Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niedźwiedzie polarne znikają z kanadyjskiej „Światowej Stolicy Niedźwiedzi Polarnych”.  Kanada

Niedźwiedzie polarne znikają z kanadyjskiej „Światowej Stolicy Niedźwiedzi Polarnych”. Kanada

Badanie rządowe pokazuje, że niedźwiedzie polarne szybko znikają z zachodniej części Zatoki Hudsona na południowym krańcu kanadyjskiej Arktyki.

W raporcie stwierdzono, że w szczególności nastąpił znaczny spadek liczby samic niedźwiedzi i młodych.

Naukowcy podróżują po obszarze, który obejmuje miasto Churchill, miejscowość turystyczną określaną jako „światowa stolica niedźwiedzi polarnych”, co pięć lat, aby policzyć liczbę niedźwiedzi i ekstrapolować trendy populacyjne.

Podczas ostatniego badania przeprowadzonego na przełomie sierpnia i września 2021 r., którego wyniki opublikowano na początku tego miesiąca, zauważyli 194 niedźwiedzie i na podstawie tej liczby oszacowali całkowitą populację na 618, w porównaniu z 842 pięć lat temu.

W badaniu stwierdzono, że porównanie z szacunkami badań lotniczych z lat 2011 i 2016 wskazuje, że populacja zachodniej części Zatoki Hudsona „może znacznie spadać”.

Ujawniono również „znaczący spadek liczebności dorosłych samic i niedźwiedzi młodszych w latach 2011–2021”.

„Zaobserwowane spadki są zgodne z wieloletnimi przewidywaniami dotyczącymi demograficznego wpływu zmian klimatu na niedźwiedzie polarne” – stwierdzili naukowcy.

Odnieśli się także do możliwych przypadków wysiedlenia na tereny sąsiednie i poszukiwania spadku liczby ludności.

Siedlisko lodu morskiego niedźwiedzi znika w zastraszającym tempie, a najbardziej wysunięty na północ region planety ociepla się cztery razy szybciej niż reszta świata.

Lód morski staje się coraz cieńszy i pęka wcześniej wiosną i zamarza późną jesienią.

Niedźwiedzie polegają na lodzie, aby polować na foki, poruszać się i rozmnażać.

Według US National Ice and Snow Data Center objętość lodu w Zatoce Hudsona zmniejszała się o około 50% każdego lata od lat 80. XX wieku.

Raport opublikowany dwa lata temu w czasopiśmie Nature Climate Change sugeruje, że ten trend może doprowadzić do bliskiego wyginięcia niedźwiedzi polarnych Zatoki Perskiej, zauważając, że w latach 80. na jej zachodnich brzegach było ich 1200.