Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy są bliscy rozwiązania stuletniej zagadki wszechświata

Naukowcy są bliscy rozwiązania stuletniej zagadki wszechświata

Naukowcy są o krok bliżej do rozwiązania 100-letniej zagadki dotyczącej promieni kosmicznych w naszym wszechświecie.

Astrofizycy próbują zrozumieć źródło naładowanych cząstek, które poruszają się z prędkością bliską prędkości światła i bombardują Ziemię.

Te cząstki są niezwykle trudne do wyśledzenia. Pola magnetyczne galaktyki mogą rozpraszać ich podczas podróży w kosmosie ze względu na ich ładunek, co uniemożliwia im określenie, skąd przybyli.

Jednak inny rodzaj cząstek, zwany neutrinami, może ujawnić ten sekret. Neutrina to neutralne cząstki wytwarzane przez promieniowanie kosmiczne, które mogą pomóc w określeniu ich źródła, ponieważ mają bardzo małą masę i nie wchodzą w interakcje z materią.

W 2017 roku znaleziono jedno takie neutrino. Naukowcy wykorzystali obserwatorium IceCube Neutrino znajdujące się głęboko na Antarktydzie, aby wyśledzić cząstki do blazara o nazwie TXS 0506 + 056 – galaktycznego jądra zasilanego przez supermasywną czarną dziurę.

Wykorzystując dane zebrane przez IceCube wraz z katalogiem tego, co naukowcy uważają za blazery, profesor nadzwyczajny Marco Ajello z Clemson University uważa, że ​​znaleźli podzbiór blazerów, które emitują te neutrina. Mówią, że szansa na zbieg okoliczności jest mniejsza niż jeden na milion.

„Mieliśmy wtedy wskazówkę (w 2017 r.), a teraz mamy dowody” – powiedział profesor Ajello.

Sarah Bosson z Julius-Maximilians-Universität (JMU) Würzburg w Bawarii dodała: „Wyniki dostarczają po raz pierwszy niepodważalnego dowodu obserwacyjnego, że podpróbki z blazerów Pvatron są pozagalaktycznymi źródłami neutrin, a zatem akceleratorami promieniowania kosmicznego”.

Odkrycie tych neutrin jest kamieniem milowym w astrofizyce, twierdzą naukowcy, a badanie blazarów pomoże naukowcom odkryć, co czyni je dobrymi akceleratorami. Zrozumienie innych kosmicznych „posłańców”, takich jak promienie kosmiczne, neutrina i fale grawitacyjne, da astrofizykom większą podstawę do badania wszechświata niż zwykłe używanie światła.

„To tak, jakby jednocześnie czuć, słyszeć i patrzeć. Zrozumiesz znacznie lepiej” – powiedział profesor Ajello.

„To samo dotyczy astrofizyki, ponieważ wgląd, jaki masz z wielu odkryć różnych korespondentów, jest znacznie bardziej szczegółowy niż można uzyskać tylko ze światła”.