Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Łazik Perseverance NASA wydaje się pusty po pierwszej próbie wiercenia na Marsie |  nowości naukowe i technologiczne

Łazik Perseverance NASA wydaje się pusty po pierwszej próbie wiercenia na Marsie | nowości naukowe i technologiczne

Amerykańska agencja kosmiczna potwierdziła, że ​​sonda NASA Perseverance nie powiodła się podczas pierwszej próby pobrania próbki skały z Marsa w ramach poszukiwania śladów starożytnego życia na planecie.

Łazik jest wyposażony w dwumetrowe ramię robota z wydrążonym wiertłem i wiertłem udarowym na końcu do pobierania próbek spod powierzchni Marsa.

Około pół kilograma próbek skał i gleby będzie przechowywane w dużych tytanowych tubach, które łazik pozostawi na planecie, aby zebrać je w przyszłej misji, która nie została jeszcze potwierdzona.

Ale NASA stara się teraz upewnić, że będą jakieś próbki do zebrania przez tę misję.

To zdjęcie, wykonane przez NASA Perseverance Rover 6 sierpnia, pokazuje, że probówka do pobierania próbek nr 233 jest pusta.  To jeden z fragmentów danych wysłanych z powrotem na Ziemię przez Perseverance, który pokazuje, że sonda nie zebrała żadnych skał marsjańskich podczas pierwszej próby stworzenia próbki rdzenia.  Źródło: NASA / JPL-Caltech.
zdjęcie:
Zdjęcie probówki z próbką pokazuje, że jest ona pozbawiona rzeczywistej próbki. Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Zdjęcie wykonane przez łazik pokazało, że próbówka była pusta po pierwszej próbie, co potwierdza, że ​​Perseverance nie zebrał żadnych skał marsjańskich.

„Chociaż nie jest to „dziura w jednym”, na którą liczyliśmy, zawsze istnieje ryzyko wejścia na nowy grunt” – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora w NASA Science Mission Directorate w Waszyngtonie.

„Jestem przekonany, że pracuje nad tym odpowiedni zespół i będziemy wytrwale szukać rozwiązania, które zapewni przyszły sukces”, dodał Zurbuchen.

Więcej o Mars Perseverance Rover

Miejscem lądowania w kraterze Jezero było zakopanie się głęboko w osadach, gdzie kiedyś płynęła starożytna rzeka, aby sprawdzić pozostałości życia mikrobiologicznego.

Starannie wyselekcjonowane próbki marsjańskiej skały i gleby nie będą od razu analizowane, ale łazik przechowa około pół kilograma próbek skał, które inny łazik pozyska za około dekadę.

NASA ogłosiła, że ​​łazik wyląduje w kraterze Jezero.  Zdjęcie: NASA
zdjęcie:
Krater Jezero to starożytna delta rzeki, w której mogą znajdować się pozostałości dawnego życia mikrobiologicznego. Zdjęcie: NASA

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna planują kampanię zwrotu próbek Marsa, w której próbki te można zbadać za pomocą instrumentów, które są zbyt duże i złożone, aby można je było wysłać na Marsa.

„Dostarczone zostaną szczegółowe mapy dla wszelkich przyszłych misji, które mogą udać się na Marsa i przechwycą te próbki do badań przez naukowców” – powiedział wówczas NASA.

„Proces pobierania próbek jest niezależny od początku do końca”, powiedziała Jessica Samuels, dyrektor Perseverance Surface Mission.

„Jednym z etapów, który pojawia się po umieszczeniu sondy w probówce, jest pomiar objętości próbki. Sonda nie napotkała oczekiwanego oporu, który istniałby, gdyby próbka znajdowała się w probówce”.

Ten wzmocniony kolorami obraz z instrumentu Mastcam-Z na pokładzie łazika Perseverance NASA pokazuje próbkę rurki wewnątrz wiertła po zakończeniu wiercenia 6 sierpnia.  Źródło: NASA / JPL-Caltech.
zdjęcie:
NASA zebrała zespół, aby dowiedzieć się, co poszło nie tak. Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech.

NASA zbiera zespół reagowania, aby dowiedzieć się, co się stało. Pierwszym krokiem zespołu będzie analiza studni.

„Początkowe myślenie jest takie, że pusta rura jest bardziej prawdopodobna w wyniku tego, że cel skalny nie wchodzi w interakcję w oczekiwany przez nas sposób podczas wiercenia, a mniej prawdopodobny jest problem sprzętowy z systemem pobierania próbek i buforowania” – powiedziała Jennifer Trosper, dyrektor Perseverance Project .

„W ciągu najbliższych kilku dni zespół poświęci więcej czasu na analizę posiadanych danych, a także na uzyskanie dodatkowych danych diagnostycznych, które pomogą zrozumieć przyczynę pustej probówki”.