Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Echo i Archicom są oficjalnie razem

Echo i Archicom są oficjalnie razem

Akcjonariusze polskich deweloperów Echo Investment i Archicom wyrazili zgodę na połączenie biznesów mieszkaniowych obu spółek. Wartość rynkowa transakcji wyniosła około 830 mln zł.

Archicom przejmie teraz od Echo Investment odpowiedzialność za inwestycję mieszkaniową, zespół kadrowy i bank gruntów. Po sfinalizowaniu transakcji Eco skoncentruje się na nieruchomościach komercyjnych, mieszkaniach na wynajem i projektach „destynacyjnych” o mieszanym przeznaczeniu. Wspólne zasoby pozwolą obu firmom m.in. na zwiększenie efektywności, wymianę wiedzy specjalistycznej i ekspansję geograficzną. Ogólnopolski zasięg działania nada biznesowi Archicom nowej dynamiki. Celem spółki jest osiągnięcie sprzedaży na poziomie 4 000 mieszkań rocznie. Oferta Archicom będzie teraz dostępna w pięciu największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu, z planami wejścia na inne rynki.

W zamian za aport Echo Investment objęło 22 825 700 nowych akcji Archicom po cenie emisyjnej 36,34 zł, uzyskując udział w wysokości 89,3%. Eco dąży do wzmocnienia swojej pozycji w sektorze nieruchomości komercyjnych, gdzie klientami końcowymi są przede wszystkim: fundusze inwestycyjne, inwestorzy międzynarodowi, najemcy itp. Spółka skoncentruje się na projektach biurowych, handlowych, PRS (Resi4Rent) i biurach serwisowanych (CitySpace), a także wielofunkcyjnych projektach „destination”, takich jak Browary Warszawskie, Łódź Fuzja czy Towarowa 22 w Warszawie.

Zdecydowaliśmy się na wyraźny podział naszej działalności na segment komercyjny i mieszkaniowy, co otwiera atrakcyjne możliwości wynikające z synergii Grupy Echo-Archicom. Zwiększony potencjał skonsolidowanego biznesu mieszkaniowego ułatwi nam realizację ambitnych projektów, które planujemy m.in. na warszawskim Służewcu Przemysłowym czy przy ul. Towaroa 22. Jednocześnie Echo Investment będzie nadal rozwijać się w sektorze biurowym czy usługowym i zwiększać swój udział w projektach na obiecującym rynku mieszkań na wynajem.
Maciej Drozd, dyrektor finansowy Echo Investment

Na koniec 2022 roku aktywa Grupy Echo Investment-Archicom wyniosły 6,1 mld zł, z czego sektor komercyjny wyniósł 3,8 mld zł, a sektor mieszkaniowy 2,3 mld zł.

READ  Czy Narodowy Bank Polski zakończył cykl łagodzenia polityki pieniężnej? | Stabilizuje