Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy twierdzi, że niewypłacalność USA miałaby „bardzo poważne reperkusje” dla światowej gospodarki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy twierdzi, że niewypłacalność USA miałaby „bardzo poważne reperkusje” dla światowej gospodarki

Davida Laudera

WASHINGTON (Reuters) – Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w czwartek, że niewypłacalność USA w związku z niepodniesieniem pułapu zadłużenia tego kraju miałaby „bardzo poważne reperkusje” zarówno dla gospodarki USA, jak i gospodarki światowej, w tym potencjalnie wyższe koszty finansowania zewnętrznego .

Rzeczniczka MFW Julie Kozak powiedziała na briefingu, że władze USA muszą zachować czujność w związku z nowymi słabościami amerykańskiego sektora bankowego, w tym banków regionalnych, które mogą się pojawić w związku z dostosowaniem się do środowiska znacznie wyższych stóp procentowych.

Kozak powiedział, że MFW nie może od razu określić ilościowo wpływu niewypłacalności USA na globalny wzrost. Fundusz w kwietniu prognozował globalny wzrost PKB o 2,8% w 2023 r., ale powiedział, że głębokie zawirowania na rynkach finansowych, naznaczone gwałtownym spadkiem cen aktywów i ostrymi cięciami w kredytach bankowych, mogą popchnąć wzrost produkcji z powrotem do 1,0%.

Powiedziała jednak, że wyższe stopy procentowe mogą być jedną z konsekwencji niewypłacalności w Stanach Zjednoczonych i jakiejś szerszej niestabilności w światowej gospodarce.

„Chcemy uniknąć tych niebezpiecznych reperkusji” – powiedział Kozak. „Z tego powodu ponownie wzywamy wszystkie strony do współpracy i osiągnięcia konsensusu oraz jak najszybszego rozwiązania sprawy”.

Szczegółowe rozmowy na temat podniesienia pułapu zadłużenia rządu USA do 31,4 bilionów dolarów rozpoczęły się w środę, gdy Republikanie nadal nalegali na cięcia wydatków, dzień po tym, jak prezydent Demokratów Joe Biden i republikański kongresman spotkali się w tej sprawie po raz pierwszy od trzech miesięcy.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła, że ​​niewypłacalność USA może nastąpić już 1 czerwca, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia.

Odnosząc się do zawirowań w amerykańskim sektorze bankowym, Kozak powiedział, że MFW z zadowoleniem przyjął „zdecydowane” działania amerykańskich organów regulacyjnych i decydentów mające na celu powstrzymanie upadłości trzech głównych amerykańskich regionalnych pożyczkodawców w ostatnich tygodniach.

READ  I połowa 2021: COVID-19, przyszłość Europy, prawo klimatyczne

Kozak dodał, że fundusz wkrótce przeprowadzi coroczny przegląd polityki gospodarczej Stanów Zjednoczonych zgodnie z art. warunki.

(Reportaż Davida Laudera; montaż przez Frances Kerry)