Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nagrania przechwycone przez Polskę ujawniają spadek morale rosyjskiego wojska w obliczu trwających walk na Ukrainie

Nagrania przechwycone przez Polskę ujawniają spadek morale rosyjskiego wojska w obliczu trwających walk na Ukrainie

Służba Wywiadu Zagranicznego RP, Agencja Wywiadu (AW) mówi, że rosyjscy żołnierze wypowiadają się negatywnie o trwającej inwazji na Ukrainę. Według rzecznika prasowego Stanisława Żaryna przechwycone zapisy wskazują na spadek morale wśród rosyjskich wojskowych.

Według polskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa wszystkie przechwycone rozmowy telefoniczne są dostępne przez AW Kanał Youtube. Mówiąc w A Spotkanie mediów Pod koniec czerwca 2022 r. Żaryn powiedział: „Z zapisów otrzymanych przez polski wywiad wynika, że ​​prawda w szeregach armii rosyjskiej jest daleka od przekazów propagandowych. Wśród żołnierzy narasta rozczarowanie i obawy przed dalszą walką. kroki w celu uniknięcia dalszego angażowania się w operacje wojskowe przeciwko Ukrainie”.

Potem dodał Konferencja prasowa W połowie lipca wezwania nakreśliły „obraz narastających problemów” w rosyjskiej armii, „w miarę jak Putin kontynuuje swoją zbrodniczą wojnę na Ukrainie, próbując za wszelką cenę podtrzymać mit o niezwyciężonej armii, drugiej armii”. ten świat.”

Rosyjski żołnierz wspina się po schodach w teatrze Mariupol po uderzeniu w nalot 16 marca 2022 roku. (Źródło zdjęcia: ALEXANDER NIEMIENOW / AFP / Getty Images)

Podczas pierwszego z przechwyconych połączeń słychać, jak policjantka pyta służby bezpieczeństwa o kroki, jakie należy podjąć, aby żołnierz nie powrócił na linię frontu. Według Żaryna „żołnierze coraz częściej wykorzystują urlopy lub leczenie jako pretekst do powrotu do Rosji, gdzie szukają sposobów na uniknięcie powrotu na front”.

W drugim apelu dwóch rosyjskich żołnierzy oskarżyło krajowe służby wywiadowcze o „zniekształcanie prawdy” o tym, jak ich zdaniem Ukraina zareaguje na inwazję. Jeden z nich mówi: „Powinni nas przywitać kwiatami”, po czym para oskarża przełożonych o niekompetencję i zbyt pochopne podejmowanie decyzji.

„Głupi ludzie podejmują głupie decyzje, bo myślą, że Ukraińcy pocałują ich w stopy” – mówią.

Trzeci wpis zawiera dalszą krytykę rosyjskich działań wojskowych: „W niedawnej przechwyconej rozmowie można usłyszeć rosyjskiego żołnierza, który krytycznie komentuje stan wojska i skarży się na doraźne decyzje dowódców. Jego pogląd powoduje znaczne straty wśród żołnierze.”

READ  Polska potępia więzienie białoruskich przywódców

Według usłyszanego przez telefon rosyjskiego żołnierza „Decyzja Kremla o inwazji na Ukrainę kosztowała życie wielu Rosjan”. W szczególności jego pułk składał się tylko z trzech żołnierzy, a liczba żołnierzy ginących na froncie skłoniła go do zniechęcenia innych do wstąpienia do armii rosyjskiej.

Polska nie jest jedynym krajem, który uwalnia telefony, które twierdzi, że zostały przechwycone przez siły rosyjskie. Służba bezpieczeństwa Ukrainy nadal publikuje nagrania, z których ostatnie Rosja oskarżyła żołnierza o wysłanie w celu „zabicia” jego i innych żołnierzy.

Więcej od nas: Milicje czeczeńskie zwracają się przeciwko Rosji w inwazji powiatowej na Ukrainę

Jak powiedział Żaryn podczas niedawnej konferencji prasowej, rozmowy były „kolejnym dowodem na to, że rosyjscy żołnierze są coraz bardziej świadomi, że propagandowy przekaz o sukcesie rosyjskiej armii w wojnie z Ukrainą jest nieprawdziwy”, dodając, że „nieplanowane, chaotyczne działania, błędni dowódcy i bardzo niskie morale – przechwycone przez AW Obraz wyłaniający się z rozmów telefonicznych różni się od propagandy Kremla.