Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Na kilka tygodni przed wyborami antyimigracyjny rząd Polski został dotknięty skandalem związanym z brakiem środków pieniężnych

Na kilka tygodni przed wyborami antyimigracyjny rząd Polski został dotknięty skandalem związanym z brakiem środków pieniężnych

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że czeka na wyniki śledztwa w sprawie zarzutów, że polskie ambasady sprzedały ćwierć miliona wiz pracowniczych migrantom z Azji i Afryki za tysiące dolarów.

WARSZAWA, Polska — WARSZAWA, Polska (AP) —

Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział w czwartek, że oczekuje na wyniki śledztwa w sprawie zarzutów, że polskie ambasady sprzedawały migrantom wizy na pracę tymczasową za tysiące dolarów.

Z doniesień mediów wynika, że ​​od 2021 r. polskie jednostki konsularne wydały migrantom z Azji i Afryki w zamian za łapówki około 250 tys. wiz.

Zapytany o doniesienia Duda odpowiedział: „Nie mogę ujawnić szczegółów związanych z moją wiedzą o podejrzeniach stosowania takich praktyk”.

Oznajmił, że czeka na wynik śledztwa i dodał: „O ile mi wiadomo, przynajmniej część informacji przekazywanych w mediach jest nieprawdziwa”.

Piotr Wawrczyk, wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za sprawy dyplomatyczne, został nieoczekiwanie zwolniony w zeszłym miesiącu, po tym jak w mediach pojawiły się pierwsze doniesienia o skandalu.

Prokuratura i państwowy urząd antykorupcyjny poinformowały w czwartek, że siedem osób – w tym żaden urzędnik państwowy – zostało zatrzymanych w związku z podejrzeniem korupcji w procesie wydawania kilkuset wiz na pracę tymczasową. Proces rozpoczął się w lipcu 2022 r. i jest w toku – dodał.

Główny lider polskiej opozycji Donald Tusk nazwał to „największym skandalem w Polsce XXI wieku”.

Zapytał czołowych polskich polityków, jak długo wiedzą o tych praktykach, kto w rządzie na tym zyskał i gdzie obecnie przebywa Wawrczyk.

Tusk, były premier i prezydent UE, odpowiadał na pytania Dudy i głównego polityka Jarosława Kaczyńskiego, szefa rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. Zażądał także odpowiedzi od premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych.

READ  Gazociąg jamalski biegnie na wschód z Niemiec do Polski

Jak podaje serwis informacyjny Onet.pl, Wawrczyk osobiście nalegał, aby wizy na pracę tymczasową były wydawane osobom z Indii udającym grupę działającą w indyjskim przemyśle filmowym, popularnie zwanym Bollywood.

Sondaże sugerują, że partia zdobędzie więcej głosów, ale nie na tyle, aby rządzić samodzielnie lub z obecnymi sojusznikami.

Polski populistyczny rząd wielokrotnie odmawiał wpuszczenia migrantów do unijnego programu podziału obciążeń. Białoruś wydała w zeszłym roku około 1,6 miliarda złotych (380 000 dolarów) na potężny mur wzdłuż swojej granicy, który ma zapobiec napływowi migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Ze sprawozdań wynika, że ​​choć napływ ten zmalał, nie ustał całkowicie.

___

Śledź relację AP na temat globalnej migracji pod adresem https://apnews.com/hub/migration