Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kobieta ze Scorsdale, ścigana przez nazistów w Polsce, opowiada historię swojego przetrwania

W rześki jesienny dzień w Scarsdale Gitta Silberstein jest zajęta – część jej tożsamości skrystalizowała się z milionów chwil w jej życiu.

„Muszę wam szczerze powiedzieć, że od lat nie mówiłem o mojej przeszłości” – powiedział News12.

Nie widać przerażającego początku jej życia w zniszczonej przez Żydów Polsce kontrolowanej przez hitlerowców. Jej ojciec został zamordowany, gdy miała 1 rok. Jego matka natychmiast zabrała Silpersteina w dwuletnią podróż o długości 150 mil i znalazła kogoś, kto ich ukrył.

Kobieta, która je odebrała, wkrótce dała matce Silpersteina wybór. Mogła zostać, ale Silperstein nie mógł przyciągnąć uwagi wścibskiej sąsiadki. Kara śmierci za ukrywanie Żydów w Polsce.

Aby żyć, muszą być rozdzieleni. Wtedy zmieniło się życie Silpersteina. Wanda Tasbeer, otwarty, pobożny młody katolik, zgodziła się zabrać ją do domu, w którym mieszkali jej rodzice. Ale żeby to zrobić, musiała zrezygnować ze swojego nazwiska i uczyć się katolicyzmu. Ona jest teraz Barbarą.

„Płakałem: zawsze chciałem być Barbarą. Chcę być sobą” – powiedział News12.

Ale 19-letnia Wanda wiedziała, że ​​to jedyny sposób na uratowanie Silpersteina.

„Ogólnie bardzo trudno było ją tutaj ukryć, ponieważ na naszym podwórku stał pięciometrowy dom, w którym mieścił się Uniwersytet Przyrodniczy w Warszawie” – powiedział Tasbir w wywiadzie z 1997 roku.

Budynek i ulice wokół domu zajęli naziści.

Pewnego dnia, kiedy myśleli, że Niemcy widzieli Silpersteina, musiała znowu wyjechać. Rodzina Tasbeera trzymała ją w katolickim sierocińcu, ukrywając ją w niewidocznym miejscu, podobnie jak inne żydowskie dzieci. Kiedy siły alianckie zbombardowały Warszawę, trafiła do klasztoru w południowej Polsce.

Tam doczekała końca wojny 1945 roku. Silperstein i jego matka ponownie się spotkali. Pochwaliła Tajbir za uratowanie jej życia.

READ  Marksista: Latvia Drive ERC jest lepszy niż polska platforma - FIA ERC

Matka Silpersteina w końcu wyszła ponownie za mąż i przenieśli się z Francji do Niemiec, a potem do Izraela. Silberstein został lekarzem i ostatecznie przeniósł się do Westchester.

Według Tasbeera rosyjska okupacja Polski po wojnie nie ułatwiła życia. Jej dochody były bardzo niskie.

Ale zrobiła ogromny wpływ. Jego pomnik znajduje się w Warszawie z powodu niezliczonych dzieci, którym pomagał w Instytucie Głuchoniemych.

Kontynent dalej była aktywna w życiu Silpersteina. Stali się korespondencyjnymi kumplami, a Silperstein przysyłał jej pieniądze.

„Powiedziała mi później, że to właśnie ją wtedy śledziło” – powiedział News12.

Silperstein zaprosił Tajbira na miesiąc. W 2006 roku zmarł Tajbir. Mieszka w Muzeum Holokaustu w Izraelu, gdzie Silperstein posadził drzewo ku jego pamięci.

Jest niezamężna. Nie ma dzieci. Ale jej dziedzictwo żyje dalej.