Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Wielka Brytania nadal popiera Ukrainę po tym, jak Rosja zablokowała niektórych przywódców

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson idą na Plac Niepodległości po spotkaniu, gdy atak Rosji na Ukrainę trwa, w Kijowie na Ukrainie 9 kwietnia 2022 r.

Ukraiński Prezydencki Serwis Prasowy | Reuters

Rzecznik rządu brytyjskiego odpowiedział na zakaz wjazdu niektórych brytyjskich urzędników przez Rosję, mówiąc, że naród był „stanowczo” popierając Ukrainę.

„Wielka Brytania i nasi międzynarodowi partnerzy są zjednoczeni w potępieniu nagannych działań rosyjskiego rządu na Ukrainie i wezwaniu Kremla do zaprzestania wojny” – powiedziała rzeczniczka w odpowiedzi na decyzję Kremla o zakazie działań czołowych przywódców kraju, według Reutera. „Pozostajemy zdecydowani w naszym wsparciu dla Ukrainy” – dodał.

Ruch Kremla nastąpił po wizycie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w Kijowie i spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Naród stale zwiększał również sankcje wobec Rosji i jej kluczowych postaci.

– Jessica Burchtinsky

Ukraińskie koleje ograniczają eksport niektórych podstawowych artykułów spożywczych

Firma konsultingowa APK-Inform poinformowała w sobotę, że państwowe Koleje Ukraińskie tymczasowo ograniczyły przewóz niektórych towarów rolnych przez przejścia graniczne do Polski i Rumunii.

Nie podał powodu ograniczeń.

Ukraina, duży producent rolny, eksportowała większość swoich towarów przez porty morskie, ale od rosyjskiej inwazji była zmuszona do eksportu koleją przez zachodnie granice.

APK-Inform poinformował, że w okresie od 16 do 18 kwietnia wprowadzono ograniczenia w przepływie towarów do Polski przez Jehoden.

Istnieją również ograniczenia w transporcie zboża, nasion oleistych, zbóż i innych produktów spożywczych przez Jeżów do polskich miast Hrobsho i Sloków.

Firma konsultingowa poinformowała, że ​​od 16 kwietnia do odwołania obowiązują ograniczenia w eksporcie zboża i nasion do Rumunii przez skrzyżowania Diakovo i Vadol-Seret.

Firma kolejowa nie była od razu dostępna do komentowania.

– Reuters

W ciągu kilku dni rosyjska kampania wojskowa może wejść w kolejną fazę

Siły rosyjskie mogą rozpocząć kolejną fazę kampanii militarnej Kremla w ciągu najbliższych kilku dni, Zostało to zgłoszone przez NBC News.

Amerykański wywiad uważa, że ​​rosyjska armia może zacząć przenosić część żołnierzy na Ukrainę już w ten weekend lub na początku przyszłego tygodnia, podała NBC News, powołując się na dwóch anonimowych wysokich rangą urzędników obrony USA.

Siły rosyjskie wycofały się z okolic Kijowa i północnej Ukrainy. Urzędnicy spodziewali się wówczas przegrupowania sił i rozpoczęcia ofensywy na region Donbasu i południowo-wschodnią Ukrainę. Teraz jednak rosyjska armia może zwrócić wojska na Ukrainę, zanim wszystkie jej siły będą gotowe do ponownej walki, donosi NBC News.

– Jessica Burchtinsky

Najbogatszy człowiek Ukrainy przysięga odbudowę oblężonego Mariupola

Ukraiński biznesmen Rinat Achmetow.

Aleksander Khdotbli | AFP | Obrazy Getty

Najbogatszy człowiek Ukrainy zobowiązał się pomóc w odbudowie oblężonego miasta Mariupol, miejsca bliskiego jego sercu, gdzie jest właścicielem dwóch ogromnych hut stali, które, jak mówi, ponownie będą konkurować na całym świecie.

Rinat Achmetow widział, jak jego imperium biznesowe zostało rozdarte przez osiem lat walk na wschodzie Ukrainy, ale pozostaje wyzywający, przekonany, że to, co nazywa naszymi „dzielnymi żołnierzami”, będzie bronić jałowego miasta Azowa siedmioma tygodniami bombardowań.

W tej chwili, chociaż jego firma Metinvest, największy ukraiński producent stali, ogłosił, że nie może realizować swoich kontraktów na dostawy, a podczas gdy jego finansowo-przemysłowa grupa SCM obsługuje swoje zobowiązania dłużne, prywatny producent energii DTEK „poprawił spłatę zadłużenia”. W porozumieniu z wierzycielami.

„Mariopol to globalna tragedia i globalny przykład heroizmu. Dla mnie Mariupol był i będzie ukraińskim miastem” – powiedział Achmetow w pisemnych odpowiedziach na pytania Reutera.

„Wierzę, że nasi dzielni żołnierze będą bronić miasta, chociaż rozumiem, jakie to dla nich trudne i trudne” – powiedział, dodając, że na co dzień jest w kontakcie z menedżerami Metinvestu, którzy prowadzą huty żelaza i stali Azovstal i Illich w Mariupol.

Reuters

Moskwa zakazuje brytyjskim politykom wjazdu do Rosji

Rosyjskie MSZ poinformowało dziś, że uniemożliwiło wjazd do kraju brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi, minister spraw zagranicznych Liz Truss, ministrowi obrony Benowi Wallace’owi oraz 10 politykom i innym członkom brytyjskiego rządu.

READ  Premiera pierwszej kolekcji makijażu Harry Styles

Ministerstwo podało w oświadczeniu, że posunięcie to nastąpiło „w świetle bezprecedensowych wrogich działań rządu brytyjskiego, w szczególności nałożenia sankcji na wyższych urzędników rosyjskich”, dodając, że wkrótce lista zostanie rozszerzona.

Reuters

Rosja podobno zbombardowała fabrykę pojazdów opancerzonych i wojskowy zakład naprawczy

Rosja twierdzi, że zniszczyła budynki produkcyjne fabryki pojazdów opancerzonych w Kijowie i wojskowy zakład naprawczy w mieście Mikołajów, Agencja informacyjna Interfax Zacytował wypowiedź rosyjskiego Ministerstwa Obrony z soboty.

Minister obrony Rosji Igor Konashenkov powiedział, że Rosja użyła precyzyjnej broni dalekiego zasięgu do przeprowadzenia uderzeń.

Konashenkov stwierdził również, że ukraiński Su-25 został zestrzelony przez rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej w pobliżu wsi Izyum.

Holly Eliat

Urzędnicy powiedzieli, że wybuchy były słyszane w Kijowie i Lwowie

Dym unosi się nad Darnickim rejonem Kijowa na Ukrainie 16 kwietnia 2022 r.

Metin Simiz / Agencja Anadolu przez Getty Images

Według lokalnych urzędników wybuchy były słyszane we wczesnych godzinach porannych w sobotę w stolicy Ukrainy, Kijowie i zachodnim Lwowie.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko Powiedział w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram Kijów był dziś rano „pod ostrzałem”, wybuchły wybuchy w dzielnicy Darnitsky na obrzeżach miasta.

Powiedział, że na miejscu pracują obecnie ratownicy i ratownicy medyczni, a nie ma informacji o liczbie ofiar wybuchów.

Eksplozje były również słyszane dziś rano we Lwowie na zachodniej Ukrainie. zatrudnienie kabelgubernator Maxim Kozytsky powiedział, że nalot miał miejsce między 5:46 a 07:02 czasu lokalnego.

Holly Eliat

Brytyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że zniszczone drogi na Ukrainie utrudniają dostęp pomocy humanitarnej

Wielospektralny obraz satelitarny Maksar przedstawia spalone domy w dzielnicy mieszkalnej w Czernihowie na Ukrainie 16 marca 2022 r.

Obraz satelitarny (C) 2022 Maxar Technologies | Obrazy Getty

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w swojej codziennej aktualizacji wywiadu, że ukraińskie drogi i inna infrastruktura zostały poważnie uszkodzone przez siły rosyjskie, a to jest obecnie poważnym wyzwaniem w dostarczaniu pomocy humanitarnej na niektóre obszary.

READ  Premier powiedział, że Czesi zaopiekują się „żonami i dziećmi” Ukrainy

„Infrastruktura drogowa na obszarach Ukrainy dotkniętych konfliktami została znacznie uszkodzona. Siły rosyjskie pogorszyły to, niszcząc mosty, używając min lądowych i porzucając pojazdy wzdłuż głównych dróg, gdy wycofują się z północnej Ukrainy” – poinformowało ministerstwo w aktualizacji opublikowanej na Twitterze. .

Aktualizacja mówi, że przeprawy rzeczne w i wokół miasta Czernihów na północy Ukrainy zostały zniszczone, pozostawiając tylko jeden most dla pieszych w mieście.

„Uszkodzenie infrastruktury transportowej Ukrainy stanowi obecnie poważne wyzwanie w dostarczaniu pomocy humanitarnej na obszary wcześniej oblegane przez Rosję” – napisało ministerstwo w tweecie.

– Weezin Tan

Zełenski wzywa do „silniejszych i bardziej destrukcyjnych” sankcji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Mówi, że słyszał różne przepowiednie, jak długo potrwa wojna z Rosją.

powiedział w Jego wieczorne przemówienie do narodu.

Ale Zełenski mówi, że „skuteczność narzędzi wpływu” na Rosję, z których korzysta Ukraina, a także cały jej antywojenny sojusz przeciwko Rosji, muszą być brane pod uwagę przy przewidywaniu, jak długo potrwa wojna.

„Sukces naszej armii na polu bitwy jest naprawdę ważny. Historycznie ważny. Ale nie wystarczy jeszcze oczyścić naszą ziemię z okupantów. Pokonamy ich bardziej” – powiedział.

„Sankcje wobec Rosji są bardzo ważne. Ekonomicznie bolesne. Ale wciąż nie wystarczą, aby pozostawić rosyjską machinę wojskową bez środków do życia. Zachęcamy do silniejszych i bardziej destrukcyjnych sankcji” – powiedział Zełenski.

Mówi, że te dwa regiony określą, jak długo potrwa ta wojna. Wysokość poparcia dla Ukrainy „dosłownie określa, ilu Ukraińców okupantom uda się zabić”.

I powiedział: „Jeśli ktoś powie: rok lub lata, odpowiedz: możesz znacznie skrócić wojnę. Im szybciej dostaniemy całą broń, o którą prosiliśmy, i im szybciej przyjdziemy, tym silniejsza będzie nasza pozycja i pokój przyjdź wcześniej”. . „Im szybciej demokratyczny świat zrozumie, że embargo na ropę naftową wobec Rosji i całkowita blokada jej sektora bankowego są niezbędnymi krokami w kierunku pokoju, tym szybciej skończy się wojna”.

– Weezin Tan

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC tutaj: