Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Myśliwce Wagnera przybywają na Białoruś, Ukrainę i do Polski

Myśliwce Wagnera przybywają na Białoruś, Ukrainę i do Polski

Ukraińscy i polscy urzędnicy powiedzieli, że bojownicy z Grupy Wagnera przybyli na Białoruś z Rosji dzień po tym, jak Mińsk ogłosił, że najemnicy szkolą żołnierzy tego kraju na południowy wschód od stolicy.

„Wagner jest na Białorusi” – powiedział Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej agencji granicznej, w oświadczeniu opublikowanym w komunikatorze Telegram. Dodał, że na Białorusi obserwowano przemieszczanie się „oddzielnych grup” z Rosji.

Dwa źródła zbliżone do bojowników powiedziały Reuterowi, że niektórzy bojownicy Wagnera przebywają na Białorusi co najmniej od wtorku.

Białoruskie Ministerstwo Obrony opublikowało w piątek wideo, na którym widać, jak bojownicy Wagnera kierują białoruskimi żołnierzami na pole wojskowe w pobliżu miasta Osipowicze.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że przeprowadzka Wagnera na Białoruś była częścią porozumienia, które zakończyło próbę powstania grupy w czerwcu po zajęciu rosyjskiej kwatery głównej, marszu na Moskwę i groźbie pogrążenia Rosji w wojnie domowej.

Szef Wagnera Jewgienij Prigożyn nie był widziany publicznie od czasu, gdy 24 czerwca opuścił miasto Rostów nad Donem na południu Rosji.

Warszawa potwierdziła też obecność myśliwców Wagnera na Białorusi – powiedział wiceminister ds. koordynatora służb specjalnych w Polsce Stanisław Zarin.

„W tej chwili może ich być kilkaset” – napisał Zarin na Twitterze.

Polska powiedziała wcześniej w lipcu, że wzmacnia granicę z Białorusią, aby przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom.

Białoruski Projekt Hagun monitoruje działania militarne w kraju i jest uważany przez białoruskie władze za organizację ekstremistyczną. Mówi się, że duży konwój złożony z co najmniej 60 pojazdów – w tym furgonetek, furgonetek i autobusów – wjechał na Białoruś w piątek wieczorem z Rosji.

Hagun powiedział, że wygląda na to, że była to grupa Wagnera zmierzająca do Celle w centralnej Białorusi.

Reuters nie mógł samodzielnie zweryfikować białoruskiego raportu Haguna. Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Rosji ani Białorusi w sprawie tych doniesień.

READ  Rafał Majka, Tadej Pojacar grający w kamień, papier i nożyce podczas trasy po Słowenii