Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Podejrzany, który zabił holenderskiego dziennikarza aresztowany w Polsce

Włamać się – Reporter kryminalny Peter R. Holenderscy prokuratorzy poinformowali w poniedziałek, że władze w Polsce aresztowały 30-letniego mężczyznę podejrzanego o udział w zabójstwie de Vriesa.

De Vries, jeden z najsłynniejszych holenderskich dziennikarzy, został zastrzelony w Amsterdamie 6 lipca zeszłego roku. Został ranny dziewięć dni później w wieku 64 lat.

Prokuratorzy powiedzieli, że Polak został aresztowany pod zarzutem pomocy w planowaniu ataku i prawdopodobnie mieszkał w holenderskim porcie Rotterdamie w czasie strzelaniny.

Jego tożsamość nie została ujawniona zgodnie z przepisami o prywatności. Władze holenderskie wystąpiły o jego ekstradycję do Holandii.

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w pobliżu Hagi wkrótce po zastrzeleniu de Vriesa i są przed sądem za jego morderstwo. Prawnicy zażądali, by oboje zostali skazani na dożywocie. Jednym z nich był obywatel polski, Kamil E.

Inny obywatel polski został aresztowany w lipcu pod zarzutem poinstruowania dwóch napastników. Dwóch podejrzanych zostało aresztowanych w Hiszpanii i Curacao tego samego dnia.

Przed strzelaniną De Vries działał jako świadek-konsultant i powiernik w procesie lidera i innych członków syndykatu przestępczego, który policja określiła jako „naoliwioną maszynę do zabijania”. Zginęli zarówno brat świadka, jak i jego prawnik.

Podejrzany przywódca gangu Ridouan Taghi został poddany ekstradycji z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Holandii w 2019 r. i obecnie oczekuje na werdykt swojego procesu. Prokuratorzy domagali się dożywocia za domniemane seryjne zabójstwa. De Vries nie został oskarżony o morderstwo.

Prawa autorskie 2022 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ta treść nie może być publikowana, transmitowana, przerabiana ani redystrybuowana bez pozwolenia.

READ  Polska kradnie niemiecką tajną technologię obronną pod pozorem pomocy Ukrainie