Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fascynujące doświadczenie tego, jak seksizm i rasizm wpływają na sposób, w jaki oglądamy sport

„Inna” wersja sportowa

Gregory i jego zespół Grupę 105 kibiców podziel na dwie grupy: 47 Obejrzyj oryginalną transmisję, a 58 obejrzyj figurki.

W pierwszym teście widzowie obejrzeli dwa mecze – mecz kobiet MLS pomiędzy North Carolina Courage i Chicago Red Stars (Carolina wygrała 4:0) oraz jeden między angielskimi Crawley Town i Swindon Town (Crowley wygrał 4:0).

Wśród widzów, którzy oglądali mecze na żywo, 57 procent stwierdziło, że gra mężczyzn była lepszej jakości. W przypadku widzów, którzy oglądali program, wyniki uległy zmianie: 59 procent powiedziało dla kobiet Gra była lepszej jakości.

„Powodem, dla którego nie ma więcej kobiecych sportów, jest to, że ludzie nie czerpią z niego przyjemności – to badanie wykazało coś przeciwnego” – mówi profesor Karen Farquharson, kierownik Szkoły Nauk Społecznych i Politycznych na Uniwersytecie w Melbourne. (Możesz przeczytać wyjaśnienie Gregory’ego dotyczące jego wyników w tym doskonałym 538 Artykuł – Towar).

Ale to coś więcej niż tylko nieświadome uprzedzenia publiczności. Dowody wskazują Sposób, w jaki transmitujemy te sporty, również jest inny.

Badanie 25 lat relacji sportowych kobiet w Ameryce wykazało, że ton relacji zmienił się z „publicznego oczerniania” (takiego jak ankieta ESPN z 1998 r. wśród najlepszych zawodniczek) na „pełny szacunku”.

Ale kiedy się nad tym zastanowić, relacja sportowa nie powinna być szanowana – ma być podniecający. Naukowcy odkryli, że tego właśnie brakuje.

Relacja dla mężczyzn była szybka, zabawna, pełna akcji i niezwykle produktywna. Relacje dla kobiet miały mniej kątów kamery, mniej grafiki i niższą jakość dźwięku. Powtórki rzadziej były oszałamiającymi powtórkami w zwolnionym tempie, a częściej gracze przytulali się do siebie. Zauważając, że produkcja wartości Upadł Ponieważ sporty kobiece stają się coraz mniej seksualne.

Komentarz kobiet jest bardziej realistyczny, brakuje mu szybkości i ekscytacji męskich komentarzy.

Naukowcy opisali to jako „delikatny seksizm”. Wyraźny seksizm został usunięty i zastąpiony cichym seksizmem, w którym sport kobiecy był przedstawiany jako gorszy, mniej ekscytujący.

Leilani Mitchell świętuje zdobycie opala.przypisane mu:Obrazy Getty

Widzimy, że ten wzór powtarza się w Australii. Zdjęcia graczy Prawdopodobnie będzie negatywny, podczas gdy sportowcy płci męskiej są zastrzeleni podczas gry.

READ  Redfern wygrywa mecz podmiejski w Kolumbii | Wiadomości, sport, praca

My, podobnie jak wiele innych krajów, decydujemy się na rozdzielenie zawodów kobiet. Australijska Liga Futbolowa i AFL damskie. Liga Big Bash i Liga Kobiet Big Bash.

Dr Matthew Klugman z Instytutu Zdrowia i Sportu Uniwersytetu Wiktorii wskazuje, że prosimy piłkarzy AFLW, aby grali mniejszą piłką niż gracze NFL.

„To ma oczywiste skutki. Nie da się kopnąć piłki zbyt daleko. Dużo trudniej jest dokładnie kopnąć. A AFLW gra się latem, kiedy jest bardziej wietrznie – a lżejsza piłka nie leci tak dokładnie pod wiatrem ”.

Tammy Beaumont z Thunderbatters podczas finału Big Bash Women's League 2020.

Tammy Beaumont z Thunderbatters podczas finału Big Bash Women’s League 2020.przypisane mu:Ryan Percy / Getty Images

Zespół australijskich naukowców Spędziła czas studiując Ligę Kobiet Big Bash, patrząc na sposób prezentacji meczów. Igrzyska męskie były reklamowane jako „bitwa rywali”, a igrzyska kobiet jako „zabawny, tani dzień rodzinny”. Na Ziemi było mniej otwartych punktów gastronomicznych i mniej powtórek na ekranach. Argumentowali, że decyzja o naliczeniu opłaty za mecz mężczyzn i uwolnieniu meczu kobiet może przyczynić się do postrzegania go jako gorszej jakości i wartości (WBBL). teraz opłata wejść).

Naukowcy doszli do wniosku, że „niuanse prezentacji … nadal pozycjonują sporty męskie jako ważniejsze niż sporty kobiece”.

Szybkość, siła i koloryt skóry

W drugim teście naszego oryginalnego doświadczenia widzowie obejrzeli mecz z Mistrzostw Świata 2018 Polska vs Senegal (Senegal wygrał 2-1).

Polak Thiago Sionic (z lewej) i Ismaila Sarr z Senegalu walczą o piłkę.

Polak Thiago Sionic (z lewej) i Ismaila Sarr z Senegalu walczą o piłkę.przypisane mu:AP

Ten mecz stał się punktem zapalnym dla relacji rasowych. Przed meczem komentatorzy powiedzieli, że Senegal będzie musiał polegać na „szybkości i sile”, aby wygrać. Po meczu recenzje wskazywały, że Polska walczy z „szybkością i fizycznością” Senegalu.

Pismo SBNation, Zito Mado Pyta, jaki mecz oglądali ci komentatorzy.

„Senegal wyprzedził Polskę i wygrał 2-1, grając bezpośrednią i mieszaną piłkę nożną, polegając na ostrych podaniach i technicznym dryblingu… W rzeczywistości to Polska wykorzystała długie piłki i grę fizyczną w drugiej połowie, aby dać sobie oznacza Powrót do gry”.

READ  Igor Milicić prezentował skład reprezentacji Polski na EuroBasket

W rzeczywistości. Kiedy gracze przemieniali się w postaci naklejane, widzowie zwykle oceniali polską drużynę jako jeszcze Senegalu sportowiec, sprawny fizycznie.

Profesor Ramon Spaige, socjolog sportu z University of Victoria, mówi, że nieświadome przekonanie, że ciemnoskórzy ludzie są bardziej wysportowani, pochodzi wprost z niewolnictwa.

„Fizyczny, silny, odpowiedni do tych ról. Chociaż sport wydaje się daleki od farmy niewolników, język nie jest inny.”

Należy zauważyć, że małe liczebności próby zastosowane w badaniu oznaczają, że wyniki nie są na poziomie istotności naukowej. Ale jest to rodzaj ekscytujących danych, które powinny skłonić naukowców do odtworzenia tych eksperymentów na większą skalę, z większą liczbą dopasowań i większą liczbą widzów.

I jest wiele innych sugestywnych dowodów na poparcie tezy, że nieświadome stereotypy igrają z naszym postrzeganiem sportu.

Analiza danych z symulacji piłki nożnej Football Manager znajduje pozytywny związek między lekkością wirtualnego gracza a jego oceną sportowego charakteru, nastroju, profesjonalizmu i lojalności.

Romelu Lukaku z Chelsea strzela pod presją Pablo Mari z Arsenalu.

Romelu Lukaku z Chelsea strzela pod presją Pablo Mari z Arsenalu.przypisane mu:Sean Potrell / Getty Images

Romelu Lukaku, wielki belgijski napastnik teraz w Chelsea, jest Sfrustrowani licznymi relacjami w mediach Koncentruje się na swojej sile i sportowej rywalizacji, a nie na umiejętnościach czy inteligencji (choć nie wydaje się, by za to winił rasę).

Prof. Spige mówi: „Trenuję piłkę nożną juniorów. Jedna z drużyn, w których grałem, postawili wszystkich czarnych graczy z przodu jako napastników, a wszystkich białych z tyłu jako obrońców. Widziałem to w kółko Zapytałem trenera dlaczego, a oni powiedzieli: „Są szybcy i niezawodni, ale trzeba pomyśleć o zawodnikach z tyłu”.

a Raport 2021 Przeanalizował 2073 komentarze komentatorów z 80 meczów piłkarskich. Gracze o jasnej karnacji częściej byli chwaleni za inteligencję i etykę pracy; Ciemnoskórzy gracze częściej byli krytykowani za swoją inteligencję i częściej byli krytykowani moc i szybkość wzmiankowany.

Czy istnieje związek między rasą a zdolnościami sportowymi?

READ  Pełna transmisja transmisji na żywo z UFC 294

„Nie. Absolutnie nie. Nie ma dowodów na to, że to prawda” – mówi profesor Farquharson. „Badania rasowe pokazują, że istnieje większa wariancja. wewnątrz Grupy etniczne (tj. między ludźmi tej samej rasy) z pomiędzy Grupy etniczne. To stereotyp”.

A co z AFL? Rozważ ten pouczający cytat z 2002 r. Herold Sun Historia:

Mecz jutrzejszy to święto rodzimych piłkarzy, więc możemy się ich spodziewać Magia tubylców utalentowanych w obu liniach. Ten tak zwany Blockbuster musi Trochę magii od Bombera Deana Ryoli i Michaela O’Loughlina w Sydney. łabędź [Adam] Godez podsumował swój frustrujący talent, strzelając cztery gole dla linebackera w zeszłym tygodniu przeciwko Bulldogs, ale chociaż wszystkie trzy zapewniają błyski błyskotliwości, konsekwencja jest brak.

Albo weźmy Kevina Sheedy’ego, któremu rutynowo przypisuje się Główny promotor oryginalnych graczy: „Oryginalni zawodnicy nie potrzebują kompasu i kątomierza. Znają kąt, pod jakim trafiają bramki.”

To wszystko są pozytywne terminy, prawda?

Ale sprowadza się to do rasistowskiej ideologii, że czarni są leniwi. „Są obdarzeni naturalnymi talentami” – mówi profesor Spieg.

„Czarni sportowcy są dobrzy do pracy, ale nie do przywództwa. Dlatego widzisz tak niewielu czarnych przywódców. Ich inteligencja lub umiejętności przywódcze stają się niewidoczne. „

Wyjaśnia to również, dlaczego tak niewielu nie-białych graczy przechodzi od gry w AFL do trenowania lub komentowania tego, mówi prof. Spieg.

W rzeczywistości, Para australijskich badaczy Przeprowadził wywiady z menedżerami ds. rekrutacji NFL w gazecie opublikowanej w 2009 roku. Rekruterzy generalnie nie wierzyli, że rdzenni gracze byli zbyt zainteresowani coachingiem. Jeden z nich powiedział: „Żyją więcej z dnia na dzień”.

Inny powiedział: „Nie wiem, czy z wieloma aborygeńskimi chłopcami lubi jeździć”.

pełny raport warte przeczytania. Jeden z trenerów stwierdza, że ​​„nie musisz iść do aborygeńskiego chłopca i uczyć go kopać, ponieważ on już ma tę umiejętność, staje się to po prostu naturalną rzeczą”.

Zastanówmy się przez chwilę, jak to zrobić zwariowany To wygląda – umiejętność kopania piłki nożnej, Gra, w którą grano dopiero od lat 50. XIX wieku, w jakiś sposób obecny w genach każdego człowieka Opracowany 300 000 lat temu.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polecam Zarejestruj się, aby otrzymać egzamin, darmowy wiadomości, co tydzień w Twojej skrzynce odbiorczej.