Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dzisiejsza runda wiadomości w Polsce – pierwsze wiadomości

Dzisiejsza runda wiadomości w Polsce – pierwsze wiadomości

Dzisiejsze podsumowanie wiadomości w Polsce
Kalbar/TFN

Zacznij dzień od podsumowania dzisiejszych najważniejszych wiadomości z czołowych polskich serwisów informacyjnych.

Rz.pl – Rzeczpospolita opublikowała w poniedziałek artykuł o tym, jak brak dostępu do unijnych funduszy po pandemii może opóźnić inwestycje w infrastrukturę kolejową, a w konsekwencji doprowadzić do zwolnień w firmach budowlanych. Polska blokuje dostęp do pieniędzy z powodu sporu prawnego z UE. Powołała się na problemy PLK, spółki zarządzającej polską infrastrukturą kolejową, która ogłosiła 17 przetargów, ale nie była w stanie podpisać umów z firmami z powodu braku bezpiecznego finansowania.

TVPIinfo.pl – Nadawca publiczny TVP wyemitował reportaż o dawnej „Polityce wschodniej” polskiego rządu za Donalda Tuska. TVP cytowała Jonaha Lichokę, posła rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, który powiedział, że rząd Tuska jest jednym z „najbardziej prorosyjskich” od 1989 roku. Powiedział też, że partia Tuska, Platforma Obywatelska, wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym. Partia miała silne powiązania z Moskwą. Powiedział, że najbardziej szokującym przykładem stosunków rosyjskich jest przekazanie przez rząd śledztwa w sprawie katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem Moskwie.

Wyborcza.pl – Gazeta Wyborcza przyjrzała się, jakie zmiany może wprowadzić rząd do prawa wyborczego w Polsce. Jarosław Kaczyński, lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), powiedział w tym miesiącu, że opozycja może sfałszować następne wybory i dlatego system potrzebuje większego bezpieczeństwa. Jednak dotychczasowe osiągnięcia rządu w zakresie praw i przepisów wyborczych sugerują, że każde nowe prawo może dyskryminować partie opozycyjne, stwierdziła gazeta. Na przykład PiS wprowadził szereg zmian w Państwowej Komisji Wyborczej, która nadzoruje partyjne finansowanie kampanii wyborczych, twierdząc, że komisja „nie jest już chroniona przed naciskami politycznymi”.

TVN24.pl – Portowe miasto Gdynia nie będzie miało w tym roku jarmarku bożonarodzeniowego ani obchodów Nowego Roku ze względu na rosnące koszty energii elektrycznej – podała prywatna stacja telewizyjna TVN24. Rząd miasta powiedział, że musi obciąć budżet, ponieważ stoi przed ogromnym rachunkiem za prąd. „Musimy oszczędzać, dlatego postanowiliśmy skupić się na wydatkach, które nie wpływają bezpośrednio na poziom usług publicznych” – powiedział przedstawiciel samorządu.

READ  Polska znosi większość ograniczeń COVID-19 1 marca; Maski są :: WRAL.com