Tematem tegorocznej edycji jest „Europa szuka przywództwa”. Jak podkreślił Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, przed Unią Europejską stoją ważne wydarzenia. Wiąże się to ze zwalczaniem skutków epidemii, w tym gospodarczych, oraz wejściem w nową perspektywę finansową na lata 2021-2027. Ponadto istnieją szeroko zakrojone środki ochrony klimatu.
Kwestia przywództwa w Europie jest szczególnie interesująca w świetle zbliżających się wyborów parlamentarnych, w tym w Niemczech i Francji (w tym wyborów prezydenckich w ostatnim kraju). Ścieżki programowe wydarzenia w Karpaczu to Europa i Świat, Międzynarodowa Polityka i Bezpieczeństwo, Forum Ukraińskie oraz Forum Idei. Jednym z tematów będą relacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią po Brexicie. Do Karpacza przyjedzie m.in. Richard Tice, lider brytyjskiej Partii Reform, która promuje wizję brytyjskiej gospodarki opartej na niskich podatkach.
W sferze gospodarczej planowane są ścieżki tematyczne, takie jak biznes, zarządzanie, innowacje, energetyka, makroekonomia i eksport. Jednym z tematów forum będzie zrównoważony rozwój. Odbędą się również dyskusje poświęcone sektorowi ochrony zdrowia, a także polskiemu rządowi i samorządowi.
Wśród ważnych tematów będzie nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Uwzględnij fundusze europejskie dla Polski 2021-2027 72,2 mld euro Z polityki spójności i 3,8 mld euro Z pola Just Transition, czyli w sumie 76 miliardów euro. Jednym z gości forum będzie Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa. Weźmie udział w dyskusji „Wspólna Polityka Rolna – Dziel czy Łącz?”.
W Karpaczu omówione zostaną propozycje Komisji Europejskiej, znane jako „Fit 55” i ich wpływ na gospodarkę Polski i całej Unii Europejskiej. Chodzi o przedstawiony w lipcu pakiet legislacyjny dla Klimatu i Energii, związany z planowaną redukcją emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z 1990 r. oraz prognozowanym poziomem zerowym netto do 2050 r., jak przewiduje Zielona UE. zgoda. Planowane działania obejmują zaostrzenie zasad i wykorzystanie handlu emisjami w nowych sektorach, większe wykorzystanie energii odnawialnej, większą efektywność energetyczną, szybsze wprowadzenie transportu niskoemisyjnego z odpowiednią infrastrukturą i paliwami, dostosowanie polityki podatkowej do celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz zapobieganie emisjom gazów cieplarnianych. oraz narzędzia do ochrony i rozwoju naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla.
W Forum Ekonomicznym weźmie udział Michał Kortica, Minister Klimatu i Środowiska, który będzie uczestnikiem panelu dyskusyjnego „W poszukiwaniu polskiej recepty na neutralność klimatyczną”. Będzie też w Karpaczu Manuel Pulgar-Vidal, prezes World Wide Fund for Nature i były minister środowiska Peru, Przewodniczący XX Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – COP20 w 2014 r.
Do 2019 r. forum gospodarcze odbywało się nieprzerwanie w Krynicy, a w 2020 r. w związku z epidemią zostało przeniesione do Karpacza. Podobnie jak w latach ubiegłych przyznane zostaną następujące nagrody: Człowiek Roku, Firma Roku, NGO z Europy Środkowo-Wschodniej.
Więcej informacji na temat programu XXX Forum Ekonomicznego i rejestracji można znaleźć na stronie forum-ekonomiczne.pl.
Forum Ekonomiczne w Karpaczu
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex