Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA może produkować tlen na Marsie  Wiadomości naukowe i technologiczne

NASA może produkować tlen na Marsie Wiadomości naukowe i technologiczne

Jedno z urządzeń łazika NASA zakończyło pierwszy na świecie eksperyment mający na celu wytwarzanie tlenu na Marsie. Ten gadżet wielkości tostera wytworzył wystarczającą ilość energii, aby astronauta mógł wytrzymać kilka godzin, dając nadzieję na przyszłe eksploracje człowieka.


Piątek, 8 września 2023 o 13:03, Wielka Brytania

NASA wyprodukowała na Marsie wystarczającą ilość tlenu, aby zapewnić astronautom przeżycie przez kilka godzin w pierwszym na świecie eksperymencie.

Łazik Perseverance, który wylądował na Czerwonej Planecie w lutym 2021 roku, okresowo spala dwutlenek węgla w atmosferze, wytwarzając niewielkie ilości tlenu przez ponad dwa lata.

Za pomocą urządzenia nie większego niż kuchenka mikrofalowa udało im się wydobyć w sumie 122 gramy tlenu, co wystarczyło astronautce na około trzy godziny.

Około 5 gramów wystarcza astronautom na 10 minut, dając nadzieję, że produkcja na większą skalę może podtrzymać życie ludzkie i zapewnić paliwo rakietowe podczas przyszłych eksploracji.

Od pierwszej próby w kwietniu 2021 r. urządzenie o nazwie MOXIE wytworzyło tlen 16 razy, a wynik znacznie przekroczył ten wynik. NASA Według zastępcy dyrektora Pam Milroy pierwotne cele były pierwotne.

„Imponujące wyniki MOXIE pokazują, że możliwe jest wydobycie tlenu z marsjańskiej atmosfery, tlenu, który mógłby pomóc w zapewnieniu powietrza do oddychania lub paliwa rakietowego przyszłym astronautom” – powiedziała.

„Rozwój technologii, które pozwalają nam wykorzystywać zasoby Księżyca i Marsa, ma kluczowe znaczenie dla budowania długoterminowej obecności na Księżycu, tworzenia solidnej gospodarki księżycowej i umożliwienia nam wsparcia początkowej kampanii eksploracji Marsa przez ludzi”.

W szczytowym okresie Moxy wytwarzał 12 gramów tlenu na godzinę, co stanowiło dwukrotność celu NASA, a jego czystość wynosiła co najmniej 98%.

Czytaj więcej:
NASA publikuje zdjęcie nowego krateru na Księżycu, powstałego prawdopodobnie przez statek kosmiczny
Łazik marsjański odkrył zaskakujące pęknięcia błota, które wskazują, że na planecie kiedyś istniało życie

Podczas ostatniej operacji w zeszłym miesiącu urządzenie wytworzyło 9,8 grama tlenu.

Głównym celem projektu Perseverance jest poszukiwanie oznak pradawnego życia drobnoustrojów, lecz projekt MOXIE skupił się na badaniu warunków niezbędnych do przyszłych eksploracji człowieka.

Ta sama misja oznaczała także pierwszy lot na inną planetę Mini helikopter Ingenuity wystartował pomyślnie W kwietniu 2021 r.