Badając gliniane tabliczki ze społeczeństw Mezopotamii, naukowcy twierdzą, że całowanie było powszechne i nie zaczęło się na określonym obszarze. Uważają, że mogło to przyczynić się do rozprzestrzeniania się opryszczki.
przez Russell Hope, reporter gazety
Czwartek 18 maja 2023 19:14, Wielka Brytania
Naukowcy twierdzą, że znaleźli dowody na to, że starożytni ludzie zaczęli się całować około 4500 lat temu – 1000 lat wcześniej niż wcześniej sądzono.
Tabliczki gliniane, używane w niektórych częściach czasów nowożytnych Irak I Syriawskazuje, że całowanie było praktykowane w społeczeństwach Mezopotamii i mogło przyczynić się do rozprzestrzeniania się opryszczki.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze twierdzą, że teraz uważają, że całowanie było powszechne w wielu kulturach, a nie na określonym obszarze.
Jest to sprzeczne z wcześniejszą hipotezą, że najwcześniejsze dowody całowania ust przez ludzi pochodzą z określonej części Azji Południowej 3500 lat temu.
Dowodem na to są gliniane tabliczki zapisane pismem klinowym, które były używane przez kultury ludzkie w starożytnej Mezopotamii między rzekami Tygrys i Eufrat w dzisiejszym Iraku i Syrii.
Wśród tabliczek przedstawiających taką scenę był babiloński gliniany model przedstawiający scenę erotyczną z 1800 roku pne, która wydaje się przedstawiać dotykające się usta pary.
Dr Trolls Bank Arbol, ekspert w dziedzinie historii medycyny w Mezopotamii na Uniwersytecie w Kopenhadze, powiedział: „Kilka tysięcy tych glinianych tabliczek przetrwało do dziś i zawierają one wyraźne przykłady, że pocałunki były uważane za część romantycznej intymności w starożytności razy, podobnie jak całowanie, może być częścią przyjaźni i relacji członków rodziny.
„Dlatego całowanie nie powinno być uważane za zwyczaj, który powstał wyłącznie w jakimkolwiek regionie i stamtąd się rozprzestrzenił, raczej wydaje się, że był praktykowany w wielu starożytnych kulturach przez kilka tysięcy lat”.
Czytaj więcej w Sky News
1100-letnia Biblia hebrajska została sprzedana na aukcji za 30 milionów funtów i trafiła do Izraela
Jak miasto dąży do ustanowienia rekordu świata w zebraniu największej liczby Kylesów
Badania bonobo i szympansów – najbliższych żyjących krewnych człowieka – wykazały, że angażują się one w pocałunki.
Naukowcy stwierdzili, że wskazuje to, że praktyka całowania jest podstawowym zachowaniem ludzi i wyjaśnia, dlaczego występuje w różnych kulturach.
Naukowcy stwierdzili również, że całowanie mogło przypadkowo pomóc w rozprzestrzenianiu się wirusów, takich jak wirus opryszczki pospolitej 1 (HSV-1), który powoduje opryszczkę.
Na podstawie dużej liczby mezopotamskich tekstów medycznych odkryli, że niektóre „wspominają o chorobie z objawami podobnymi do HSV-1” – powiedział dr Arbol.
Dodał jednak, że starożytne teksty medyczne mogą być pod takim wpływem koncepcji kulturowych i religijnych, że nie można ich czytać dosłownie.
Dr Arbol powiedział, że zespół znalazł pewne podobieństwa między chorobą znaną jako Buʾshanu w starożytnych tekstach medycznych z Mezopotamii a objawami spowodowanymi zakażeniem opryszczką pospolitą.
Powiedział: „Choroba Buchano była zlokalizowana głównie w jamie ustnej i gardle lub wokół niej, a objawy obejmują obecność pęcherzyków w jamie ustnej lub wokół ust, które są jednymi z głównych objawów zakażenia opryszczką”.
„Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik.”
More Stories
Aleksiej Nawalny: „Nie ma ciała dla ciała” podczas przygotowań rodziny do pogrzebu
Kto zastąpi Mitcha McConnella na stanowisku przywódcy Partii Republikańskiej w Senacie?
Ukraina zestrzeliła dwa kolejne rosyjskie bombowce