Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Forum Ekonomiczne: dyskusje, których nie można ignorować

Tematem tegorocznej edycji jest „Europa szuka przywództwa”. Jak podkreślił Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, przed Unią Europejską stoją ważne wydarzenia. Wiąże się to ze zwalczaniem skutków epidemii, w tym gospodarczych, oraz wejściem w nową perspektywę finansową na lata 2021-2027. Ponadto istnieją szeroko zakrojone środki ochrony klimatu.

Kwestia przywództwa w Europie jest szczególnie interesująca w świetle zbliżających się wyborów parlamentarnych, w tym w Niemczech i Francji (w tym wyborów prezydenckich w ostatnim kraju). Ścieżki programowe wydarzenia w Karpaczu to Europa i Świat, Międzynarodowa Polityka i Bezpieczeństwo, Forum Ukraińskie oraz Forum Idei. Jednym z tematów będą relacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią po Brexicie. Do Karpacza przyjedzie m.in. Richard Tice, lider brytyjskiej Partii Reform, która promuje wizję brytyjskiej gospodarki opartej na niskich podatkach.

W sferze gospodarczej planowane są ścieżki tematyczne, takie jak biznes, zarządzanie, innowacje, energetyka, makroekonomia i eksport. Jednym z tematów forum będzie zrównoważony rozwój. Odbędą się również dyskusje poświęcone sektorowi ochrony zdrowia, a także polskiemu rządowi i samorządowi.

Wśród ważnych tematów będzie nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Uwzględnij fundusze europejskie dla Polski 2021-2027 72,2 mld euro Z polityki spójności i 3,8 mld euro Z pola Just Transition, czyli w sumie 76 miliardów euro. Jednym z gości forum będzie Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa. Weźmie udział w dyskusji „Wspólna Polityka Rolna – Dziel czy Łącz?”.

W Karpaczu omówione zostaną propozycje Komisji Europejskiej, znane jako „Fit 55” i ich wpływ na gospodarkę Polski i całej Unii Europejskiej. Chodzi o przedstawiony w lipcu pakiet legislacyjny dla Klimatu i Energii, związany z planowaną redukcją emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z 1990 r. oraz prognozowanym poziomem zerowym netto do 2050 r., jak przewiduje Zielona UE. zgoda. Planowane działania obejmują zaostrzenie zasad i wykorzystanie handlu emisjami w nowych sektorach, większe wykorzystanie energii odnawialnej, większą efektywność energetyczną, szybsze wprowadzenie transportu niskoemisyjnego z odpowiednią infrastrukturą i paliwami, dostosowanie polityki podatkowej do celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz zapobieganie emisjom gazów cieplarnianych. oraz narzędzia do ochrony i rozwoju naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla.

READ  Firmy energetyczne przechodzą na „zielone” rozładowując brudne elektrownie węglowe

W Forum Ekonomicznym weźmie udział Michał Kortica, Minister Klimatu i Środowiska, który będzie uczestnikiem panelu dyskusyjnego „W poszukiwaniu polskiej recepty na neutralność klimatyczną”. Będzie też w Karpaczu Manuel Pulgar-Vidal, prezes World Wide Fund for Nature i były minister środowiska Peru, Przewodniczący XX Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – COP20 w 2014 r.

Do 2019 r. forum gospodarcze odbywało się nieprzerwanie w Krynicy, a w 2020 r. w związku z epidemią zostało przeniesione do Karpacza. Podobnie jak w latach ubiegłych przyznane zostaną następujące nagrody: Człowiek Roku, Firma Roku, NGO z Europy Środkowo-Wschodniej.

Więcej informacji na temat programu XXX Forum Ekonomicznego i rejestracji można znaleźć na stronie forum-ekonomiczne.pl.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu