Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy twierdzą, że polskie ogrodzenie graniczne zagraża rysiom

WARSZAWA, 22 lipca (Reuters) – Ogrodzenie wzdłuż granicy z Białorusią, ścięte w polskich lasach białowieskich w celu powstrzymania napływu migrantów, ogranicza ruch rysi białowieskich i może doprowadzić do ich wyginięcia.

Zanim pod koniec czerwca ukończono budowę muru granicznego, w gęstym lesie, znajdującym się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i Obszarze Specjalnej Ochrony Natura 2000, żyło około 40 chronionych polskim prawem rysi.

Nie jest jasne, ile rysi pozostało w Polsce po zbudowaniu bariery, ale według Instytutu Biologii Ssaków PAN, który monitoruje dzikie zwierzęta, populacja prawdopodobnie zostanie podzielona między dwie strony. .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Ryś wykorzystywał tereny po obu stronach granicy, a tereny po obu stronach granicy działały jak jedna populacja. Teraz podzielenie lasu na dwa odrębne ekosystemy rozdzieli populacje tych zwierząt” – powiedział Rafas Kowalczyk. z instytutu.

„Separacja w oczywisty sposób wpłynie na możliwość reprodukcji, wpłynie na strukturę przestrzenną tych populacji, strukturę społeczną, migrację, przepływ genów i na dłuższą metę te rysie mogą wyginąć”.

Straż graniczna Polski powiedziała, że ​​ogrodzenie nie stanowi bariery dla zwierząt, ponieważ w razie potrzeby istniały 24 bramki dla dużych zwierząt, przez które można było przejść, co pomogłoby w dalszej migracji, i zwrócił uwagę, że ogrodzenie z lat 80. zostało już wymienione po stronie białoruskiej . tryby pracy.

Kowalczyk powiedział, że jego badania pokazują, że ryś na Białorusi przechodzi przez ogrodzenia od 50 do 60 razy w roku bez przerwy.

W ubiegłym roku kraje europejskie oskarżyły Białoruś o wywołanie kryzysu migracyjnego przez przewożenie ludzi z Bliskiego Wschodu i zmuszanie ich do nielegalnego przekraczania jej granic do Polski i Litwy. Mińsk zaprzeczył zarzutom.

Reportaż Agnieszki Bikulickiej-Wilczewskiej, montaż Christina Than i Alison Williams

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.