Podmorski gazociąg Baltic Pipeline jest już podłączony do polskiego i duńskiego systemu przesyłowego – poinformował operator Gas-System. Gazociąg jest centralnym elementem starań polskiego rządu o uniezależnienie kraju od rosyjskiego importu energii.
„Dzięki tej inwestycji połączyliśmy sieci gazowe Polski i Danii oraz stworzyliśmy nowy szlak dostaw gazu ziemnego do regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział w oświadczeniu prezes Gas Organization Tomas Stępień.
„Przed nami jeszcze kilka prac związanych z rozruchem i gazowaniem, po których planujemy rozpocząć 1 października 2022 r.”
.@GAZ_SYSTEM I @EnegiNetdkWzmacniacz #Rurociąg bałtycki, zakończyliśmy duży etap prac instalacyjnych na rurociągu lądowym. Wykonano ostatnie spawy łączące tę rurę gazową z 🇩🇰 na faksie i 🇵🇱 na Pocorcelicy. #CEF
▶️https://t.co/p8zKgkbL94 pic.twitter.com/NBx7BkRPax
– Baltic Pipe (@BalticPipe_PL) 21 lipca 2022
Po stronie duńskiej działania mające na celu połączenie rurociągów podmorskich z rurociągami lądowymi, znane jako łączniki, były prowadzone przez Energinet. Po stronie polskiej operacja ta była realizowana przez system gazowy.
Gazociąg Bałtycki ustanowi nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński i polski oraz do odbiorców końcowych w krajach sąsiednich. Wszystkie operacje przebiegają zgodnie z harmonogramem – powiedział Kas-System.
Rurociąg bałtycki ma zostać uruchomiony 1 października z początkową przepustowością 2-3 miliardów metrów sześciennych rocznie (mld m3) gazu. Oczekuje się, że do 2023 r. osiągnie pełną przepustowość 10 mld m3 gazu rocznie.
Pojawiły się obawy, że planowany termin ukończenia jesienią 2022 r. będzie musiał zostać przesunięty po wstrzymaniu prac w Danii po cofnięciu pozwolenia środowiskowego. Ale teraz te problemy zostały rozwiązane i projekt przebiega zgodnie z harmonogramem.
Trasa Gazociągu Bałtyckiego (Lemiel/Wikimedia Commonspod CC BY-SA 4.0)
Rurociąg jest elementem starań Polski o odstawienie kraju od rosyjskiego gazu, m.in. poprzez nieprzedłużanie kontraktu z Gazpromem pod koniec tego roku.
Plany te przyspieszyła jednak inwazja Ukrainy, która skłoniła Polskę do ogłoszenia w tym roku zamiaru zakończenia całego rosyjskiego importu energii. Następnie Gazprom wstrzymał eksport gazu do Polski po tym, jak Warszawa odmówiła zamiany płatności na ruble.
Rząd dążył również do zwiększenia importu skroplonego gazu ziemnego z Kataru i Stanów Zjednoczonych, podobnie jak nowy rurociąg z Norwegii. Niedawno ogłosił, że nowy pływający terminal LNG w Gdańsku będzie dwa razy większy niż planowano wcześniej.
Polska podwaja wielkość planowanego gazoportu ze względu na zainteresowanie Ukrainy, Czech i Słowacji
Źródło zdjęcia Mian: System Gaussa
Alicja Ptak jest starszym redaktorem i dziennikarzem multimedialnym w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher