Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ludzie całowali się 4500 lat temu – 1000 lat wcześniej, niż sądzili naukowcy Nowości

Badając gliniane tabliczki ze społeczeństw Mezopotamii, naukowcy twierdzą, że całowanie było powszechne i nie zaczęło się na określonym obszarze. Uważają, że mogło to przyczynić się do rozprzestrzeniania się opryszczki.

przez Russell Hope, reporter gazety


Czwartek 18 maja 2023 19:14, Wielka Brytania

Naukowcy twierdzą, że znaleźli dowody na to, że starożytni ludzie zaczęli się całować około 4500 lat temu – 1000 lat wcześniej niż wcześniej sądzono.

Tabliczki gliniane, używane w niektórych częściach czasów nowożytnych Irak I Syriawskazuje, że całowanie było praktykowane w społeczeństwach Mezopotamii i mogło przyczynić się do rozprzestrzeniania się opryszczki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze twierdzą, że teraz uważają, że całowanie było powszechne w wielu kulturach, a nie na określonym obszarze.

Jest to sprzeczne z wcześniejszą hipotezą, że najwcześniejsze dowody całowania ust przez ludzi pochodzą z określonej części Azji Południowej 3500 lat temu.

Dowodem na to są gliniane tabliczki zapisane pismem klinowym, które były używane przez kultury ludzkie w starożytnej Mezopotamii między rzekami Tygrys i Eufrat w dzisiejszym Iraku i Syrii.

Wśród tabliczek przedstawiających taką scenę był babiloński gliniany model przedstawiający scenę erotyczną z 1800 roku pne, która wydaje się przedstawiać dotykające się usta pary.

Dr Trolls Bank Arbol, ekspert w dziedzinie historii medycyny w Mezopotamii na Uniwersytecie w Kopenhadze, powiedział: „Kilka tysięcy tych glinianych tabliczek przetrwało do dziś i zawierają one wyraźne przykłady, że pocałunki były uważane za część romantycznej intymności w starożytności razy, podobnie jak całowanie, może być częścią przyjaźni i relacji członków rodziny.

„Dlatego całowanie nie powinno być uważane za zwyczaj, który powstał wyłącznie w jakimkolwiek regionie i stamtąd się rozprzestrzenił, raczej wydaje się, że był praktykowany w wielu starożytnych kulturach przez kilka tysięcy lat”.

Czytaj więcej w Sky News
1100-letnia Biblia hebrajska została sprzedana na aukcji za 30 milionów funtów i trafiła do Izraela
Jak miasto dąży do ustanowienia rekordu świata w zebraniu największej liczby Kylesów

READ  Xi Jinping przygotowuje się do świętowania 100. rocznicy zwycięstwa KPCh nad COVID-19

Badania bonobo i szympansów – najbliższych żyjących krewnych człowieka – wykazały, że angażują się one w pocałunki.

Naukowcy stwierdzili, że wskazuje to, że praktyka całowania jest podstawowym zachowaniem ludzi i wyjaśnia, dlaczego występuje w różnych kulturach.

Naukowcy stwierdzili również, że całowanie mogło przypadkowo pomóc w rozprzestrzenianiu się wirusów, takich jak wirus opryszczki pospolitej 1 (HSV-1), który powoduje opryszczkę.

Na podstawie dużej liczby mezopotamskich tekstów medycznych odkryli, że niektóre „wspominają o chorobie z objawami podobnymi do HSV-1” – powiedział dr Arbol.

To jest limitowana wersja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Dodał jednak, że starożytne teksty medyczne mogą być pod takim wpływem koncepcji kulturowych i religijnych, że nie można ich czytać dosłownie.

Dr Arbol powiedział, że zespół znalazł pewne podobieństwa między chorobą znaną jako Buʾshanu w starożytnych tekstach medycznych z Mezopotamii a objawami spowodowanymi zakażeniem opryszczką pospolitą.

Powiedział: „Choroba Buchano była zlokalizowana głównie w jamie ustnej i gardle lub wokół niej, a objawy obejmują obecność pęcherzyków w jamie ustnej lub wokół ust, które są jednymi z głównych objawów zakażenia opryszczką”.