Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Firmy kosmiczne działające w Szkocji mają otrzymać wsparcie w wysokości 6,7 mln funtów

Firmy kosmiczne działające w Szkocji mają otrzymać wsparcie w wysokości 6,7 mln funtów

Minister rządu Wielkiej Brytanii zasygnalizował, że pragnie, aby Wielka Brytania stała się „wiodącym w Europie miejscem wystrzeliwania małych satelitów”, ogłaszając zwiększenie finansowania dla dwóch firm działających w Szkocji.

Orbex, firma świadcząca usługi wynoszenia na orbitę z siedzibą w Forres niedaleko Inverness, oraz HyImpulse UK, która pracuje nad wystrzeleniem w porcie kosmicznym SaxaVord na Szetlandach, otrzymają między sobą około 6,7 miliona funtów.

Dofinansowanie zostało przyznane dzięki wkładowi Brytyjskiej Agencji Kosmicznej w program Boost Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)! program.

W przemówieniu z okazji ogłoszenia funduszy Andrew Griffiths, Minister Przestrzeni Kosmicznej w Departamencie Nauki, Innowacji i Technologii, powiedział: „Chcemy, aby Wielka Brytania stała się wiodącym w Europie miejscem wystrzeliwania małych satelitów, opierając się na naszej wiedzy specjalistycznej w zakresie projektowania satelitów.

„Pionierskie innowacje, takie jak budowa najbardziej przyjaznej dla środowiska rakiety kosmicznej na świecie, pokazują nasze zaangażowanie w bycie w czołówce technologii kosmicznej nowej generacji, jednocześnie podnosząc nasz wizerunek lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju w przestrzeni kosmicznej.

„Nasze finansowanie w połączeniu z dalszymi inwestycjami sektora prywatnego przyspieszy pracę naszego ambitnego sektora kosmicznego, tworząc jednocześnie w Wielkiej Brytanii miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji, które przyczynią się do rozwoju naszej gospodarki”.

Celem Orbexu jest uczynienie portu kosmicznego Sutherland pierwszym na świecie portem kosmicznym neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla i otrzyma ponad 3,3 miliona funtów, aby zapewnić, że jego działanie będzie zrównoważone pod względem środowiskowym.

Fundusze te pozwolą na utworzenie wyspecjalizowanego zakładu produkującego „czyste” paliwo propanowe z surowców odnawialnych, takich jak odpady roślinne.