Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

EDPR otwiera nową farmę wiatrową w Polsce

Obiekt, zlokalizowany na Podzach – zachodniej Polsce, ma łączną moc 70 megawatów i będzie wytwarzał energię wystarczającą do zasilenia ponad 85 000 domów.

Zobowiązanie to odzwierciedla zaangażowanie EDPR w transformację energetyczną i niezależność energetyczną w Polsce i Europie jako całości.

EDP ​​​​Renewables (Euronext: EDPR), czwarty co do wielkości producent energii odnawialnej na świecie i drugi na polskim rynku energii odnawialnej, otworzył dziś swoją Farmę Wiatrową Budzyń w zachodniej Polsce.

Farma wiatrowa obsługuje 35 turbin, każda o mocy 2,0 MW, co daje całkowitą moc zainstalowaną 70 MW. Projekt pozwoli zaoszczędzić ponad 215 000 ton dwutlenku węgla rocznie i dostarczy energię do ponad 85 000 gospodarstw domowych. Ta nowa farma wiatrowa odzwierciedla zaangażowanie EDPR w rozwój lokalnej gospodarki poprzez tworzenie nowych, długoterminowych miejsc pracy, a także wprowadzanie czystej energii na polski rynek z perspektywy krajowej.

W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych oraz przedstawiciele EDPR, a także specjalny udział uczniów Szkoły Budzyńskiej. W sumie ponad 160 osób świętowało otwarcie.

Przemawiając na wydarzeniu, Joachim Barbosa, Dyrektor Generalny EDPR Polska powiedział:Budzyń Farma wiatrowa jest ważnym kamieniem milowym dla EDPR zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. Projekt nie tylko doda do sieci czystą energię w tak niepewnych dla polskiego rynku energii czasach, ale także przyczyni się do obniżenia cen energii, nowych miejsc pracy, infrastruktury oraz dochodów z podatków dla samorządów i obywateli. EDPR z dumą przyczynia się do niezależności energetycznej Polski i będzie nadal pomagać w przyspieszaniu transformacji energetycznej na całym świecie”.

Budowa farmy wiatrowej w Budzyniu była projektem czteroetapowym. Pierwsze 40 MW zostało przyłączonych do sieci pod koniec kwietnia 2022 r., kolejne 20 MW pod koniec sierpnia 2022 r. Pozostałe 4 MW i 6 MW zostaną podłączone pod koniec października.

READ  Bezradni Afgańczycy płacą cenę za chaos w Ameryce

Farma Wiatrowa w Budzyniu (70 MW) jest trzecią inwestycją EDPR w Wielkopolsce – obok farm wiatrowych w Margoninie (120 MW) i Pawłowie-Gołańczu (80 MW). Ponadto zapewniają moc o łącznej mocy 270 MW.

Od momentu wejścia do kraju w 2008 roku EDPR zbudowała w Polsce ponad 800 megawatów energii odnawialnej, co odzwierciedla jej zaangażowanie w przyspieszenie transformacji energetycznej w kraju i na świecie.