Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Jestem trochę zaskoczony”: miejsce szczytu NATO w Madrycie oferuje „rosyjską sałatkę” |  Hiszpania

„Jestem trochę zaskoczony”: miejsce szczytu NATO w Madrycie oferuje „rosyjską sałatkę” | Hiszpania

Gdy przywódcy NATO zbierają się w Madrycie na szczycie w cieniu rosyjskiej inwazji Ukrainazwrócił uwagę na wszechobecną potrawę, którą można znaleźć w barach i restauracjach w całej Hiszpanii: rosyjską sałatkę.

Międzynarodowi urzędnicy i dziennikarze byli zdezorientowani, gdy znaleźli sałatkę – mieszankę ziemniaków, majonezu i warzyw, znaną jako Enceladella Rosa Sprzedawane jako „Rosyjska Sałatka Ziemniaczana” na szczycie.

„Rosyjska sałatka na szczycie NATO? Jestem trochę zaskoczony tym wyborem dania” – powiedział dziennikarzowi Inaki Lopez hiszpańskim mediom La Sixta.

Rosyjska sałatka w menu w restauracji NATO Summit Media Center. Zdjęcie: Sabine Siebold/Reuters

Chociaż nazwa nie wpłynęła zbytnio na jego popularność – danie zostało wyprzedane w ciągu kilku godzin – w ciągu dnia zmieniono jego nazwę, a menu wymieniono teraz jako „tradycyjną sałatkę”.

Hiszpański szef kuchni Jose Andres poszedł o krok dalej, dodając placki pomidorowe i opisując danie z ukraińską sałatką jako wyraz solidarności podczas kolacji, którą zorganizował we wtorek na wizytę ministrów obrony i spraw zagranicznych.

Było to przedłużenie rebrandingu, który rozpoczął się w zeszłym miesiącu, kiedy Andres ogłosił, że zmieni nazwę dania we wszystkich swoich restauracjach, dołączając do fali barów i restauracji, które zrobiły to w ostatnich miesiącach.

A od jutra oficjalnie ogłoszono, że słynna hiszpańska tapa: Ensaladilla Rusa…..zmieni nazwę na Ensaladilla Kiev lub Ensaladilla Ucraniana…. We wszystkich moich restauracjach!!! https://t.co/NSb8HKcUaY

– Jose Andres (@chefjoseandres) 14 maja 2022

Wśród pierwszych była Mesón Martín, trzydziesięcioletnia restauracja w północnej Saragossie. „Przyjaciele, postanowiliśmy zmienić nazwę słynnej sałatki” restauracji Reklamuj się w mediach społecznościowych Pod koniec lutego. „Od dzisiaj na naszej liście znajduje się władza Kijowa, solidarna z narodem Ukrainy”.

To nie pierwszy raz, kiedy hiszpańskie jedzenie – które wielu przypisuje włosko-brytyjskiemu szefowi kuchni Charlesowi Elme Francatelli – padło ofiarą polityki. Podczas dyktatury Francisco Franco bary i restauracje często zmieniały nazwę na ślimaki Krajowyczy władza narodowa, aby uniknąć powiązania z rozpowszechnianiem propagandy prokomunistycznej.

Nie jest to też pierwszy raz, kiedy jedzenie stało się pionkiem dyplomatycznym. W 2003 roku były to frytki i tosty francuskie Zmień nazwę „frytki wolności” i „toasty za wolność” w restauracjach Kongresu USA republikanów rozgniewanych na sprzeciw Francji wobec inwazji na Irak.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

READ  Ludzie zamieniają czas na walutę