Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

ICCIMA będzie gospodarzem Forum Biznesu Iran-Polska 9 października

ICCIMA będzie gospodarzem Forum Biznesu Iran-Polska 9 października

TEHRAN – Irańska Izba Handlowo-Przemysłowa, Górnicza i Rolnicza (ICCIMA) będzie gościć przedstawicieli polskiego biznesu na Forum Biznesu Iran-Polska 9 października w siedzibie ICCIMA.

Delegacja pod przewodnictwem wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej prowadzi działalność w zakresie sprzętu farmaceutycznego i medycznego, sprzętu weterynaryjnego, usług handlowych i biznesowych, węgla, marketingu, infrastruktury naftowo-gazowej i petrochemicznej, maszyn produkcyjnych i przemysłowych. Gospodarka wodno-ściekowa, części zamienne do samochodów i maszyn przemysłowych, higiena kosmetyczna, produkcja transformatorów elektrycznych, sprzedaż i serwis maszyn rolniczych, systemy dystrybucji gazu, inwentarz żywy i drób, nawozy chemiczne i terminal towarowy.

Jak poinformował rzecznik Administracji Celnej Islamskiej Republiki Iranu (IRICA), eksport tego kraju do Polski wzrósł o 114 proc. w poprzednim roku kalendarzowym (zakończonym 20 marca).

Według Rouhollaha Latifi, w zeszłym roku między Iranem a Polską wymieniono 22 664 ton produktów innych niż ropopochodne o wartości 53,198 mln USD, co oznacza wzrost odpowiednio o 79 i 28 procent pod względem masy i wartości w stosunku do roku poprzedniego.

Powiedział, że Iran wyeksportował do Polski ponad 18 134 ton towarów o wartości 24 059 957 USD w bieżącym roku, odnotowując wzrost odpowiednio o 145 i 114 procent pod względem wagi i wartości.

Rzecznik IRICA wskazał ponadto na import z krajów europejskich, przy czym w ubiegłym roku z Polski sprowadzono 4530 ton o wartości 29 138 027 USD, co oznacza 14-procentowy spadek i 4-procentowy wzrost odpowiednio pod względem masy i wartości.

Do głównych eksportowanych produktów należą chemikalia, winogrona, soki owocowe, orzechy, melamina, daktyle, tekstylia, części samochodowe, szklanki i szkło, żywność, ekstrakty ziołowe, świeże owoce i warzywa, darń, pręty żelazne, berberys, drut itp. Z Iranu do Polski w tym okresie, dodał Latifi.

Ciągniki, maszyny górnicze, nasiona buraków, felgi silnikowe, utleniacze, tablice elektroniczne, dodatki do żywności, drut metalowy, maszyny wiertnicze, papier, dodatki, sprzęt medyczny i laboratoryjny, maszyny pakujące i części samochodowe to główne towary importowane przez Republikę Islamską. Z Polski, według Latifi.

Położona w sercu Europy Polska jest idealną lokalizacją dla irańskich handlowców do wejścia na europejskie rynki.

Ponad pięćset lat historycznych stosunków między obydwoma krajami oraz dobre wspomnienia Polaków z Iranu, którym udzielono poparcia dla niepodległości Polski, a także schronienie ponad 120 tys. i polityczne. Środowisko dla rozwoju relacji z tym krajem.

MAMA