Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Funt szterling i uncje powrócą do sklepów w ramach liberalizacji Brexitu

Rząd zapowiedział, że brytyjskie sklepy i kioski ponownie będą sprzedawać wyłącznie towary ważące w funtach szterlingach i uncjach, co było wcześniej zabronione przez Unię Europejską. Jak donosiły media w piątek, zakaz ten zasiał ziarno Brexitu lata temu.

David Frost, minister stosunków z Unią Europejską, ogłosił w czwartek przywrócenie imperialistycznych środków, mówiąc o szerszym przeglądzie istniejących przepisów UE i zniesieniu mniej istotnych. W rzeczywistości stare wagi mogą być nadal używane, o ile jednocześnie pojawiają się w kilogramach, gramach lub litrach.

„Często wprowadzane i uzgadniane są nadmierne regulacje w Brukseli bez uwzględniania interesu narodowego Wielkiej Brytanii. Mamy teraz możliwość robienia rzeczy inaczej i upewnienia się, że wolności wynikające z Brexitu są wykorzystywane do pomocy przedsiębiorstwom i obywatelom w osiągnięciu sukcesu „- powiedział Frost .

W piątek rzecznik rządu, odpowiadając na zarzuty opozycji, że rząd stracił kontakt z rzeczywistością, zajmując się teraz takimi sprawami, podkreślił, że funt i uncja to tylko niewielka część szerszej liberalizacji, która pomoże gospodarce.

Powrót imperialistycznych środków jest już symboliczny, ale brytyjskie media donoszą, że to przez te pozornie drugorzędne kwestie Wielka Brytania zaczęła poważnie mówić o wyjściu z Unii Europejskiej. Times i ja wezwaliśmy w piątek właściciela sklepu Sunderland, Stephena Thuburna, który został aresztowany i skazany w 2001 roku za naruszenie ustawy o miarach i wagach, po tym, jak tajni inspektorzy pracy kupili od niego partię bananów za 34 pensy i skonfiskowali je przy użyciu tylko konwencjonalnych procedur, nie normy narzucone przez Unię Europejską.

Napisał: „W 2001 roku właściciel sklepu warzywnego w Sunderland mógł zrobić więcej niż jakikolwiek inny polityk, aby skierować Wielką Brytanię na drogę do Brexitu, kiedy został uznany za winnego złamania przepisów UE zakazujących sprzedaży funtów i uncji owoców i warzyw”. Czasy”.

READ  Polski c/a zamienił się w deficyt w lutym

Jak donosi gazeta, amerykański sędzia okręgowy Bruce Morgan powiedział wówczas, że „dopóki kraj pozostaje członkiem Unii Europejskiej, prawo tego kraju podlega zasadzie pierwszeństwa prawa wspólnotowego”. Jak zauważa, afera Thuburna wywołała szerszą debatę wśród zwolenników Brexitu, a wśród tych, którzy ją wybrali, znalazł się Boris Johnson, redaktor naczelny konserwatywnego tygodnika The Spectator, premier Wielkiej Brytanii.

Z Londynu Bartomig Nedziński