Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska rzuci wyzwanie Fit for 55 w związku z ustawą o silnikach spalinowych – EURACTIV.com

Polska rzuci wyzwanie Fit for 55 w związku z ustawą o silnikach spalinowych – EURACTIV.com

Minister klimatu Anna Moskwa zapowiedziała we wtorek, że Polska zaskarży ustawę o budowie silników spalinowych do Trybunału Sprawiedliwości UE, twierdząc, że zakaz samochodów spalinowych od 2035 roku byłby nieopłacalny dla wszystkich europejskich gospodarek.

Zgodnie z pakietem i ustawą Fit for 55, przegłosowaną wiosną tego roku, Unia Europejska zakaże sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi, zasadom, którym sprzeciwia się polski rząd, nawet jeśli Warszawa zgodzi się na cel neutralności klimatycznej 2050 do 2020 roku.

„Rozwiązania związane z zakazem samochodów spalinowych od 2035 roku są nieopłacalne dla wszystkich europejskich gospodarek” – powiedziała Moskwa. Odrzutowiec radiowypowołując się na brak odpowiedniej analizy społecznych i ekonomicznych skutków nowej ustawy.

Polska „idzie do sądu z wieloma pozwami w tej sprawie i 55 dokumentami” powiedziałaWyraził nadzieję, że w najbliższych dniach zostanie przygotowany apel i dołączą kolejne kraje.

Zdaniem Moskwy Polska uważa, że ​​TSUE powinien orzec, że prawo jest nieważne ze względu na złą podstawę prawną i proceduralną, a mianowicie głosowanie większością kwalifikowaną w Radzie zamiast jednomyślności, która zdaniem Warszawy jest sprzeczna z przepisami.

Polska należy do szerokiej koalicji krajów, w tym Niemiec, które wyraziły zastrzeżenia wobec zakazu sprzedaży nowych silników spalinowych. Jednak Berlin starał się zwolnić głównie silniki zasilane e-paliwem, na co ostatecznie zgodziła się Komisja Europejska.

Ostatecznie Polska była jedynym krajem, który głosował przeciwko ustawie, ponieważ Bułgaria, Włochy i Rumunia, które ubiegały się o podobne zwolnienie dla biopaliw, wstrzymały się od głosu.

Apelacja Polski nie spowoduje zawieszenia prawa UE i jest mało prawdopodobna, aby odnieść skutek – mówi prof. Robert Kreszak z UW. „To krok w stronę motywów wewnętrznych” – przekonywał.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Dowiedz się więcej z EURACTIV