Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Co najmniej 63 osoby zginęły po znalezieniu łodzi u wybrzeży Republiki Zielonego Przylądka  imigracja

Co najmniej 63 osoby zginęły po znalezieniu łodzi u wybrzeży Republiki Zielonego Przylądka imigracja

Uważa się, że ponad 60 osób zginęło po tym, jak łódź, na której płynęli z Senegalu, została znaleziona u wybrzeży Republiki Zielonego Przylądka – poinformowała w środę Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.

Uważa się, że co najmniej 63 osoby ubiegające się o azyl zmarły, a wśród 38 osób, które przeżyły, jest czworo dzieci w wieku od 12 do 16 lat, powiedział AFP rzecznik Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Policja poinformowała, że ​​wysoki drewniany trawler został zauważony w poniedziałek na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Afryki Zachodniej, około 150 mil morskich (277 kilometrów) od wyspy Sal na Wyspach Zielonego Przylądka.

Wstępne raporty wskazywały, że statek zatonął, ale później wyjaśniono, że znaleziono go dryfującego. Lokalizacja statku została zlokalizowana przez hiszpańską łódź rybacką, co zaalarmowało władze Republiki Zielonego Przylądka.

Nie było od razu jasne, kiedy doszło do wypadku, ale według osób, które przeżyły, łódź opuściła Senegal 10 lipca z około 100 pasażerami na pokładzie.

Rzeczniczka Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji powiedziała agencji AFP, że służby ratunkowe odnalazły szczątki siedmiu osób, a kolejnych 56 uważa się za zaginione.

„Ogólnie rzecz biorąc, kiedy ludzie zgłaszają zaginięcie po katastrofie statku, uznaje się je za zmarłych” – powiedział rzecznik.

Republika Zielonego Przylądka leży około 350 mil (600 kilometrów) od wybrzeża na trasie morskiej prowadzącej na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie.

Transatlantycki szlak migracyjny z Afryki Zachodniej na Wyspy Kanaryjskie, którym zwykle dociera się do Hiszpanii kontynentalnej, jest jednym z najbardziej śmiercionośnych szlaków migracyjnych na świecie.

„Istnieje skrajny brak bezpiecznych i regularnych dróg migracji, co pozostawia miejsce przemytnikom i handlarzom ludźmi na te śmiercionośne podróże” – powiedziała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji co najmniej 559 osób zginęło podczas próby dotarcia na Wyspy Kanaryjskie w 2022 r., a 126 osób zginęło lub zaginęło na tej samej trasie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, z 15 zarejestrowanymi wrakami.

READ  Aktualizacja wojny ukraińsko-rosyjskiej: najwyżsi urzędnicy Kijowa stoją w obliczu więzienia, gdy szeregi Zełenskiego zostały oczyszczone z powodu skandalu korupcyjnego

W lipcu kolejnych 15 osób utonęło, gdy łódź wywróciła się u wybrzeży stolicy Senegalu, Dakaru.

Ponieważ imigracja ponownie znalazła się na szczycie europejskiego programu politycznego, w tym w Wielkiej Brytanii, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej poinformowała w zeszłym tygodniu, że liczba nielegalnych migrantów wzrosła o 13 proc. .

Frontex powiedział, że wzrost ten był w całości spowodowany wzrostem o 115% liczby osób korzystających ze szlaku „środkowośródziemnomorskiego”, który jest obecnie głównym szlakiem migracyjnym do UE i odpowiada za ponad połowę wszystkich wykrytych przypadków na granicach.

Według władz Tunezji co najmniej 11 migrantów zginęło w poniedziałek, a siedmiu innych wciąż uważa się za zaginionych po tym, jak łódź, na której byli, wywróciła się u wybrzeży Tunezji.

W poprzednim tygodniu obawiano się śmierci 41 osób po tym, jak łódź zatonęła na wzburzonym morzu u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa w środkowej części Morza Śródziemnego.

AFP i Reuters przyczyniły się do powstania tego raportu