Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Materiały i morale mogą mieć kluczowe znaczenie, gdy wojna na Ukrainie wchodzi w fazę zimową |  Ukraina

Materiały i morale mogą mieć kluczowe znaczenie, gdy wojna na Ukrainie wchodzi w fazę zimową | Ukraina

wPrzyjechał Inter. Temperatury w leżącym na linii frontu ukraińskim mieście Pakhmut, pod bezwzględnym atakiem Rosjan, spadły w ten weekend do -11°C (12,2°F), nigdy powyżej zera. Stopniowo błoto pośniegowe i deszcz późną jesienią zamienią się w śnieg i zimno -20°C lub gorsze. Jednak obie strony mają swoje powody, by kontynuować walkę.

Pogoda jest stroną neutralną w wojnie przez prawie 10 miesięcy, ale zimą nieuchronnie działa jako ograniczenie. Proste operacje trwają dłużej, aby przeprowadzić operacje w zimnie, osłona z listowia jest zmniejszona lub usunięta, biały kamuflaż jest wymagany, gdy nadchodzi śnieg i wymagane są większe racje żywnościowe, ponieważ żołnierze zużywają więcej kalorii.

Schronienie i ciepło są niezbędne, zwłaszcza że wojsko musi zapewnić żołnierzom możliwość wyschnięcia po zmoczeniu, w przeciwnym razie ryzykują hipotermię lub odmrożenia. a Raport z Channel 4 News Na linii frontu w Donbasie ciepłe, dobrze zaopatrzone ziemianki i głębokie kopanie, wymagane przez oddziały zimowe, kończą się wraz z kotkiem, który poluje na nieuchronne myszy.

„Szkolenie, morale i przywództwo stały się najważniejsze”, mówi Ben Barry, były dowódca czołgu Armii Brytyjskiej, który służył w Bośni w Siłach Stabilizacyjnych po wojnie podczas mroźnej zimy 1995-96. „Łatwo popaść w zimnie: wyobraź sobie źle zorganizowane wakacje na nartach, bez organizacji i dobrego sprzętu. W Bośni widziałem trzęsących się z zimna lokalnych żołnierzy, którzy nie chcieli nic zrobić, tylko wrócić do swoich ziemianek i napić się piwa.”

Ciężarówka zaopatrzeniowa armii ukraińskiej przekracza linię frontu w pobliżu rzeki Dniepr w obwodzie chersońskim. Zdjęcie: Sadak Souici / Le Pictorium Agency / Zuma / Rex / Shutterstock

Kluczowym elementem zimowych zmagań będzie to, kto ma najlepszą grupę, a datki napływają od zachodnich aliantów. Kanada zapowiedziała w październiku, że wyśle ​​500 000 zimowych ubrań, Niemcy 100 000 ciepłych kurtek, a Wielka Brytania 25 000 kompletnych zestawów, Z udziałem krajów skandynawskich. Dla Ukraińców wyzwaniem będzie dopilnowanie, aby zestaw trafił na linię frontu.

READ  Śledztwo niemieckich pracowników w sprawie „szpiegostwa na rzecz Rosji” | Niemcy

Prawdziwe pytania zadają Rosjanie. Kraj ma pewne elitarne siły zimnej pogody, chociaż 80. Oddzielna Arktyczna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych walczy na Ukrainie od lipca, więc nieuchronnie ulegnie pogorszeniu. Niezależne rosyjskie media i blogerzy wojskowi pełne są opowieści o nowych rekrutach, którzy są rutynowo wysyłani na linię frontu i zmuszeni do kupowania Specjalny sprzęt termiczny i śpiwory – aż do Błaga o piece do ogrzewania podstawowego.

Jednak w zeszłym tygodniu pojawiły się doniesienia o tym Rosyjski samolot transportowy An-124 Odwiedzał Chiny dziewięć razy w tygodniu pod koniec listopada, niektórzy wyłączyli swoje urządzenia do śledzenia lotów. Orisya Lutsevich z think tanku Chatham House powiedziała, że ​​„krążyły pogłoski, że samoloty zawierały zimowe ubrania dla żołnierzy”, aby pomóc Rosji nadrobić wewnętrzne niedobory.

Uproszczone historie o rosyjskich zwycięstwach w 1812 r. i po inwazji niemieckiej w 1941 r. mogą być niezłym materiałem propagandowym Kremla, ale to Rosjanie są najeźdźcami w tej wojnie. Zdominowane przez rosyjskie koleje linie zaopatrzeniowe, które biegną na terytorium Ukrainy, pozostają podatne na pociski HIMARS, a generalnie nieoptymalne wyniki Moskwy w wojnie przez cały czas sugerują, że jej żołnierze będą najbardziej narażeni.

Ukraiński żołnierz czyści łuskę do haubicy M777 na linii frontu w Doniecku
Ukraiński żołnierz czyści łuskę ze swojej haubicy M777 na linii frontu w Doniecku. Zdjęcie: RFE/RL/Serhij Nużnenko/Reuters

Tymczasem sytuacja na polu bitwy jest podobna do tej z maja i czerwca. W Donbasie walki toczyły się wtedy w Siewierodońsku, a teraz w sąsiednim Bachmucie, ponieważ do 20 000 rosyjskich żołnierzy przeniesionych z opuszczonego Chersoniu wzmacnia ponowną próbę zdobycia miasta w ataku artyleryjskim. Wydaje się, że tutaj najeźdźcy w końcu stopniowo posuwają się na wschód i południe od miasta.

Bachmut nie ma żadnej wartości strategicznej, ale niektórzy na Ukrainie uważają, że dowódca rosyjskiego teatru, generał Siergiej Surowiczn, mógł obiecać Władimirowi Putinowi, że zajmie resztę Donbasu w zamian za pozwolenie na oddanie strategicznie słabego Chersoniu. To prawdopodobne, ale nawet jeśli Bachmut upadł, ostateczne miasta docelowe Kramatorsk i Słowiańsk znajdowały się w odległości 20–25 mil (32–40 km), a postęp był powolny.

READ  Mężczyzna z Florydy został ugryziony w ramię podczas ataku aligatora, zanim zaginął w lesie na trzy dni | Wiadomości z USA

Obrona Bachmuta byłaby kosztowna, ale ukraińscy dowódcy prawdopodobnie chętnie spróbowaliby wymęczyć Rosjan walką, podczas gdy tak jak we wrześniu badali długość frontu w poszukiwaniu słabo kontrolowanych obszarów. Wstępne doniesienia o wycofaniach w Zaporożu, do których się odniósł Instytut Studiów nad Wojną„może wskazywać, że siły rosyjskie nie są w stanie obronić wrażliwych obszarów w obliczu nasilających się ukraińskich uderzeń”, choć trudno mieć pewność.

Ukraina będzie chciała zaatakować, aby pokazać, że po sukcesie w Chersoniu nadal ma rozmach, ale nadal potrzebuje chłodniejszej pogody. Nawigacja jest prawie niemożliwa, gdy grunt jest tak błotnisty jak teraz, a temperatura jest bliska zeru. Rydwany są spychane na drogi – i łatwe do zdobycia, ponieważ Rosjanie znaleźli swoją cenę w nieudanej próbie zdobycia Kijowa na wiosnę.

Filiżanka mrożonej kawy widziana na polu w pobliżu Bakhmut
Filiżanka mrożonej kawy na polu w pobliżu Bakhmut. Zdjęcie: Leah Melis/Reuters

Ale możliwości pojawiają się dla Obrońców, gdy ziemia zamarza w ujemnych temperaturach, umożliwiając pojazdom kołowym poruszanie się w terenie, co jest rodzajem elastyczności potrzebnej do ewentualnego nowego przełomu.

Kijów będzie musiał to zrobić w kontekście wciąż pogarszającej się sytuacji humanitarnej, ponieważ uporczywe i bezwzględne ataki na ukraińską sieć energetyczną spowodowały przerwy w dostawach prądu w dużej części kraju i uszkodzenie około połowy sieci energetycznej. Ale to, choć wyjątkowo niebezpieczne, prawdopodobnie będzie miało mniejszy wpływ na linię frontu, gdzie intensywnie wykorzystuje się generatory paliw kopalnych do ogrzewania żołnierzy.

To, co pozostaje niepewne, to zakres, w jakim Ukraina może zgromadzić wystarczającą masę bojową na kluczowym odcinku frontu. Zwycięstwa odnieśli we wrześniu w obwodzie charkowskim, aw listopadzie w Chersoniu nad siłami po złej stronie głównych rzek iw każdym przypadku Rosjanie je wyparli. Obie strony wiedzą też, że decydująca może być wiosna, a nie zima, co oznacza, że ​​ważniejsze będzie spędzenie zimy w dobrej formie niż natychmiastowe zwycięstwo.

READ  Demokratyczni liderzy chcą głosowania Izby we wtorek w sprawie krajowej agendy Bidena | Administracja Bidena