Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy twierdzi, że niewypłacalność USA miałaby „bardzo poważne reperkusje” dla światowej gospodarki

Davida Laudera

WASHINGTON (Reuters) – Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w czwartek, że niewypłacalność USA w związku z niepodniesieniem pułapu zadłużenia tego kraju miałaby „bardzo poważne reperkusje” zarówno dla gospodarki USA, jak i gospodarki światowej, w tym potencjalnie wyższe koszty finansowania zewnętrznego .

Rzeczniczka MFW Julie Kozak powiedziała na briefingu, że władze USA muszą zachować czujność w związku z nowymi słabościami amerykańskiego sektora bankowego, w tym banków regionalnych, które mogą się pojawić w związku z dostosowaniem się do środowiska znacznie wyższych stóp procentowych.

Kozak powiedział, że MFW nie może od razu określić ilościowo wpływu niewypłacalności USA na globalny wzrost. Fundusz w kwietniu prognozował globalny wzrost PKB o 2,8% w 2023 r., ale powiedział, że głębokie zawirowania na rynkach finansowych, naznaczone gwałtownym spadkiem cen aktywów i ostrymi cięciami w kredytach bankowych, mogą popchnąć wzrost produkcji z powrotem do 1,0%.

Powiedziała jednak, że wyższe stopy procentowe mogą być jedną z konsekwencji niewypłacalności w Stanach Zjednoczonych i jakiejś szerszej niestabilności w światowej gospodarce.

„Chcemy uniknąć tych niebezpiecznych reperkusji” – powiedział Kozak. „Z tego powodu ponownie wzywamy wszystkie strony do współpracy i osiągnięcia konsensusu oraz jak najszybszego rozwiązania sprawy”.

Szczegółowe rozmowy na temat podniesienia pułapu zadłużenia rządu USA do 31,4 bilionów dolarów rozpoczęły się w środę, gdy Republikanie nadal nalegali na cięcia wydatków, dzień po tym, jak prezydent Demokratów Joe Biden i republikański kongresman spotkali się w tej sprawie po raz pierwszy od trzech miesięcy.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła, że ​​niewypłacalność USA może nastąpić już 1 czerwca, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia.

Odnosząc się do zawirowań w amerykańskim sektorze bankowym, Kozak powiedział, że MFW z zadowoleniem przyjął „zdecydowane” działania amerykańskich organów regulacyjnych i decydentów mające na celu powstrzymanie upadłości trzech głównych amerykańskich regionalnych pożyczkodawców w ostatnich tygodniach.

READ  Polska twierdzi, że Rosja odcięła przepływ ropy przez główny rurociąg Przyjaźń | Praca

Kozak dodał, że fundusz wkrótce przeprowadzi coroczny przegląd polityki gospodarczej Stanów Zjednoczonych zgodnie z art. warunki.

(Reportaż Davida Laudera; montaż przez Frances Kerry)