Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kraje Europy Środkowej przygotowują się na przyjęcie ukraińskich uchodźców

Kraje Europy Środkowej przygotowują się na przyjęcie ukraińskich uchodźców

Napisane przez Kristinę Than i Paula Florkevich

WARSZAWA/BUDAPESZT (Reuters) – Kraje Europy Środkowej przygotowały się w czwartek na przybycie uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją na Ukrainę, ponieważ Polska utworzyła punkty przyjmowania na swoich granicach, a Węgry i Słowacja planują wysłać wojska w celu zarządzania potencjalnym napływem.

Kraje po wschodniej stronie Unii Europejskiej były kiedyś częścią Układu Warszawskiego kierowanego przez Moskwę, a teraz są członkami NATO. Wśród nich Polska, Węgry, Słowacja i Rumunia mają wspólną granicę lądową z Ukrainą.

Wcześniej w czwartek Rosja przeprowadziła całkowitą inwazję na Ukrainę drogą lądową, powietrzną i morską, będącą największą ofensywą jednego kraju przeciwko drugiemu w Europie od czasów II wojny światowej. Potwierdziła najgorsze obawy Zachodu i wzbudziła obawy przed masowym napływem uchodźców z Ukrainy, kraju liczącego 44 miliony ludzi.

Polska wezwała do „dotkliwych możliwych sankcji” wobec Rosji, a czeski minister spraw zagranicznych określił inwazję jako „barbarzyński akt agresji”.

Premier Węgier Viktor Orban, który nawiązał dobre stosunki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, również potępił działania Moskwy. Powiedział, że Węgry przygotują pomoc humanitarną dla Ukrainy i są gotowe na przyjęcie uchodźców.

Ukraińcy zaczęli wkradać się do Polski, a dziesiątki osób przybywało w czwartek na zwykle ciche przejście Medica, niektórzy niosąc bagaże i eskortując dzieci.

Szpitale w gotowości

Polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że polskie szpitale przygotowują łóżka dla rannych Ukraińców, a polska armia podniosła poziom gotowości niektórych jednostek.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby każda osoba wjeżdżająca na terytorium Polski miała dostęp do opieki zdrowotnej, w tym hospitalizacji” – powiedział resort.

Polska agencja informacyjna zacytowała wiceministra spraw wewnętrznych Polski Paula Severnakera, który powiedział, że Polska zapowiedziała utworzenie punktów przyjmowania uchodźców na swoich granicach.

Świadek Reutera powiedział, że małe grupy ludzi również uciekły na Węgry w czwartek przez przejście Bergsurani, niektórzy nawet z Kijowa. Niektórzy przyjechali samochodem, ale wielu przechodniów ciągnęło swoje torby.

READ  Niemiecki producent obuwia Birkenstock wchodzi na giełdę w USA – DW – 11.08.2023

Słowacja powiedziała, że ​​jest gotowa pomóc uchodźcom.

„Możemy z całą pewnością oczekiwać, że rosyjska agresja wypędzi z kraju wiele ukraińskich kobiet i mężczyzn” – powiedział premier Edward Heger. „Proszę, współczujmy im i zrozummy”.

Minister obrony Jaroslav Nad powiedział, że Słowacja wyśle ​​do 1500 żołnierzy na swoją granicę z Ukrainą, gdzie powstaną dodatkowe przejścia. Węgry zapowiedziały również, że wyślą wojska do swoich granic, aby pomóc uporać się z sytuacją uchodźców.

Rzecznik polskiego rządu powiedział, że polskie placówki dyplomatyczne na Ukrainie pozostaną otwarte „tak długo, jak to możliwe”, ale MSZ wezwał wszystkich obywateli polskich do opuszczenia Ukrainy.

Węgry poinformowały również, że ich ambasada w Kijowie pozostaje otwarta. Republika Czeska zamknęła swoją placówkę dyplomatyczną, choć jej konsulat w zachodnioukraińskim mieście Lwowie pozostał otwarty.

Niemcy udzieliły pomocy humanitarnej sąsiadom Ukrainy. Przytoczone niemieckie media szacują, że z Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby uciec od 200 tys. do 1 mln osób.

Przystanki lotnicze, usługi kolejowe

Słowackie koleje zawiesiły połączenia na Ukrainę, a tanie linie lotnicze Wizz tymczasowo zawiesiły wszystkie loty do iz Ukrainy. Czech Airlines również zawiesiły loty, ponieważ Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną.

Słowacka agencja informacyjna Taser poinformowała, że ​​na dwóch głównych przejściach granicznych czas oczekiwania na samochody osobowe wynosił od dwóch do czterech godzin, podczas gdy w innej panował płynny ruch.

Około 260 000 Ukraińców mieszka w Czechach, dziesiątki tysięcy pracuje na Słowacji i na Węgrzech, które mają liczną mniejszość etniczną około 140 000 mieszkającą na Ukrainie tuż za granicami.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział w czwartek, że Rumunia jest gotowa do udzielenia pomocy humanitarnej w razie potrzeby. Wezwał także do „stałego wzmocnienia” wschodniej flanki NATO.

READ  Zabawne piękno Harry Styles, lakier do paznokci marki: Co wiemy

Bułgarski prezydent Rumen Radew powiedział, że jego kraj przygotowuje się do ewakuacji drogą lądową ponad 4000 etnicznych Bułgarów z Ukrainy i jest gotowy na przyjęcie innych ukraińskich uchodźców.

(Objęcie biurami w Europie Środkowej, pisanie: Christina Than i Jan Lopatka, Redakcja Garetha Jonesa)