, mówią, że to już przeszłość” – powiedział.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Arkadiusz Mularczyk powiedział: „Polska poniosła ogromne straty podczas II wojny światowej. Grecja poniosła ogromne straty ludzkie i gospodarcze. Czas zacząć mówić o reparacjach wojennych. Ofiary powinny otrzymać odszkodowanie od agresora.

Oprócz Mularczyka i Pavlopoulosa konferencja zgromadziła polityków, prawników i naukowców z Polski, Grecji, Włoch i Serbii.

Od 2015 r. różni greccy politycy twierdzili, że Niemcy są winne Grecji 280 miliardów euro (308 miliardów dolarów) z tytułu reparacji wojennych za II wojnę światową.

Niemcy wielokrotnie argumentowali, że kwestia reparacji została uregulowana na mocy wcześniejszych traktatów międzynarodowych.

Warszawa opublikowała szczegółowy raport we wrześniu zeszłego roku, wyszczególniając straty materialne, jakie poniosła w czasie wojny, i zobowiązała się zażądać od Niemiec 1,3 biliona euro (1,39 biliona dolarów) reparacji.

Witryna Anadolu Agency zawiera tylko część wiadomości dostarczanych abonentom AA News Broadcasting System (HAS). Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.