Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Iran testuje nowe satelity przenoszące rakiety, co może rozzłościć Stany Zjednoczone |  wiadomości ze świata

Iran testuje nowe satelity przenoszące rakiety, co może rozzłościć Stany Zjednoczone | wiadomości ze świata

Iran przetestował nowy pocisk niosący satelitę, co może rozzłościć Stany Zjednoczone.

Państwowe media doniosły, że generał Amir Ali Hajzadeh, dowódca dywizji kosmicznej Gwardii Rewolucji, która opracowała pocisk z bazy 100, powiedział, że pocisk zostanie użyty do wystrzelenia satelity Nahid irańskiego Ministerstwa Łączności.

Sobotni test prawdopodobnie wywoła alarm w Waszyngtonie, który obawia się, że użyje tej samej technologii balistycznej dalekiego zasięgu, która jest używana do umieszczania satelitów na orbicie w celu wystrzelenia głowic nuklearnych.

Iran Regularnie zaprzeczał istnieniu takiego zamiaru.

Wiadomość pojawia się, gdy kraj nadal ją widzi Masowe protesty i wezwania do zmiany w sprawie zabójstwa Mahsy Amini.

„Test w locie satelity z silnikiem na paliwo stałe… został pomyślnie zakończony” – podała oficjalna irańska agencja informacyjna IRNA.

Iran, który ma jeden z największych programów rakietowych na Bliskim Wschodzie, został w ciągu ostatnich kilku lat dotknięty kilkoma nieudanymi wystrzeleniami satelitów z powodu problemów technicznych.

Rezolucja ONZ z 2015 r. wezwała Iran do powstrzymania się przez okres do ośmiu lat od prac nad rakietami balistycznymi przeznaczonymi do przenoszenia broni jądrowej, po podpisaniu porozumienia z sześcioma światowymi mocarstwami.

Iran twierdzi, że nigdy nie dążył do rozwoju broni jądrowej i dlatego decyzja ta nie dotyczy jego rakiet balistycznych, które Teheran określił jako ważną siłę odstraszającą i odwetową.

READ  Zełenski emocjonalnie odwiedza Bucza po zbrodniach wojennych popełnionych przez siły Władimira Putina