Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gospodarka Europy Środkowej i Wschodniej – Wzrost płac na Węgrzech zwolnił w listopadzie, ale presja utrzymuje się

Gospodarka Europy Środkowej i Wschodniej – Wzrost płac na Węgrzech zwolnił w listopadzie, ale presja utrzymuje się

Średni wzrost płac ogółem na Węgrzech zwolnił do 16,7% rocznie w listopadzie z 18,1% w październiku, ale wzrost płac w sektorze prywatnym nadal przyspiesza, co sugeruje, że rynek pracy pozostaje napięty nawet przy spowolnieniu gospodarczym. Po gwałtownych podwyżkach stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji, banki centralne Europy Środkowej zakończyły zacieśnianie polityki lub starają się zakończyć zacieśnianie polityki, co prowadzi do rosnących obaw, że zbytnio szkodzą gospodarkom, mimo że inflacja osiągnęła szczyt w niektórych krajach, takich jak Węgry, gdzie roczna inflacja kształtowała się w grudniu na poziomie 24,5%.

Węgierski Bank Narodowy utrzymał podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie 13% i zapowiedział we wtorek „cierpliwe podejście” do polityki, mówiąc, że utrzyma jednodniową stopę depozytową na poziomie 18%. Stwierdzono, że czynniki prowadzące do zmiany inflacji powinny się nasilić w nadchodzących miesiącach, ale rynek pracy „pozostaje napięty, a stopa bezrobocia jest niska”. Na Węgrzech wzrost płac w sektorze prywatnym nadal przyspiesza do 18,7% r/r z 18,2% w październiku i 16,8% we wrześniu. Rząd uzgodnił z pracodawcami podwyżkę płacy minimalnej o 16% w 2023 r., co wpłynie na decyzje płacowe na początku roku.

„Biorąc pod uwagę środowisko inflacyjne, aby utrzymać siłę roboczą i przyciągnąć nowych pracowników, pracodawcy są zmuszeni do wprowadzenia znacznych podwyżek płac” – napisali w nocie analitycy Magyar Banku. „Spodziewamy się, że wzrost płac w całym roku 2022 prawdopodobnie przekroczy 17,5%, podczas gdy w tym roku wzrost płac wyniesie 15%…

Główny Urząd Statystyczny (KSH) podał w środę, że wzrost płac w listopadzie 2022 r. był napędzany ubiegłoroczną podwyżką płacy minimalnej, oprócz wcześniej planowanych podwyżek płac i podwyżek uzupełniających. Dane z ostatniego tygodnia pokazały, że płace w polskim sektorze przedsiębiorstw wzrosły w grudniu mniej niż oczekiwano, utrzymując dwucyfrowe wzrosty, ale wykazując drugie najwolniejsze tempo wzrostu w 2022 r., odciążając bank centralny.

READ  Polskie Linie Lotnicze przylatują na międzynarodowe lotnisko w Bahrajnie z 252 turystami na pokładzie

(Ta historia nie została zredagowana przez personel Devdiscourse i została automatycznie wygenerowana z konsorcjalnego kanału).