Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

wywiad | Wysłannik ma nadzieję odwiedzić Kishidę w Polsce, by wesprzeć Ukrainę

pierwsze 3 części

Ambasador RP w Japonii Bawi Milewski Usiądź z reporterami z Sankei Shimbun I Japonia napastnik 12 kwietnia udzieli wywiadu na temat Polski, Ukrainy i zmieniającego się globalnego krajobrazu.

W pierwszej części opowiada o wkładzie Japonii w humanitarny wysiłek odpowiedzi na wojnę na Ukrainie, a także o krokach, jakie można podjąć w przyszłości. Obejmują one współpracę w zakresie pomocy finansowej, energii i wysiłków wojskowych.

Poniżej znajdują się fragmenty wywiadu.

Stanowisko Japonii wobec Rosji

Jak teraz widzisz sytuację z Rosją?

Japonia ma swoją historię z Rosją. Teraz pojawia się problem sporu terytorialnego (Terytoria Północne) i [World War II] Negocjacje traktatu pokojowego zostały zawieszone.

Bardzo doceniamy fakt, że rząd japoński nałożył sankcje na Rosję, wykluczył rosyjskie firmy z rynku japońskiego i wyciągnął część japońskich firm z rynku rosyjskiego.

O japońskiej pomocy humanitarnej dla Ukrainy

Na ile właściwe są wysiłki Japonii w odpowiedzi na ogromny kryzys uchodźców spowodowany wojną na Ukrainie?

Rząd japoński podjął już decyzję o przekazaniu 200 mln dolarów bezpośredniej pomocy humanitarnej dla ukraińskich uchodźców. Specjalny Wysłannik Premiera [Fumio] Kishida, Minister Spraw Zagranicznych A. [Yoshimasa] Hayashi odwiedził Polskę w zeszłym tygodniu.

Pokazuje, że nawet kraj oddalony od naszych granic i Ukraina stoi razem, nie tylko krytykując politycznego agresora, ale także udzielając namacalnej i bardzo ważnej pomocy humanitarnej.

Personel Sił Samoobrony ładuje zaopatrzenie na Ukrainę do samolotu tankowania KC767 w bazie ASDF Komaki w prefekturze Aichi 8 marca 2022 r. (Kyodo)

pomóc armii ukraińskiej

Jakiej innej pomocy Polska ma nadzieję, że może udzielić Japonia?

myślę, że jakikolwiek [talk of military assistance] Musi podlegać koordynacji i konsultacji z naszymi sojusznikami, Stanami Zjednoczonymi, ale także z NATO.

minister spraw zagranicznych [Yoshimasa] W ciągu ostatnich 10 dni Hayashi dwukrotnie podróżował do Europy, najpierw do granicy z Ukrainą, a następnie do Brukseli na spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO.

Dla mnie też był to szok, [it shows] Że japoński rząd bardzo poważnie podchodzi do robienia czegoś, a nie tylko do mówienia o tym.

Myślę, że to bardzo ważne, abyśmy omówili jakiś rodzaj współpracy wojskowej.

Związane z: Po Ukrainie Japonia powinna dokonać przeglądu przepisów, aby lepiej pomagać krajom w konflikcie

dlaczego?

Jestem scjentologiem, w Chinach spędziłem prawie 10 lat.

Mówiąc o pomocy wojskowej z Japonii dla Ukrainy, pytam, w jakim stopniu stosunki Japonii z Chinami mogą ulec pogorszeniu, [or] buduje wszelkiego rodzaju nieufność, [or else raise] Kilka pytań, dlaczego Japonia niewiele robi.

READ  Silna gospodarka jest ważna dla bezpieczeństwa

myślę przeciwnie, [military assistance] Powie, że Japonia czuje się odpowiedzialna za globalne bezpieczeństwo i światowy pokój. Wysłanie personelu medycznego Japońskich Sił Samoobrony daleko od jej granic jest sygnałem do tego [Japan] Naprawdę to obchodzi.

Ambasador RP w Japonii Paweł Milewski w wywiadzie 12 kwietnia 2022 r. (fot. Hideyuki Matsui, Sankei Shimbun).

Japonia jest najważniejszym partnerem strategicznym Polski w całym regionie Azji i Pacyfiku.

Mamy strategiczne partnerstwo z Koreą Południową, ale działania Korei Południowej wobec Rosji i Ukrainy wcale nie są mniej ważne niż działania Japonii. Myślę, że jest tam potencjał [between Poland and Japan]O szczegółach rozmawiamy z ministrami obrony i spraw zagranicznych.

A co z rolą Chin w regionie wokół Ukrainy?

sobota (9 kwietnia), Sześć chińskich samolotów wojskowych przewożących systemy rakiet przeciwlotniczych do Belgradu w Serbii. Serbia jest silnym sojusznikiem Rosji i to musi być powód wysyłania jej dostaw.

Chiny toczą swoją grę daleko poza swoimi granicami, udowadniając, że nie żyjemy w świecie z tylko jednym autorytarnym państwem. Chińczycy zakładają własne gniazda w Azji Wschodniej z Tajwanem, Senkaku i Morzem Południowochińskim, ale także w Europie.

Związane z: wywiad | Shinzo Abe: Żaden kraj nie będzie walczył po stronie bezbronnej Japonii

O wizycie premiera Kishidy w Polsce

Czy premier Kishida odwiedził region?

Mam nadzieję, że premier Japonii odwiedzi Polskę, a być może odważy się też pojechać na granicę z Ukrainą.

Myślę, że rozsądne byłoby, gdyby Japonia pokazała swoim sąsiadom w Pekinie, że [the] Premier wyjeżdża z Japonii, pokazując swoją odpowiedzialność za [mitigating] Wojna trwa teraz.

Premier Fumio Kishida 9 kwietnia 2022 r. (Sankei)

W czerwcu w Niemczech odbywa się szczyt G7. Byłaby to bardzo rada [for PM Kishida] Iść [to Poland] zanim [G7] szczyt. ten [Japanese] Premier może w maju udać się do Davos na szczyt gospodarczy w Szwajcarii. [In that case] Są co najmniej dwie szanse na wyjazd do Polski.

Niektórzy europejscy przywódcy pojechali do Kijowa i spotkali się z nimi [Volodymyr] Zełenski. Nie zapytam, czy doradzono by premierowi Japonii spotkanie z prezydentem Zełenskim. Ale myślę, że byłoby interesujące mieć taką możliwość.

Na wsparcie idź naprzód

Jakie rodzaje pomocy będą prawdopodobnie najważniejsze w najbliższej przyszłości?

Pomoc finansowa jest bardzo ważna, ponieważ może pomóc w zakupie tych produktów na ziemi.

READ  Formularz 8.3 - Strongbridge Biopharma plc

Nie musimy transportować zapasów żywności, zwłaszcza z krajów tak odległych jak Japonia. Jeśli dodasz koszty, wysyłanie nie ma sensu [supplies] Z Narity na lotnisko w Warszawie.

A co z ewakuowanymi?

Ukraińcy są dość podobni do Polaków: są bardzo konserwatywni i prorodzinni. Jeśli nie mają krewnych lub przyjaciół, nie mają ochoty na dalekie podróże.

Chłopaki musieli zostać na Ukrainie. Ich żony nie pojadą do Kanady, Stanów Zjednoczonych ani Japonii. Chcą pozostać blisko granicy [of Ukraine].

Myślę, że liczba osób to 20 [evacuees accepted to Japan] Bardzo symboliczne, ale bardzo ważne. pojawiać się innym [Asian countries] Japonia jest najważniejszym krajem w tej części świata, który wyciąga pomocną dłoń do narodu ukraińskiego.

Co ułatwia uchodźcom przyjazd do Japonii?

Wczoraj spotkałem się z wiceministrem sprawiedliwości Johnem Tsushimą i zgodziliśmy się, że przyjęcie uchodźców wymaga po stronie japońskiej dużego przygotowania: logistyki wsadzenia ich do samolotu z Warszawy, zakwaterowania, edukacji. Mogą być podekscytowani powrotem do Europy, ponieważ może im się tu nie podobać.

Uchodźcy z Ukrainy ustawiają się w długiej kolejce przed Stadionem Narodowym po dowód osobisty 19 marca 2022 r., Warszawa, Polska (Reuters)

Nie jest to kraj bardzo podobny kulturowo do Polski czy Ukrainy. [Ukrainian] Ludzie niekoniecznie mówią po angielsku. Jak się zatem komunikuje? To długotrwały proces.

Związane z: Edytuj | Przyjmowanie uchodźców z Ukrainy to naturalny krok

Wspomniał pan o personelu medycznym SDF. Czy próbujesz przydzielić trochę do obszaru?

W tej chwili nie ma pilnej potrzeby wysyłania lekarzy z Japonii do Polski, ale nie wykluczałbym takiej konieczności w przyszłości. Japonia jest wiodącym krajem na świecie, jeśli chodzi o jakość opieki medycznej.

Ustanowienie polityki szczepień, zwłaszcza dla małych dzieci, byłoby jedną z opcji, która mogłaby wesprzeć tych uchodźców.

Pacjenci onkologiczni (dzieci ukraińskie) są teraz w polskich szpitalach. Myślę, że byłoby dobrze, gdyby rząd japoński rozważył nie tylko możliwość wysłania ekspertów, lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego, ale także zapewnienie sprzętu.

Jak oceniasz potrzeby odbudowy?

Już teraz warto pomyśleć o odbudowie Ukrainy. Armia rosyjska zniszczyła ponad 75% miast i miasteczek.

To czysto wojenna zbrodnia [Russian President Vladimir] umieść go w . Społeczność międzynarodowa, w tym Polska i Japonia, musi teraz pomyśleć o procesie pomocy Ukrainie w odbudowie po wojnie.

Związane z: Koszmar Ukrainy: Fumio Kishida stara się zapobiec eskalacji wojny nuklearnej

Energia globalna i wpływ sankcji

Wojna na Ukrainie trwa. Czy sankcje międzynarodowe były skuteczne?

Myślę, że sankcje nałożone przez społeczność międzynarodową, Unię Europejską, Australię, Japonię i kraje o podobnych poglądach wywarły silny wpływ na rosyjską gospodarkę.

READ  Polska stoi przed pierwszymi procesami w sprawie zmian klimatycznych

Odnotowano spadek wzrostu gospodarki rosyjskiej o 11%.

Związane z: Premier zapowiada nowe środki potępiające „okrutne i nieludzkie” zachowanie Rosji

A co z dostępem do rosyjskich zasobów naturalnych?

Bardzo ważne jest, abyśmy odcięli import czegokolwiek z Rosji, [such as] gazu ziemnego.

W Unii Europejskiej niektóre kraje, takie jak Niemcy, są w 70% zależne od importu surowców naturalnych z Rosji.

Polska jest też bardzo zależna [on Russian resources]Ale rząd postanowił do końca tego roku wszystko odciąć. Polska nie sprowadzi z Rosji ani jednej baryłki ropy.

Ambasador RP w Japonii Paweł Milewski w wywiadzie 12 kwietnia 2022 r. (fot. Hideyuki Matsui, Sankei Shimbun).

Czy Polska może stać się niezależna energetycznie?

Oznacza to, że Polska musi zdywersyfikować swoje źródła energii: budować inne źródła [LNG] Rurociągi łączące Norwegię z Polską, pomyśl o OZE i energetyce jądrowej.

Obawiam się, że dla nas wszystkich będzie to bardzo trudny czas na całkowitą restrukturyzację sektorów energetycznych. Będzie to wymagało dużej współpracy.

Dziś wybieram się do Fukushimy, aby omówić niektóre kwestie dotyczące współpracy w sektorze jądrowym między Polską a Japonią.

Związane z: Uruchom ponownie japońskie elektrownie jądrowe, pomóż zakończyć kryzys na Ukrainie

Reforma ONZ

Jak głęboko zaangażowana jest Organizacja Narodów Zjednoczonych w ten kryzys?

Organizacja Narodów Zjednoczonych przechodzi przez bardzo trudne czasy swojego istnienia. Polska stała na stanowisku, że ONZ powinna zostać zreformowana, ponieważ w Radzie Bezpieczeństwa powinno być specjalne miejsce dla Unii Europejskiej.

Największa 27-narodowa organizacja (Unia Europejska), która nie ma wydzielonego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa, myliła się i sprawiała, że ​​Rada Bezpieczeństwa była bardzo nieproduktywna.

Jednocześnie fakt, że kraje takie jak Rosja i Chiny mają prawo weta, sprawia, że ​​Rada Bezpieczeństwa jest niezwykle słaba i pasywna, nielogiczna w podejmowaniu decyzji.

Wiele organizacji nie akceptuje Rosji. 141 krajów głosowało ze Zgromadzenia Ogólnego za potępieniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co oznacza, że ​​większość z nas na świecie jest przeciwna tego rodzaju działaniom. [of Russia]. To bardzo optymistyczne [prospect].

Rada Praw Człowieka i Rada Europy zawiesiły członkostwo Rosji.

Organizacja Narodów Zjednoczonych musi przejść reformę, aby odpowiedzieć na zmieniający się świat, bardziej zglobalizowany świat, który stoi przed takimi wyzwaniami, jak zmiany klimatyczne i kwestie związane z bezpieczeństwem.

Jestem przekonany, że Japonia może odegrać bardzo ważną rolę w procesie reformowania tej organizacji.

Następna: wywiad | Dopóki Rosja nie wypędzi Putina, będzie „bardziej odizolowana od świata”

Związane z:

Wywiad przeprowadził Mizuki Okada, Ariel Busito i Yasuo Naito