Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Hiszpańskie muzeum zwraca Polsce dwa obrazy zrabowane przez nazistów

Hiszpańskie muzeum zwraca Polsce dwa obrazy zrabowane przez nazistów

Dwie osoby zdejmują podwójny obraz Ecce Homo po podpisaniu ustawy o zwrocie do Polski Dyptyku Dolorosa i Ecce Homo w Muzeum Pontevedra w Pontevedra w północno-zachodniej Hiszpanii, środa, 25 stycznia 2023 r. Muzeum w północno-zachodniej Hiszpanii zwróciło dwa 15. -wieczne obrazy przedstawiające polskich urzędników po tym, jak się okazało, że zostały zrabowane przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. (Gustavo de la Paz/Europa Press za pośrednictwem Associated Press)Gustavo de la Paz / AP

MADRYT (AP) – Muzeum w północno-zachodniej Hiszpanii zwróciło w środę polskim urzędnikom dwa XV-wieczne obrazy po tym, jak okazało się, że zostały zrabowane przez nazistowskie siły niemieckie podczas drugiej wojny światowej.

Obrazy „Matka Bolesna” i „Es Homo” zostały przekazane delegacji Ministerstwa Kultury RP. Według hiszpańskiego Muzeum Pontevedra prace pierwotnie uważano za należące do Dereka Pottsa, flamandzkiego nauczyciela urodzonego w holenderskim mieście Haarlem, ale teraz przypisuje się je członkowi jego szkoły lub grupy.

Muzeum poinformowało, że polscy urzędnicy powiedzieli mu w 2020 r., że siły nazistowskie splądrowały dzieła. Muzeum wkrótce zdecydowało o ich zwróceniu do Polski, ale załatwianie oficjalnych zezwoleń na transfer opóźnia to do tej pory.

Polscy urzędnicy powiedzieli, że hitlerowcy ukradli dzieła z Kolekcji Czartoryskich w Gołuchowie, gdy wojska niemieckie okupowały miasto podczas II wojny światowej. Pojawił się w Madrycie w 1973 roku i znajduje się w Muzeum Pontevedra od 1994 roku, kiedy to został nabyty spośród ponad 300 dzieł zakupionych od hiszpańskiego prywatnego kolekcjonera.

Polska była świadkiem zniszczenia lub grabieży swojego dziedzictwa kulturowego podczas okupacji kraju przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki, a nadal brakuje około 500 000 obiektów.

READ  DHgate w Chinach, Google do zespołu marketingowego

Kraj dokłada wszelkich starań, aby odzyskać jak najwięcej. W Ministerstwie Kultury działa dział sztuki zrabowanej, który prowadzi bazę danych o utraconych przedmiotach oraz przeszukuje zagraniczne kolekcje i aukcje. Kiedy znajdą zrabowany polski obraz, książkę lub inny przedmiot, zgłaszają to organom ścigania w tym kraju.

___

Pisarka Vanessa Gira z Warszawy przyczyniła się do powstania tego raportu.