Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Minister Rau inauguruje nową Ambasadę RP na Malcie

Minister Rau inauguruje nową Ambasadę RP na Malcie

Z nowo otwartą Ambasadą RP na Malcie wiążemy duże nadzieje, gdyż rocznie odwiedza ją 140 tys. polskich turystów, a 2 tys. naszych rodaków na stałe przebywa na wyspie – powiedział podczas konferencji prasowej szef polskiego MSZ Zbigniew Rau w mieście Malcie. Malta w piątek.

Szef polskiej dyplomacji wziął udział w otwarciu polskiej ambasady w Santa Venera i spotkał się z ambasadorem Tomaszem Czyską, który przebywa na wyspie od trzech lat, ale do tej pory nie było tam oficjalnej ambasady RP.

Podczas konferencji prasowej Rao potwierdził, że decyzja o otwarciu polskiej ambasady na Malcie zapadła w 2019 roku, a polski ambasador przybył tu na początku 2020 roku. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa otwarcie ambasady było możliwe dopiero teraz.

Rao powiedział, że w polskiej ambasadzie przewidziano trzy stanowiska – ambasadora, konsula i attache ds. kultury. „Wiążemy z tą instytucją duże oczekiwania, zarówno ze strony władz maltańskich, jak i tutejszej Polonii, a także polskich turystów, którzy coraz częściej tu przyjeżdżają” – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Stwierdził, że Maltę, która liczy zaledwie 500 tys. mieszkańców, rocznie odwiedza 140 tys. polskich turystów. „Z polskiej perspektywy to jest niesamowite” – podkreślił Rao.

Dodał, że między Maltą a różnymi miastami w Polsce jest sześć linii lotniczych i ma nadzieję, że więcej Maltańczyków odwiedzi Polskę.

Szef dyplomacji zaznaczył, że ambasada została oficjalnie otwarta w piątek w południe, a zaledwie kilka minut później z ambasadą skontaktowało się dwóch polskich turystów, którzy zgubili już paszporty. „Więc wydajemy teraz dwa paszporty tymczasowe i problem został rozwiązany” – potwierdził Zbigniew Rao.

READ  UPDATE 1-CEE MARKETS - Forint spada, a następnie rośnie, po obniżeniu podwyżki stóp

Dodał, że środowisko biznesowe ma podobne oczekiwania wobec działań Ambasady RP, zwłaszcza pozyskiwania informacji o możliwościach inwestycyjnych i współpracy gospodarczej z Polską.

Ponadto minister Rao poinformował, że wraz z ministrem spraw zagranicznych Malty Ianem Borgiem podjęli decyzję o jak najszybszym zorganizowaniu drugiego polsko-maltańskiego Forum Biznesu.

Rau poinformował również, że ambasador RP na Malcie, omawiając różne plany i pomysły, zaproponował pomysł utworzenia polskiej szkoły na Malcie, ponieważ „na stałe mieszka na wyspie około 2000 Polaków” – powiedział Rau.

źródło: