Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Egzoplaneta oddalona o 120 lat świetlnych od Ziemi wskazuje na możliwe życie i rzadkie oceany

Egzoplaneta oddalona o 120 lat świetlnych od Ziemi wskazuje na możliwe życie i rzadkie oceany

W atmosferze egzoplanety oddalonej o 120 lat świetlnych od Ziemi odkryto substancje chemiczne wskazujące na życie.

Teleskop Jamesa Webba wykrył oznaki metanu, dwutlenku węgla i siarczku dimetylu na K2-18 b – planecie około dziewięciokrotnie większej od Ziemi, znajdującej się w strefie Złotowłosej swojej gwiazdy, gdzie nie jest ani za gorąco, ani za gorąco. Chłodny do wody w stanie ciekłym.

Odkrycie siarczku dimetylu jest szczególnie interesujące, ponieważ jest to cząsteczka wytwarzana wyłącznie przez życie na Ziemi i emitowana głównie przez fitoplankton w środowiskach morskich.

Naukowcy uważają, że planeta może mieć atmosferę bogatą w wodór i powierzchnię wody pokrytą oceanami, co zapewnia możliwość życia.

„Po raz pierwszy wykryliśmy cząsteczki zawierające węgiel w atmosferze planety znajdującej się w strefie zamieszkiwalnej. Nigdy wcześniej tego nie robiono” – powiedział dr Niku Madhusudan, profesor nadzwyczajny astrofizyki na Uniwersytecie w Cambridge i główny autor nowego badania artykuł o odkryciu.

„Skład atmosfery mówi nam, że ze wszystkich możliwych sposobów wyjaśnienia tego zjawiska najbardziej prawdopodobne jest to, że pod powierzchnią znajduje się ocean, a skład ten jest bardzo trudny do uzyskania w inny sposób.

„Oceany wielkości planety i atmosfera wodorowa to odpowiednie warunki, aby mogło istnieć życie podobne do warunków, które obserwujemy na Ziemi.

„Czy na tej planecie mogłoby istnieć życie? Nie możemy tego powiedzieć na pewno. Odkryliśmy cząsteczkę na podstawowym poziomie, którą jest siarczek dimetylu, i cząsteczka ta jest unikalna dla życia na Ziemi i oczekuje się, że będzie służyć jako bardzo dobry biosygnał życia na Ziemi.” Inne planety.

Planowane jest dalsze monitorowanie sieci

K2-18 b okrąża chłodnego karła K2-18 w ekosferze i znajduje się około 1200 bilionów mil od Ziemi, w gwiazdozbiorze Lwa.

Chociaż poszukiwania życia tradycyjnie skupiały się na planetach skalistych o składzie podobnym do Ziemi, naukowcy coraz częściej wierzą, że życie może istnieć również na dużych, wodnych światach – nazywanych egzoplanetami Hycean lub planetami subneptunowymi.

„Chociaż tego typu planety nie istnieją w naszym Układzie Słonecznym, planety subneptunowe są najpopularniejszym typem planet znanych dotychczas w galaktyce” – powiedział członek zespołu Subhajit Sarkar z Uniwersytetu w Cardiff.

„Uzyskaliśmy jak dotąd najbardziej szczegółowe widmo obszaru subneptunowego w strefie zamieszkiwalnej, co pozwoliło nam zidentyfikować cząsteczki w jego atmosferze”.

Obfitość metanu i dwutlenku węgla oraz brak amoniaku potwierdzają hipotezę, że pod atmosferą bogatą w wodór na K2-18 b może znajdować się ocean.

Chociaż istnieją jedynie ślady obecności siarczku dimetylu, planowane są przyszłe obserwacje w Internecie w celu potwierdzenia ustaleń.

Członek zespołu Savvas Constantinou z Uniwersytetu w Cambridge dodał: „Te wyniki są wynikiem zaledwie dwóch obserwacji K2-18 b, a jest ich więcej”.

„Oznacza to, że nasza praca to jedynie wczesna demonstracja tego, co Webb może zaobserwować na egzoplanetach w strefie zamieszkiwalnej”.

Pytania życiowe

Zespół zamierza teraz przeprowadzić dalsze badania z wykorzystaniem spektrometru średniej podczerwieni teleskopu, co, jak mają nadzieję, jeszcze bardziej potwierdzi ich ustalenia.

Dr Madhusudan dodał: „Tradycyjnie poszukiwania życia na egzoplanetach skupiały się głównie na mniejszych, skalistych planetach, ale większe światy heskie znacznie lepiej nadają się do obserwacji atmosfery”.

„To dotyka sedna pytań, które zadajemy sobie jako gatunek od tysięcy lat. Dlaczego tu jesteśmy? Czy jesteśmy sami? To pytania, które każdy może zadać.”

Wyniki zostały zaakceptowane do publikacji w The Astrophysical Journal Letters.