Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mołdawia kupuje gaz z Polski przy braku gazu

Kiszyniów – Rząd Mołdawii Mówi Kiszyniów kupił od Polski milion metrów sześciennych gazu ziemnego po tym, jak nie udało mu się uzgodnić nowej umowy energetycznej z tradycyjnym dostawcą – Rosją.

„Podpisano umowę między państwowym Energokom a polską spółką PGNiG na zakup na próbę miliona metrów sześciennych gazu ziemnego” – poinformował rząd w oświadczeniu z 25 października – „pierwszy zakup gazu. Alternatywne źródła historię niepodległej Mołdawii”.

Przejęcie „przetestuje wykonalność importu gazu z alternatywnych źródeł i wyrówna niskie ciśnienie w systemie dostaw gazu ziemnego” – czytamy w raporcie.

Mołdawia ogłosiła w zeszłym tygodniu stan wyjątkowy, a jej umowa gazowa z rosyjskim państwowym Gazpromem, największym dostawcą gazu ziemnego do Europy, wygasa pod koniec ubiegłego miesiąca, a obie strony nie doszły do ​​porozumienia w sprawie nowej długoterminowej umowy. Umowa terminowa.

Gazprom przedłużył kontrakt do końca października, podnosząc cenę do 790 USD za metr sześcienny z 550 USD w zeszłym miesiącu.

Wicepremier Mołdawii Andrei Spinu powiedział 25 października na konferencji, że rząd w Kiszyniowie będzie kontynuował rozmowy z Gazpromem w tym tygodniu i zażąda „rozsądnej” ceny.

Premier Natalia Gavrilita oskarżyła głównego partnera Gosbromu, Mołdawię, o niedostarczenie wymaganej ilości gazu – a firma zaprzeczyła tym zarzutom.

Niektórzy eksperci twierdzą, że Moskwa podniosła ceny w zeszłym roku w odwecie przeciwko Mołdawii za wybór prozachodniej prezydent Mayi Sandu.

Kraj liczący 2,6 mln mieszkańców, pomiędzy Rumunią a Ukrainą, należącą do UE, zużywa rocznie 2,8 mld m sześc. gazu.

Kryzys gazowy w Mołdawii Ceny gazu w Europie i innych częściach świata wzrosły w ostatnich tygodniach do rekordowych poziomów.

Z raportem Reutera
READ  Polski sąd uwalnia działaczy LGBTQ + plakatem z tęczową ikoną | Polska